Sprzęt rehabilitacyjny polecany w ramach programu SENIOR+

Porady eksperta, Porady sprzętowe

Sprzęt rehabilitacyjny polecany w ramach programu SENIOR+

Program wieloletni „Senior+” na lata 2015-2020 realizowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej to bardzo pomocna inicjatywa dedykowana dla osób nieaktywnych zawodowo powyżej 60. roku życia. Ma ona na celu tworzenie Dziennych Domów „Senior+” w całej Polsce, w których osoby starsze będą miały możliwość spędzania wolnego czasu i angażowania się w zajęcia o tematyce m.in. interpersonalnej, poznawczej oraz rehabilitacyjnej.

Aktywność fizyczna jako ważny czynnik w życiu osób starszych

Osoby starsze cierpią na wiele chorób lub schorzeń narządu ruchu, które przychodzą wraz z wiekiem i są nieuniknione. Wiele chorób jest także następstwem urazów z młodości. Mogą to być schorzenia na podłożu ortopedycznym, reumatycznym, neurologicznym czy też autoimmunologicznym. Aby utrzymać sprawność i nie mieć problemów w codziennym funkcjonowaniu bardzo ważna jest aktywność fizyczna osób w podeszłym wieku. Ponadto, nawet lekki wysiłek fizyczny, choćby w postaci dłuższego spaceru, poprawia ogólne samopoczucie (również psychiczne) oraz zwiększa wydolność krążeniowo-oddechową.

W Dziennych Domach „Senior+” osoby starsze mogą korzystać z różnorakiego sprzętu rehabilitacyjnego, począwszy od zwykłej kabiny UGUL, a kończąc na nowoczesnych urządzeniach treningowych.

Kinezyterapia jako forma ćwiczeń ruchowych

Zdecydowanie najważniejszą terapią jest kinezyterapia, czyli ćwiczenia ruchowe. Mogą być one wykonywane na zajęciach prowadzonych przez terapeutę lub samodzielnie przez pacjenta, np. na rotorach, cykloergometrach, bieżniach, wspomnianej już kabinie UGUL, drabince, materacach oraz przy użyciu akcesoriów takich jak piłki rehabilitacyjne, taśmy czy poduszki sensoryczne. Warto również wspomnieć o innowacyjnych urządzeniach do treningu funkcjonalnego, które umożliwiają uruchomienie wszystkich partii ciała jednocześnie i szybką poprawę wydolności pacjenta. Dobrym przykładem jest tutaj NuStep lub LiteGait. Są to urządzenia przeznaczone szczególnie dla osób starszych i niepełnosprawnych. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań jak płynna zmiana obciążenia/oporu, specjalnie wyprofilowany fotel, uchwyty do dłoni i stóp czy pasy stabilizacyjne, terapia pacjenta jest w pełni bezpieczna, efektywna, a przede wszystkim dedykowana dla każdego, również dla osób z dużymi zaburzeniami neurologicznymi. Aktywizacja całego ciała pozwala na zachowanie ruchomości w stawach, stymulowanie układu mięśniowego i nerwowego oraz poprawę koordynacji, tak ważnej w codziennym funkcjonowaniu osób starszych.

Powodzenie rehabilitacji zależne jest nie tylko od samych ćwiczeń fizycznych. Kluczową rolę gra tu również nastawienie pacjenta. Osoba pozytywnie podchodząca do terapii i wierząca w jej skuteczność będzie w znacznie lepszej formie, niż osoba nie wykazująca chęci do wykonywania ćwiczeń z powodu depresji czy osamotnienia. Dlatego tylko połączenie terapii psychologicznych, ruchowych i społecznych może przynieść zadowalające efekty w rehabilitacji osób starszych.

 

 

Autor: Aleksandra Olszak

Aleksandra Olszak jest fizjoterapeutką, Doradcą sprzętowym w firmie BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia na kierunku fizjoterapia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jej specjalizacją jest praca z nowoczesnymi i innowacyjnymi urządzeniami do fizykoterapii takimi jak: laser wysokoenergetyczny oraz terapia Tecar.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *