Szyja smartfonowa – objawy i leczenie bólu, wynikającego z korzystania ze smartfona

Szyja smartfonowa – objawy i leczenie bólu, wynikającego z korzystania ze smartfona

Porady eksperta

Szyja smartfonowa to jedno z negatywnych zjawisk postępu cywilizacyjnego i rozwoju technologii. Szacuje się, że już 8 na 10 osób jest użytkownikami smartfonów na świecie, a 79% nastolatków (12-15 lat) jest posiadaczami smartfona. Te statystyki pokazują, że szyja smartfonowa może dotyczyć prawie każdego i warto wiedzieć, jak uchronić siebie i swoje dziecko.

Czym jest szyja smartfonowa?

Termin „szyja smartfonowa” (ang. text neck syndrome) opisuje stan nadużywania urządzeń elektronicznych, związany najczęściej z nadmiernym obciążeniem szyi podczas patrzenia w dół. Pozycja ta związana jest z wysunięciem głowy w przód, co dramatycznie zwiększa jej ciężar dla kręgosłupa i prowadzi do większych przeciążeń.

Przeprowadzone badania pokazują, że średni kąt zgięcia kręgosłupa szyjnego podczas pisania SMS-ów wynosi od 37 do 47 stopni. Głowa utrzymywana w osi generuje ciężar około 5,5 kg. W przypadku kąta 30 stopni masa głowy wynosi nieco ponad 18 kg, a przy 45 stopniach to już 22 kg. Waga ta generuje ogromne przeciążenie i może prowadzić do zapalenia więzadeł i mięśni szyi, uszkodzeń nerwów i trwałych zmian w stawach kręgosłupa szyjnego. U dzieci istnieje zwiększone ryzyko uszkodzenia ze względu na fakt, że głowa u nich jest większa w stosunku do ciała.

Objawy smartfonowej szyi

Szyja smartfonowa objawia się początkowo łagodnie. Pierwszymi oznakami są przede wszystkim zaburzenia równowagi mięśniowej (jedne grupy mięśniowe są słabsze i rozciągnięte, a inne nadmiernie napięte i przykurczone) oraz:

  • Sztywność – trudności w poruszaniu szyją, zazwyczaj występują po dłuższym unieruchomieniu.
  • Ból – zwykle odczuwalny w dolnej części szyi. Może być rozlany lub zlokalizowany w jednym miejscu. Często promieniuje do ramienia. Może również prowadzić do powstania napięciowych bólów głowy.
  • Osłabienie mięśni – najczęściej dochodzi do osłabienia mięśni czworobocznych, równoległobocznych i rotatorów zewnętrznych barku.

Nieodpowiednie leczenie może prowadzić do powstania:

  • zwyrodnienia kręgosłupa,
  • radikulopatii szyjnej,
  • wczesnych zapaleń stawów,
  • zmniejszenia kifozy piersiowej,
  • problemów z równowagą,
  • bólu stawów skroniowo-żuchwowych,
  • migrenowych bólów głowy.

Szyja smartfonowa – objawy i leczenie bólu, wynikającego z korzystania ze smartfona

Jak leczyć smartfonową szyję?

Aby dobrze leczyć dolegliwość, trzeba ją odpowiednio zdiagnozować, więc podstawą będzie wizyta u lekarza i fizjoterapeuty. Zazwyczaj po dobrze zebranym wywiadzie i badaniu przedmiotowym, można zlecić również zdjęcie RTG, aby ocenić krzywiznę kręgosłupa.

Należy pamiętać, że szyja smartfonowa to nie jest oficjalne medyczne rozpoznanie, ale pojęcie to jest używane w przypadku występowania wyżej wymienionych objawów, które mogą wynikać z nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych.

W przypadku szyi smartfonowej podstawą będzie zapobieganie (opisane poniżej), ale stosuje się również terapię manualną, ćwiczenia i fizykoterapię.

Terapia manualna

W leczeniu szyi smartfonowej podstawą terapii manualnej będzie masaż tkanek głębokich, który skoncentrowany jest na rozluźnieniu napiętych mięśni i zmniejszeniu bólu, oraz techniki mobilizacji stawów, które zwiększają zakres ruchu i zmniejszają sztywność.

Często terapeuci manualni stosują również manipulację kręgosłupa, które poprawią funkcjonowanie stawów w odcinku szyjnym. Często stosuje się również metodę McKenziego. Wskazane są także terapia mięśniowo-powięziowa, która zmniejsza napięcie i ból, oraz terapia punktów spustowych.

Ćwiczenia

W przypadku szyi smartfonowej, jak i innych schorzeń związanych z przeciążeniem mięśni i nieprawidłową pozycją głowy, następuje zaburzenie równowagi mięśniowej. Głębokie mięśnie zginacze szyi oraz mięśnie klatki piersiowej ulegają wydłużeniu, natomiast mięśnie podpotyliczne i mięśnie górnej części pleców ulegają skróceniu.

Szyja smartfonowa – błędna postawa przed laptopem

Ćwiczenia polegają na odwróceniu zaburzeń równowagi mięśniowej oraz skorygowaniu pozycji głowy. Ćwiczenia rozciągające będą zapobiegać kontuzjom i łagodzić ból. Warto wprowadzić proste ruchy, jak rotacja odcinka szyjnego, rozciąganie poprzez pochylanie głowy uchem do barku oraz ćwiczenia rozciągające mięśnie piersiowe. Pomocne w tym przypadku mogą okazać się również joga i pilates. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi i górnej części pleców pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy i zapobiegają nawrotom dolegliwości oraz pogorszeniu stanu.

Zabiegi fizykalne

Zabiegi fizykalne w głównej mierze stosuje się w celu łagodzenia dolegliwości bólowych. Można wykorzystać do tego celu zabiegi z zakresu elektrolecznictwa m.in. prądy TENS, prądy Traberta, prądy interferencyjne oraz diadynamiczne.

Dodatkowo świetnie sprawdzi się laseroterapia (laser wysokoenergetyczny lub laser biostymulacyjny), terapia TECAR (np. aparatami Doctor TECAR) czy ultradźwięki, najlepiej z lekiem przeciwbólowym w postaci fonoforezy. Działanie przeciwbólowe i regeneracyjne uzyskuje się również dzięki magnetoterapii.

Jak korzystać ze smartfona, by nie miał on negatywnego wpływu na kręgosłup i postawę?

Długotrwałe korzystanie ze smartfona powoduje wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Aby ograniczyć wpływ korzystania na postawę i kręgosłup, warto zastosować się do kilku zasad.

  • Ogranicz nadmierne używanie telefonu komórkowego, a podczas korzystania rób krótkie przerwy.
  • Unikaj pozycji statycznych, które mogą pogłębiać problem.
  • Znajdź sposób na ustawienie telefonu, które nie będzie wpływać na obciążenie głowy, szyi i mięśni obręczy barkowej.
  • Unikaj trzymania dużych urządzeń jedną ręką przez dłuższy czas.
  • Przesuń telefon bliżej oczu, aby głowa nie musiała być pochylona do przodu.
  • Ćwicz regularnie. Szczególnie ważne są ćwiczenia wzmacniające mięśni szyi i pleców w przerwach pomiędzy korzystaniem z telefonu.
Angelika Sosulska-Zielezińska
Autor: Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *