Taping limfatyczny – w jaki sposób kinesiotaping działa na obrzęki?
Taping limfatyczny to jedna z kilku metod redukowania obrzęków, co najważniejsze: taka, która działa nie tylko podczas wizyty u fizjoterapeuty. Na czym polega i jak wygląda? Zapraszamy do lektury.
Spis treści
Kinesiotaping w fizjoterapii
Taping (a właściwie kinesiotaping) to plastrowanie, metoda fizjoterapii, w której przyklejone do ciała bawełniane, elastyczne taśmy oddziałują na różne tkanki. Mogą rozluźniać je, odciążać, stymulować, korygować ich ustawienie, działać przeciwbólowo lub przeciwobrzękowo. Wyróżnia się plastrowanie funkcjonalne, mięśniowe, więzadłowe, powięziowe, korekcyjne i limfatyczne.
Taping limfatyczny
Taping limfatyczny to inaczej taping przeciwobrzękowy. Jak sama nazwa wskazuje, służy do redukcji obrzęków limfatycznych. Lekko napięta taśma (maks. 15%) przyklejona jest na obrzęku i w okolicach najbliższego węzła chłonnego. W ten sposób naciąga skórę, robiąc przestrzeń pomiędzy nią a powięzią i umożliwiając chłonce szybszy, łatwiejszy przepływ w stronę węzła chłonnego, dzięki czemu opuchlizna maleje.
Taki zabieg poprawia też mikrokrążenie i w ten sposób stymuluje regenerację uszkodzonych tkanek oraz zmniejsza krwiaki. Dlatego też najczęściej taping limfatyczny stosuje się na kolana, łydki, kostki (staw skokowy), czasem także na uda lub ramiona (taping limfatyczny kończyny górnej najczęściej jest używany u pacjentek po mastektomii).
Jak wygląda kinesiotaping limfatyczny (na przykładzie stawu skokowego)
Tejpy na obrzęk limfatyczny nakleja się w miejscu największej opuchlizny. Trzeba pamiętać, że powinien robić to specjalista po dokładnej diagnozie.
Jak może wyglądać plastrowanie? Na przykład: taping limfatyczny stawu skokowego będzie wymagał dwóch kawałków taśmy, które z jednej strony będą pocięte na cieńsze paski (zostawiając ok. 3 cm). Szerokie końce przykleja się na oczyszczoną skórę po bokach nad kostką, a paski rozciąga się na grzbiecie stopy w kształt wachlarza. Oczywiście dokładne umiejscowienie może się różnić od lokalizacji obrzęku, ale po przyklejeniu obu tejpów, powinny one tworzyć wzór kratki umieszczonej na opuchliźnie.
Takie taśmy nosi się kilka dni – później, w zależności od zaleceń, zdejmuje się je lub fizjoterapeuta wymienia je na nowe.
Warto pamiętać, że kinesiotaping to nie jedyna metoda pracy z obrzękiem limfatycznym. Tejpy na obrzęki warto zakładać pomiędzy zabiegami fizykalnymi, by utrzymać i poprawiać efekty zabiegów. Nie zalecamy jednak rezygnować z innych sposobów.
Inne metody na zmniejszenie obrzęku limfatycznego
Jedną z najskuteczniejszych metod walki z obrzękiem jest presoterapia, czyli drenaż limfatyczny. Taki masaż uciskowy nie tylko poprawia pracę układów chłonnego i krążenia, ale także fizycznie delikatnie przepycha limfę w kierunku węzłów chłonnych.
Zaletą masażu limfatycznego jest jego bezpieczeństwo, dzięki któremu zabieg można wykonywać także profilaktycznie, z dowolną częstotliwością (nawet każdego dnia). Nie byłoby to jednak tak istotne, gdyby nie możliwość wykonania zabiegu mechanicznie. Niektóre aparaty do drenażu limfatycznego są zaprojektowane do użytku domowego. To znaczy, że po konsultacji ze specjalistą, który podpowie, jakich ustawień używać, zabiegi profilaktyczne może wykonać samodzielnie każdy. W ten sposób z odpowiednim urządzeniem można się cieszyć presoterapią codziennie we własnym salonie.
-
3040.00 złAparat do drenażu limfatycznego (masażu uciskowego) 4-komorowy - CarePump Lite4
-
3705.00 złAparat do drenażu limfatycznego (masażu uciskowego) 6-komorowy - CarePump Lite6
-
4826.00 złZestaw podstawowy do drenażu limfatycznego (masażu uciskowego) 6-komorowy - aparat Lite6 + rozdzielacz + 2 mankiety na nogi
Kolorowe taśmy do kinesiotapingu limfatycznego lepiej jest zostawić jako dodatkowe wsparcie na wypadek obrzęku lub krwiaka, a o profilaktykę dbać za pomocą drenażu limfatycznego.