Tecar AVX, czyli połączenie terapii Tecar i kinezyterapii – na czym polega zabieg?

Terapia Tecar AVX - zabieg

Porady eksperta

Terapia Tecar to metoda fizykoterapii, która dotarła do Polski z Włoch, gdzie od kilkunastu lat z powodzeniem stosowana jest w wielu gabinetach rehabilitacyjnych oraz klubach sportowych. Terapia Tecar polega na połączeniu fali radiowej oraz prądu naprzemiennego, a za jej najlepszą definicję można uznać: bezpieczny transfer energii do tkanek oraz komórek w bardzo krótkim czasie. Swoje zastosowanie znajduje w rehabilitacji, sporcie oraz wellness. 

Na czym polega terapia Tecar AVX?

W ofercie BardoMed występują dwa urządzenia do terapii Tecar: aparat do terapii Tecar Standard oraz aparat do terapii Tecar AVX. W niniejszym artykule skupimy się na tym drugim urządzeniu, którego przewagą jest to, że już na wczesnym etapie leczenia schorzenia do podstawowej terapii Tecar możemy dołączyć kinezyterapię, przez co dochodzenie do pełnej sprawności przez pacjenta jest szybsze i bardziej efektywne.

Terapia Tecar AVX - zabieg

Leczenie z wykorzystaniem aparatu do terapii Tecar AVX odbywa się przy pomocy specjalnego kabla do automatycznej aplikacji, który podłączany jest do aparatu, a następnie na ciele pacjenta umieszczane są specjalne elektrody. Dzięki temu terapeuta ma wolne ręce, ponieważ nie musi trzymać głowicy Tecar, zabieg wykonuje się „sam”, a prowadzący terapię może skupić się na prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń przez swojego pacjenta.

Zalety terapii Tecar AVX

Bezobsługowa terapia Tecar AVX posiada wiele zalet zarówno dla terapeuty, jak również jego pacjentów. Do głównych przewag tej terapii zalicza się:

  • minimalne ryzyko poparzenia pacjenta przy zmaksymalizowanych efektach terapeutycznych – urządzenie automatycznie dopasuje parametry zabiegu, m.in. moc do indywidualnych potrzeb pacjenta,
  • możliwość połączenia terapii Tecar z kinezyterapią (włączenie ruchu już na początkowym etapie pracy z pacjentem),
  • możliwość przeprowadzenia zabiegu z wykorzystaniem elektrod samoprzylepnych sprawia, że terapia Tecar AVX staje się terapią „hands-free”, tj. bez użycia rąk,
  • możliwość wykonania terapii wraz z podaniem leku w celu osiągnięcia działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego.

Tryby pracy zastosowane w urządzeniu Doctor Tecar AVX

W celu osiągnięcia ww. efektów, aparat do terapii Tecar AVX został wyposażony w trzy specjalne tryby pracy. Należą do nich:

  • Tryb automatyczny – terapeuta nie musi ustawiać indywidualnych parametrów dla każdego pacjenta, ponieważ wykonuje to za niego urządzenie.
  • Tryb automatyczny pulsacyjny – pozwala terapeucie na indywidualne ustawienie przerw pomiędzy impulsami, przez co jest on w stanie kontrolować przepływ energii do tkanek. Zalecany w szczególności w przypadku schorzeń w stanie ostrym, gdzie fizjoterapeucie zależy na pracy bez dostarczania ciepła.
  • Tryb transportu – umożliwia głębokie wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kremie, który tearapeuta nanosi na ciało pacjenta.

Leczenie przy pomocy elektrod - terapia Tecar

Obsługa urządzenia do terapii Tecar AVX

Obsługa aparatu z trybem AVX jest dla operatora niezwykle prosta i przyjemna. Wszystkie parametry zabiegowe w łatwy sposób ustawia się na dużym wyświetlaczu. Menu urządzenia pozwala fizjoterapeucie na wybór takich ustawień jak: tryb zabiegu/dżule, biblioteka schorzeń, przewodnik po terapii Tecar, prezentacja, ustawienia własne. Terapeuta ma opcję skorzystania z gotowych ustawień, które zawarte są w interaktywnej bibliotece schorzeń (ponad 60 patologii).

Obsługę aparatu oraz przebieg zabiegu prezentujemy w filmie:

Podsumowując, urządzenie do terapii Tecar znajdzie zastosowanie w każdym gabinecie rehabilitacji, który stawia na nowoczesne metody leczenia swoich pacjentów. Dzięki włączeniu terapii Tecar do procesu rehabilitacji, pacjent w szybki i bardzo efektywny sposób powróci do pełni sprawności.

Istnieje możliwość bezpłatnej prezentacji oraz przetestowania aparatu Doctor Tecar. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt.

Autor: Anna Cebeńko

Anna Cebeńko to Ekspert firmy BardoMed w zakresie doradztwa w wyborze najlepszych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Posiada 6-letnie doświadczenie pracy w firmie. Chętnie podpowie również w jaki sposób wypromować swój gabinet przy wykorzystaniu najbardziej innowacyjnych urządzeń oraz możliwości social mediów.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *