Terapia blizny – nie tylko mobilizacja blizny po cesarskim cięciu

Terapia blizny po cesarskim cięciu

Porady eksperta

Bardzo wiele osób ma blizny. Są one zwykle swoistą pamiątką – po nieszczęśliwym wypadku, operacji usunięcia wyrostka robaczkowego, rozbitym w dzieciństwie kolanie czy narodzinach dziecka. O ile niektóre z nich nie będą wpływać na codzienne funkcjonowanie, tak inne mogą mieć poważne konsekwencje. W takim wypadku warto zadbać o fizjoterapię blizny pooperacyjnej, szczególnie po cesarskim cięciu.

Spis treści

Czym jest blizna?

Teoretycznie to proste pytanie. Skóra została uszkodzona, więc organizm ją zregenerował – blizna to znak tego uszkodzenia, gdy rana nie zagoi się bez śladu. Zbudowana jest, podobnie jak skóra, z tkanki łącznej włóknistej, czyli kolagenu, ale odróżnia się od niej kolorem, strukturą, a przede wszystkim elastycznością.

Kolagen gwarantuje wytrzymałość, ale przez to, że musi wbudowywać się pomiędzy istniejące tkanki i to na kilku ich poziomach, jego struktura nie jest tak regularna, przez co oddziałuje na sąsiadujące tkanki. To z tego powodu przy większych uszkodzeniach ciągłości skóry, powstała blizna może zaburzać działanie między innymi okolicznych mięśni, a przez to również całego układu ruchu. Zdarza się, że nieprawidłowo zagojona blizna wymaga nawet zabiegu chirurgicznego.

Dlatego dobrze o bliznę zatroszczyć się od samego początku, ale nawet jeśli tego nie zrobiliśmy, nic straconego – o starsze blizny także warto zadbać.

Terapia blizny po cesarskim cięciu

Jednym z częstszych przykładów dużych urazów jest cesarskie cięcie (cc), dlatego będziemy się nieraz do tego przykładu odwoływać, ale w innych przypadkach proces wygląda podobnie.

Poza tym fizjoterapia blizny wskazana jest między innymi po:

  • zabiegach ginekologicznych (np. szycie krocza, leczenie nietrzymania moczu),
  • zabiegach powłok brzusznych (np. usunięcie wyrostka robaczkowego),
  • operacyjnym leczeniu narządów wewnętrznych,
  • operacjach kardiochirurgicznych,
  • operacjach onkologicznych.

Jednak leczyć warto każdą bliznę, bo przekłada się to również na efekt wizualny, a skutków funkcjonalnych możemy nawet nie być świadomi.

Jak powstaje blizna?

Zanim omówimy fizjoterapię blizny, niezbędne jest wcześniejsze wyjaśnienie samego procesu jej powstawania – ma on bowiem kilka etapów.

  1. Pierwszym stadium jest proces zapalny, trwający 2-3 dni. To wtedy powstaje skrzep zabezpieczający ranę. Równocześnie organizm uwalnia czynniki wzrostowe, odpowiedzialne za budowanie nowych tkanek.
  2. Kolejne 10–20 dni trwa proces proliferacji, skoncentrowany na wytwarzaniu kolagenu i nowych komórek. W tym czasie strup zaczyna odchodzić od skóry.
  3. Po około miesiącu zaczyna się ostatni, dwuletni etap dojrzewania, podczas którego włókna kolagenowe zagęszczają się, tworząc bliznę.

Terapia blizny

Fizjoterapia blizny pooperacyjnej może zacząć się już kilka dni po zabiegu, podczas drugiego etapu gojenia, ale oczywiście wskazanie właściwego momentu należy pozostawić specjaliście.

W tym okresie pracuje się z tkankami otaczającymi uszkodzenie, korzystając z technik, które zabezpieczą przed rozjeściem się powstającego zabliźnienia. Dopiero po około miesiącu, kiedy rana jest dobrze zagojona, zaczyna się rehabilitacja blizny po cc. W przypadku mniejszych uszkodzeń może to nastąpić wcześniej, ale zwykle mija nie mniej niż trzy tygodnie.

Fizjoterapia blizny pooperacyjnej – metody

Jedną z popularniejszych metod jest mobilizacja blizny po cesarskim cięciu, czyli po prostu jej masaż. Jak już wspomnieliśmy – pierwsze zabiegi to mobilizacja okolicznych tkanek, co poprawia ich elastyczność i je rozluźnia, a ranie umożliwia szybsze gojenie. Późniejsza mobilizacja blizny po cc dotyczy już bezpośrednio nowej struktury – poprawia jej elastyczność i ukrwienie, zapobiega przerostowi oraz redukuje zrosty, dzięki czemu blizna jest zmiękczona.

Fizjoterapia blizny po cesarskim cięciu może składać się także z innych elementów. Popularnymi zabiegami towarzyszącymi są rozluźnianie mięśniowo–powięziowe, masaż funkcyjny, poizometryczna relaksacja mięśni oraz suche igłowanie. Wszystkie one służą poprawie ukrwienia, elastyczności i ruchomości tkanek.

Poza tym fizjoterapeuta może nam zaproponować nowoczesne zabiegi, takie jak:

Laserowa terapia blizny

Popularność zyskuje również kinesiotaping na blizny, wpływający pozytywnie na koloryt i przesuwalność blizny, dzięki czemu ogranicza się jej wpływ na inne struktury, w tym na cały układ ruchu.

Fizjoterapia blizny – autoterapia

Manualne zabiegi służące mobilizacji blizny – po odpowiednim instruktażu od specjalisty – możemy wykonywać także samodzielnie w domu. Warto je stosować, bo odpowiednio częste, regularne zabiegi przynoszą najlepsze efekty. Dodatkowo można zapytać o maści na blizny, które mogą wesprzeć naszą terapię blizny.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *