Rodzaje masażu stosowane w fizjoterapii i sporcie – przegląd

Masaż sportowy

Porady eksperta

Masaż to najbardziej znana forma pracy z ludzkim ciałem. Wraz z rozwojem wiedzy na temat budowy i reakcji organizmu na zadawane mu bodźce, powstały różne rodzaje masażu. Dzięki zastosowaniu odmiennych technik, jesteśmy w stanie uzyskać różne reakcje organizmu: od rozluźnienia, odprężenia przy masażu relaksacyjnym do pełnej mobilizacji przy masażu sportowym startowym. 

Osoby zajmujące się sportem zawodowym znają wielką wartość masażu. Wiedzą, że kluczowa dla osiąganych przez nich wyników jest ścisła współpraca z terapeutą, który potrafi wykonać masaż przynoszący pożądane efekty. Jakie? To oczywiście zależy od rodzaju masażu.

Masaż sportowy

Rodzaje masażu sportowego

Wyróżniamy sześć typów masażu sportowego: treningowy, przedstartowy, startowy, międzywysiłkowy, powysiłkowy, kondycyjny. Każdy z nich cechuje się inną intensywnością, a do uzyskania spodziewanego rezultatu wykorzystuje inne techniki.

Masaż treningowy

Ma za zadanie zwiększyć wydolność sportowca. Opiera się na technikach, które mają spowodować mocne przekrwienie tkanek (głównie mięśniowej), co pozwala na odprowadzenie zbędnych produktów przemiany materii i tym samym przyśpiesza regenerację.

Innowacyjnym sposobem na uzyskanie zmaksymalizowanych efektów jest zastosowanie terapii Tecar, która dodatkowo nie powoduje ubocznych efektów, takich jak bolesność w miejscu wykonywania masażu.

Zabieg aparatem Tecar wykonuje się około 1,5 godziny po treningu wytrzymałościowym i 3 godziny po treningu siłowym. Należy jednak pamiętać, że musi być on ściśle dopasowany do uprawianej dyscypliny sportu i dostosowany indywidualnie do potrzeb zawodnika.

Zabieg masażu sportowego aparatem Tecar szczegółowo prezentujemy w filmie:

Masaż przedstartowy

Wykonywany jest przynajmniej 2 dni przed zawodami. Ten rodzaj masażu ma pomóc sportowcowi w uzyskaniu jak najlepszych wyników podczas zawodów. Mocno skupia się też na fazie relaksacji, ponieważ  sportowcy często mają z tym problem przed zawodami.

Wspomniany wcześniej aparat do terapii Tecar jest świetnym sposobem na uzyskanie pożądanych efektów. Posiada on nie tylko działanie regeneracyjne. Efektem zabiegu jest też przyjemne rozluźnienie, które następuje pod wpływem wytworzenia ciepła endogennego, spowodowanego przez przepływ prądu diatermicznego.

Masaż sportowy - regeneracja aparatem Tecar
Terapia Tecar wspiera naszą kadrę narodową w Szermierce na Wózkach w przygotowaniach do Mistrzostw Świata w Korei

Masaż startowy

Ma za zadanie jak najlepiej przygotować mięśnie do wzmożonego wysiłku. Jest świetnym uzupełnieniem rozgrzewki. Stosowane techniki energicznego oklepywania mają spowodować jak najlepsze ukrwienie mięśni.

Masaż międzywysiłkowy

Stosowany jest w dyscyplinach takich jak siatkówka, piłka nożna, gdzie występują przerwy w aktywności. Ma na celu utrzymanie dobrego ukrwienia tkanek poddanych wysiłkowi i ułatwienie odprowadzania zbędnych produktów przemiany materii.

Często wykorzystywany przez zawodników drenaż limfatyczny pozwala utrzymać temperaturę startową, a dodatkowo wspomaga odprowadzanie zbędnych produktów przemiany materii.

Drenaż limfatyczny podczas zawodów sportowych
Drenaż limfatyczny podczas Mistrzostw Europy OCR Gdynia 2019

Masaż powysiłkowy

Jego zadaniem jest pomoc w jak najszybszym powrocie zawodnika do pełnej dyspozycji po zawodach. Wyżej wymieniony drenaż limfatyczny świetnie sprawdza się od razu po wysiłku. W późniejszych etapach regeneracji dobrym pomysłem będzie zastosowanie lasera wysokoenergetycznego, który ułatwi powrót do pełnej sprawności.

Masaż kondycyjny

Ma na celu przygotowanie sportowca do kolejnego sezonu. Jest to intensywny czas leczenia kontuzji nabytych w trakcie sezonu. Oprócz masażu kondycyjnego, stosowanych jest sporo technik i urządzeń, które mają wpłynąć na lepsze wyniki w kolejnym sezonie.

Autor: Jakub Musik

Jakub Musik to fizjoterapeuta, regionalny opiekun klienta na województwo śląskie oraz łódzkie. Studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada bogate doświadczenie jeżeli chodzi o innowacyjne urządzenia do fizykoterapii m.in. jest specjalistą w zakresie terapii falami uderzeniowymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *