Shin splints – ból piszczeli u biegaczy. Rozróżnienie schorzeń i metody leczenia

Shin splints - ból piszczeli u biegaczy

Porady eksperta

Martwi Cię ból piszczeli podczas biegania? To może być shin splints, bardzo powszechny problem wśród biegaczy. Pod tą nazwą kryje się kilka różnych schorzeń podudzia. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są ich objawy i w jaki sposób się je leczy.

Czym jest shin splint?

Shin splint to zwykle określenie przeciążeniowych urazów, powodujących ból piszczeli u sportowców, szczególnie biegaczy. Warto pamiętać, że shin splints to nie jedno schorzenie. Po tym terminem może kryć się:

 • zespół przeciążenia przyśrodkowej okolicy piszczeli (MTSS),
 • zespół przeciążenia przedniej okolicy piszczeli (ATSS),
 • przewlekły zespół ciasnoty powięziowej przedniej grupy podudzia.

Osoby narażone na przeciążeniowy ból piszczeli

Shin splints – jako urazy przeciążeniowe – dotyczą przede wszystkim sportowców, zwłaszcza biegaczy, ale też m.in. tancerzy i piłkarzy:

 • początkujących,
 • gwałtownie wzmacniających treningi (zwiększając dowolnie częstotliwość, długość lub intensywność),
 • nieprawidłowo układających sobie treningi, np. omijających rozgrzewkę albo rozciąganie,
 • wykonujących treningi w niewłaściwym obuwiu,
 • posiadających nieskorygowane wady anatomiczne różnego typu (m.in. wady postawy, płaskostopie, nadmierna pronacja lub supinacja stopy, dysbalans mięśniowy po kontuzji).

Shin splints - ból piszczeli u biegaczy

Objawy shin splints

Najbardziej podstawowym objawem shin splint jest ból goleni – z przodu lub w części przyśrodkowej (wewnętrznej) – w zależności od urazu, który go powoduje. Pacjenci różnie go odczuwają – może być ostry, tępy, rozlany lub pulsujący.

Co częste przy kontuzjach przeciążeniowych, początkowo ból może pojawiać się jedynie podczas rozgrzewki i pod koniec treningu, potem coraz silniejszy zacznie doskwierać przez cały czas wysiłku, ale będzie znikać po chwili odpoczynku, a z czasem przestanie łagodnieć nawet po odciążeniu.

Poza tym pojawia się tkliwość palpacyjna, czyli wrażliwość całej okolicy na ucisk lub nawet dotyk, czasem tworzy się też obrzęk.

Shin splints – leczenie

W zależności od stanu urazu, leczenie shin splint składa się z różnych działań. Nieodłącznym jego elementem jest fizjoterapia i ćwiczenia. Poza tym zdarza się, że trzeba zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne, ale unieruchomienie kończyny konieczne jest bardzo rzadko, tylko w wyjątkowych sytuacjach. Zwykle z odpowiednim wsparciem organizm sam radzi sobie z urazem. Nieraz nie trzeba nawet robić przerwy w treningach, wystarczy jedynie złagodzić je i dostosować do sytuacji.

Nie znaczy to jednak, że można zrezygnować z wizyty u specjalisty. Tylko profesjonalna diagnoza da nam pewność, że w kończynie nie dzieje się nic poważniejszego o podobnych objawach, a zaniedbanie kontuzji może skutkować m.in. złamaniem zmęczeniowym kości piszczelowej.

Ponadto sam fakt pojawienia się problemu świadczy o tym, że w działaniach pacjenta jest jakiś szkodliwy nawyk – fizjoterapeuta pomoże go rozpoznać i podpowie, jak sobie z nim radzić. Poza tym poinstruuje chorego, jakie ćwiczenia stosować, by wspomóc organizm w regeneracji uszkodzonych tkanek, i poleci zabiegi fizykalne.

Shin splints – ćwiczenia i fizjoterapia

W przypadku shin splints ćwiczenia zwykle koncentrują się na wzmacnianiu pracy stóp (np. ruchy zgięcia podeszwowego i grzbietowego stopy, stawanie na palcach) i rozciąganiu mięśni łydki. W internecie można znaleźć różne propozycje takich ćwiczeń – najlepiej jednak dobierze je specjalista, diagnozując nie tylko problem, ale i jego przyczynę. Bardzo istotne jest bowiem wykonywanie ćwiczeń prawidłowo i odpowiednie modyfikowanie ich w zależności od możliwości pacjenta czy wad postawy.

Dodatkowo w bardziej zaawansowanych stanach fizjoterapeuci polecają takie zabiegi jak:

 • krioterapia miejscowa,
 • ultradźwięki,
 • laseroterapia biostymulacyjna i wysokoenergetyczna,
 • jonoforeza,
 • masaże,
 • terapia powięziowa,
 • kinesiotaping,
 • fala uderzeniowa.

Jeśli chodzi o ten ostatni zabieg, to szczególnie polecamy terapię falą uderzeniową przy użyciu aparatu PULSWAVE PLUS firmy Mectronic Medicale, ponieważ parametry zabiegowe można dokładnie dostosować do każdego pacjenta. Głównym celem zabiegu w przypadku shin splints jest przyspieszenie leczenia stanu zapalnego oraz działanie przeciwbólowe.

Jak zapobiegać przeciążeniowym bólom piszczeli?

Oczywiście najlepiej jest zapobiegać tego typu problemom. Jak? Przez odpowiedni dobór obuwia oraz różnorodne treningi, uzupełnione o rozgrzewkę i rozciąganie, o intensywności dopasowanej do aktualnych możliwości sportowca i zwiększanej stopniowo.

Jeśli masz jakieś wątpliwości dotyczące techniki ćwiczeń lub swojej anatomii i wzorców ruchu, skonsultuj się z trenerem lub fizjoterapeutą.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *