Stopnie cellulitu i skuteczne zabiegi na usuwanie “skórki pomarańczowej”

Stopnie cellulitu i skuteczne zabiegi na usuwanie “skórki pomarańczowej”

Porady eksperta

Cellulit, nazywany też popularnie “skórką pomarańczową”, na początku jest niezauważalny, ale już w 3 stadium stanowi spory problem estetyczny. W jaki sposób można go zredukować? Wybrać zabieg opierający się na rozbijaniu czy rozpuszczaniu komórek tłuszczowych? Zapraszamy do zapoznania się z dwoma skutecznymi terapiami cellulitu.

Co to jest cellulit?

Cellulit to nieprawidłowo (nierównomiernie) rozmieszczona tkanka tłuszczowa, czemu najczęściej towarzyszą obrzękowo-włókniste zmiany tkanki podskórnej. Podstawowym objawem cellulitu są nierówności, uwypuklenia oraz zagłębienia występujące na biodrach, udach, pośladkach, ramionach – często nazywane „skórką pomarańczową”, ponieważ bardzo ją przypominają.

Pomimo że cellulit jest zbudowany z tkanki tłuszczowej, dotyka on także osoby szczupłe.

Przez wzgląd na to, że nie rozwija się on u wszystkich tak samo, wyróżniamy 4 stopnie zaawansowania cellulitu.

Stopnie cellulitu i skuteczne zabiegi na usuwanie “skórki pomarańczowej”

Stadia cellulitu – fazy rozwoju

  • Cellulit I stopnia – zmiany podskórne już się tworzą, nie są jeszcze widoczne gołym okiem, lecz można je dostrzec w badaniu mikroskopowym. Skóra posiada mniejszą elastyczność.
  • Cellulit II stopnia – objawy są widoczne, ale dopiero po chwyceniu fałdu skóry.
  • Cellulit III stopnia – jest widoczny “gołym okiem” (bez ściskania skóry), skóra jest widocznie pofałdowana.
  • Cellulit IV stopnia – pod skórą znajdują się już guzowate stwardnienia, tkanka łączna jest zdegradowana.

Ocena zaawansowania cellulitu jest niezbędna w planowaniu postępowania terapeutycznego. Oczywiście im wcześniej podejmiemy działania, tym lepszy i szybszy efekt osiągniemy.

Skuteczne zabiegi na cellulit

Wyróżniamy dwie nieinwazyjne, najpopularniejsze metody  walki z cellulitem, dzięki którym czas terapii zostanie zdecydowanie skrócony. Są nimi: fala uderzeniowa oraz terapia TECAR.

Rozbijanie cellulitu falą uderzeniową

Przed wykonaniem zabiegu falą uderzeniową, należy nanieść na skórę niewielką ilość żelu do ultradźwięków lub USG. Kolejnym krokiem jest przystąpienie do terapii za pomocą odpowiedniego aplikatora, który emituje impulsy.

Siła fali uderzeniowej powinna być dostosowana do pacjenta i jego potrzeb, zabieg musi być mocny, ale jednocześnie nie powodować dyskomfortu u pacjenta. Mniejsza moc realnie wydłuży czas terapii, ale zabieg stanie się przyjemniejszy dla pacjenta.

Zabieg falą uderzeniową jest ukierunkowany na stopniowe rozbijanie znajdującej się pod skórą tkanki tłuszczowej. Zmniejsza to bezpośrednio objętość komórek tłuszczowych poprzez pozbycie się ich zawartości. Podczas rozbijania cellulitu, stymulujemy również tkanki do produkcji kolagenu, co jest dodatkowym atutem terapii.

Redukcja cellulitu za pomocą terapii TECAR

Terapia TECAR to rodzaj diatermii, a więc metody, która opiera się na dostarczaniu w głąb tkanek energii leczniczej, przy wykorzystaniu prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości. Docierające głęboko w skórę fale radiowe, wpływają na komórki tłuszczowe, przez co dochodzi do lipolizy, a więc rozpuszczenia adipocytów.

Terapia Tecar - redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu
Redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu. Fot. Kolagen Clinic Dr n. med. Barbara Koleżyńska

W następstwie rozbicia tkanki tłuszczowej, do przestrzeni międzykomórkowej wydzielają się kwasy tłuszczowe. Stąd układ krwionośny oraz limfatyczny transportuje je do wątroby oraz nerek, gdzie są trawione i wydalane.

Dzięki tej właściwości zabieg terapią TECAR można wykorzystać nie tylko w celu redukcji cellulitu i tkanki tłuszczowej, ale i w celu ujędrniania brzucha, pośladków i ud, niwelowaniu zmarszczek czy podnoszeniu opadającego podbródka i policzków.

Jeśli chcesz oferować zabieg falą uderzeniową lub terapię TECAR w swoim gabinecie, to skontaktuj się z naszymi doradcami. Niezbędne dane znajdziesz w zakładce Kontakt i na kartach poszczególnych produktów. Istnieje możliwość bezpłatnego przetestowania sprzętu we własnym gabinecie.

Autor: Bartłomiej Żołobowicz

Bartek jest fizjoterapeutą, doradcą sprzętowym firmy BardoMed. Specjalizuje się w innowacyjnych terapiach, takich jak terapia TECAR, laser wysokoenergetyczny, fala uderzeniowa.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *