Terapia TECAR w leczeniu zapalenia zatok
Zapalenie zatok przynosowych to często pojawiająca się dolegliwość, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jest związane z infekcją wirusową, bakteryjną i grzybiczą, a objawy obejmują ból, uczucie zatkanego nosa i trudności z oddychaniem, wydzielinę z nosa i upośledzenie węchu. Ostre infekcje wirusowe zazwyczaj ustępują samoistnie, ale w przypadku podejrzenia zapalenia bakteryjnego konieczne mogą być antybiotyki. Jak fizjoterapia może pomóc? Jak wygląda zabieg terapii TECAR w leczeniu zapalenia zatok? Wyjaśniamy.
Spis treści
Zapalenie zatok – objawy i rodzaje
Zapalenie zatok to stan zapalny błony śluzowej w zatokach przynosowych, czyli jamach powietrznych, znajdujących się wewnątrz czaszki. Każda z zatok ma połączenie z jamą nosową, co podczas oddechu warunkuje wentylowanie powietrzem z zewnątrz i ewakuację ewentualnej wydzieliny. Dzięki odpowiedniej wentylacji, w warunkach fizjologicznych, w zatokach przynosowych nie ma bakterii.
W przypadku infekcji dochodzi do rozwoju stanu zapalnego i obrzęku błony śluzowej zatok, przez co rozpoczyna się tworzenie wydzieliny oraz utrudniona zostaje jej ewakuacja. Zapalenie może być wywoływane przez infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze oraz inne czynniki drażniące.
Najczęstszymi objawami zapalenia zatok są: zatkany nos, trudności w oddychaniu oraz ból i uczucie ucisku.
Umiejscowienie dolegliwości bólowych zależy od tego, które zatoki są zajęte:
- ból w okolicy czoła (zatoki czołowe),
- ból w policzkach i okolicy nosa (zatoki szczękowe),
- ból między oczami (zatoki sitowe),
- ból w tylnej części głowy lub w okolicy karku (zatoki klinowe).
Wyróżnia się zapalenie ostre, podostre i przewlekłe.
Ostre zapalenie zatok trwa zazwyczaj do 4 tygodni i obejmuje intensywne nagłe objawy bólu, gorączki, uczucie zatkanego nosa i wycieku. Zazwyczaj pojawia się w wyniku przeziębienia i jest wywoływane najczęściej przez wirusy, rzadziej przez bakterie.
Zapalenie podostre trwa do około 12 tygodni, objawy są mniej intensywne niż w zapaleniu ostrym, ale nie ustępują całkowicie i najczęściej są efektem nieleczonego lub niedoleczonego ostrego zapalenia.
Powyżej 12 tygodni mówimy o zapaleniu przewlekłym, którego objawy są uporczywe, ale o mniejszym nasileniu. Zazwyczaj obserwuje się przewlekły katar, nawracające bóle głowy, długotrwałe uczucie zatkanego nosa i trudności z oddychaniem przez nos.
Fizjoterapia a zapalenie zatok
Fizjoterapia może stanowić uzupełnienie tradycyjnych metod leczenia zapalenia zatok. Najczęściej zabiegi stosuje się w przypadku stanu przewlekłego.
Dzięki zastosowaniu różnych metod fizjoterapeutycznych, można złagodzić objawy, poprawić drożność dróg oddechowych, zmniejszyć stan zapalny i wspomóc naturalne procesy oczyszczania zatok.
Przede wszystkim stosuje się terapię manualną, osteopatyczną i terapię powięziową. Z fizykoterapii najczęściej stosuje się naświetlanie lampą Sollux oraz laseroterapię.
Sollux działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia i zmniejsza napięcie mięśniowe. Natomiast laseroterapia punktowa aktywizuje regenerację uszkodzonych komórek w miejscu zabiegu, pobudza układ odpornościowy i zapobiega ponownym infekcjom oraz zmniejsza obrzęk.
Powszechna jest również jonoforeza, czyli zabieg elektroterapii z lekiem. Pole elektryczne pozwala lekom wniknąć głębiej tkanek. W niektórych przypadkach można również zastosować magnetoterapię, która działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
Dobre wyniki uzyskuje się również zabiegami z użyciem aparatu do terapii TECAR.
-
64000.00 złAparat do terapii TECAR - DOCTOR TECAR PLUS + stolik z kółkami
-
69000.00 złAparat do terapii TECAR - DOCTOR TECAR PLUS AVx + stolik z kółkami
-
39000.00 złAparat do terapii TECAR - DOCTOR TECAR SMART
Polecane są także ćwiczenia oddechowe, które każdy może wykonywać samodzielnie w domu po uprzednim instruktażu.
Terapia TECAR w leczeniu zapalenia zatok
Terapia TECAR działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, stymuluje komórki do detoksykacji i oczyszczania zatok. Dodatkowo wpływa na rozrzedzenie wydzieliny i udrożnienie zatok.
Jak wykonać zabieg leczenia zapalenia zatok z użyciem aparatu Doctor TECAR PLUS?
-
- Umieść elektrodę bierną pod odcinkiem piersiowym kręgosłupa, po prawej stronie.
- Naklej elektrody na okolicę czołową zatok.
- Wybierz parametry i rozpocznij zabieg.
- Po wykonanym zabiegu przejdź do terapii manualnej i osteopatycznej. Opukuj zatoki i zmobilizuj kości twarzoczaszki.
Dzięki naklejanym elektrodom terapię można prowadzić już podczas trwania zabiegu z użyciem aparatu TECAR, więc tym samym można skrócić czas terapii albo uzyskać lepsze efekty po pierwszym spotkaniu.
Przebieg zabiegu prezentujemy też w filmie.
Skontaktuj się z naszymi fizjoterapeutami, jeśli chcesz przetestować terapię TECAR w swoim gabinecie. Szczegółowe dane kontaktowe znajdziesz na karcie produktu, np. Aparatu DOCTOR TECAR PLUS.