Sprzęt rehabilitacyjny dla dzieci – polecamy akcesoria i urządzenia do gabinetu fizjoterapii dziecięcej

Sprzęt do rehabilitacji dzieci

Porady eksperta

Dzieci to jedni z najwdzięczniejszych, a równocześnie najbardziej wymagających pacjentów. Niesienie im pomocy to wielka odpowiedzialność. By móc to robić jak najlepiej, a przy tym skutecznie i wydajnie, warto wyposażyć swój gabinet w odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny dla dzieci. 

Fizjoterapia dzieci -najczęstsze schorzenia

Żeby odpowiednio dobrać sprzęt do rehabilitacji dzieci, kluczowe jest określenie zakresu działania gabinetu. Młodzi pacjenci mają bowiem bardzo różne potrzeby. Mogą borykać się między innymi z:

 • urazami narządów ruchu,
 • wadami postawy,
 • skoliozą,
 • płaskostopiem,
 • koślawością kolan i stóp,
 • wrodzonym kręczem szyi,
 • wrodzonym zwichnięciem biodra,
 • mózgowym porażeniu dziecięcym,
 • postępującymi chorobami nerwowo-mięśniowymi,
 • rdzeniowym zanikiem mięśni,
 • chorobami genetycznymi (np. zespołem Downa) itd.

Każde z tych schorzeń wymaga nieco innego postępowania, dlatego dobranie odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci to spore wyzwanie.

Sprzęt do rehabilitacji dzieci

Wyposażenie gabinetu fizjoterapii dziecięcej – co musisz wiedzieć?

Na początek trzeba odpowiedzieć sobie na wiele pytań, które pozwolą dobrać sprzęt tak, by był przydatny, często używany i odpowiednio dopasowany zarówno do możliwości gabinetu, jak i potrzeb osób, które będziemy leczyć. Dla ułatwienia przygotowaliśmy listę takich pytań.

W jakim wieku będą Twoi pacjenci?

Wiek wpływa bowiem na wybór rozmiaru sprzętu, możliwości fizyczne dzieci, nieraz także na rodzaj występujących dolegliwości, a więc i potrzeby małych pacjentów.

Z jakimi problemami będą przychodzić?

Nie wszystkie gabinety mogą pozwolić sobie na pomoc wszystkim i konieczna jest węższa specjalizacja, która pozwoli nam za to cały czas dokształcać się oraz rozwijać w jej ramach.

W jaki sposób chcesz im pomagać? Jakie rodzaje terapii najbardziej do Ciebie przemawiają?

Każdy fizjoterapeuta ma pewne preferencje dotyczące terapii. Oczywiście nie znaczy to, że z innych metod należy rezygnować całkowicie, ale wyposażanie gabinetu najlepiej zacząć od tych narzędzi, z których będziemy korzystać najczęściej i najchętniej.

Ile masz miejsca w gabinecie?

Rozmiary sprzętów rehabilitacyjnych są zazwyczaj dosyć spore, dlatego w przypadku małej ilości miejsca warto wybrać urządzenia składane, aparaty kompaktowe lub umożliwiające wykonywanie kilku terapii jednocześnie – tzw. aparaty COMBI do terapii łączonej.

Jaki masz budżet? I ewentualnie: jak rozplanować zakupy w czasie?

Jakie sprzęty są dla Ciebie najważniejsze, a zakup których może zaczekać? Warto pamiętać, że większość wyposażenia będzie Ci służyła przez wiele lat, dlatego trzeba dobrze przemyśleć zakup. W przypadku wątpliwości zachęcamy do rozmowy z naszymi fizjoterapeutami. Numery telefonów znajdują się w zakładce Kontakt.

Rehabilitacja dzieci z wykorzystaniem piłki i taśmy

Sprzęt do rehabilitacji dzieci

W fizjoterapii pediatrycznej zdecydowanie najczęściej stosuje się kinezyterapię. Dlatego pierwsze, bazowe wyposażenie gabinetu fizjoterapii dziecięcej nie musi obejmować drogich aparatów do innych metod leczenia.

Z tego też powodu dla większości osób kluczowe będzie wyposażenie gabinetu w stół rehabilitacyjny. Warto zwrócić uwagę na to, żeby był stabilny, nieco szerszy niż przeciętny (najlepiej ok. 100-120 cm) i miał odpowiedni udźwig. Pomocne są też różne opcje sterowania.

Poza tym w gabinecie często przydaje się bardzo prosty sprzęt rehabilitacyjny dla dzieci. W regularnym użytku najprawdopodobniej będą takie rzeczy jak:

 • materace lub maty do ćwiczeń (zwróć uwagę na ich rozmiar, grubość i twardość; mogą być składane – wtedy łatwiej je przechowywać),
 • akcesoria sensoryczne: poduszki, półkule, pierścienie, piłki (w różnych rozmiarach),
 • woreczki z piaskiem,
 • obręcze o zróżnicowanych rozmiarach i twardości,
 • piłki gimnastyczne w kilku rozmiarach,
 • piłki lekarskie różnej wagi,
 • wałki rehabilitacyjne (kształtki) z pianki poliuretanowej o mniejszej i większej średnicy,
 • taśmy rehabilitacyjne o różnym oporze.

Poza tym warto też pomyśleć o inwestycji w drabinki, tablice do ćwiczeń manualnych z oporem i bez niego, suchy basen z kulkami, system podwieszek czy schody do nauki chodzenia. Sprzęt ten znajdziesz w naszym sklepie w dziale Wyposażenie gabinetów rehabilitacyjnych.

O czym jeszcze pamiętać, dobierając sprzęt do rehabilitacji dzieci? O tym, że przydaje się on nie tylko do ćwiczeń, ale i do diagnostyki. Jeżeli planujesz ćwiczenia grupowe, od razu określ też liczbę uczestników. Aspekt wizualny jest najmniej istotny z praktycznego punktu widzenia, ale większość akcesoriów dostępna jest w wielu kolorach – wykorzystaj to! Dzieci uwielbiają kolorowe miejsca – na pewno chętnie będą wracać do gabinetu, który kojarzy im się z placem zabaw.

Niestety nie jesteśmy w stanie dać Ci jednoznacznej, zamkniętej listy potrzebnego sprzętu. Mamy jednak nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci podjąć przynajmniej część decyzji. Bardziej szczegółowych, indywidualnych rad możesz zasięgnąć u naszych konsultantów. Zapraszamy do kontaktu.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *