Terapia Tecar w odnowie biologicznej i kosmetologii

Terapia Tecar - redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu

Porady eksperta

Terapia Tecar w kosmetologii doceniana jest przede wszystkim za dwa efekty. Pierwszy to odmłodzenie, dzięki napięciu włókien kolagenowych i stymulacji fibroblastów do tworzenia nowego kolagenu i elastyny, a drugi: redukcja tkanki tłuszczowej. W artykule szczegółowo wyjaśniamy zasadę działania terapii Tecar.

O terapii Doctor Tecar i jej zastosowaniu

Terapia Doctor Tecar to system transferu energii, który działa w zakresie fal radiowych o wysokiej częstotliwości. Terapia Doctor Tecar charakteryzuje się przenoszeniem energii w tkankach za pomocą elektrody pojemnościowej pokrytej izolatorem i przewodnikiem elektrody rezystancyjnej, zgodnie z mechanizmem kondensatora. Zastosowane urządzenie składa się z generatora, który rozprowadza sygnały o częstotliwości 450 i 600 kHz przy maksymalnej mocy 300 watów.

Terapia Tecar - redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu

Dzięki wielu badaniom i udokumentowanemu działaniu, Doctor Tecar znalazł zastosowanie w rehabilitacji, odnowie biologicznej i kosmetologii. Do efektów biologicznych terapii zaliczamy:

 • biostymulację,
 • działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne,
 • efekt przeciwobrzękowy
 • efekt dekontraktacji.

Zabiegi z wykorzystaniem terapii  Doctor Tecar są bezbolesne, a wynikiem transferu energii jest wytworzenie w tkankach ciepła endogennego, którego wynikiem są powyższe efekty biologiczne.

W pracy z terapią Doctor Tecar wyróżniamy 2 tryby pracy:

 • Tryb oporowy, który dzięki zastosowaniu częstotliwości 450 kHz umożliwia dotarcie do tkanek mniej uwodnionych, takich jak kości, chrząstki i ścięgna.
 • Tryb kondensacyjny, działający z częstotliwością 600 kHz i skupiający się na tkankach o większym stopniu uwodnienia, czyli mięśniach.

Aparat do terapii Tecar

Efekty terapii Doctor Tecar

Efekty terapii, które są doceniane przez pacjentki korzystające zabiegów, to przede wszystkim odmłodzenie i redukcja tkanki tłuszczowej. Mechanizmy uzyskania efektu odmłodzenia opiera się na wytworzeniu ciepła w skórze, co powoduje – w zależności od czasu i mocy działania – skrócenie i zagęszczenie kolagenu lub jego częściową denaturację.

Z wiekiem włókien kolagenowych w skórze właściwej jest coraz mniej. Ulegają one rozciągnięciu, a ich struktura staje się nieuporządkowana. Podgrzanie skóry skutkuje ponownym napięciem włókien kolagenowych oraz stymulacją fibroblastów do tworzenia nowego kolagenu i elastyny. Wytworzenie ciepła w tkankach powoduje dodatkowo rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co poprawia się odżywienie i utlenienie skóry, a także jej metabolizm. W efekcie skóra jest bardziej jędrna, a zmarszczki ulegają spłyceniu.

Efekty wizualne terapii Tecar to:

 • spłycenie zmarszczek
 • redukcja podbródka,
 • poprawienie owalu twarzy,
 • likwidacja obwisłych policzków,
 • redukcja obrzęków pod oczami,
 • uniesienie opadających powiek.
Terapia Tecar - efekt odmłodzenia i redukcji zmarszczek
Redukcja zmarszczek. Fot. Kolagen Clinic Dr n. med. Barbara Koleżyńska

Kolejnym docenianym efektem jest redukcja tkanki tłuszczowej. W trakcie terapii – wraz ze wzrostem temperatury – uruchamiany jest proces selektywnej termolipolizy, który prowadzi do rozkładu trójglicerydów na kwasy tłuszczowe i glicerol. Rozszerzenie naczyń krwionośnych zwiększa przepływ krwi oraz przyspiesza metabolizm, co skutkuje redukcją tkanki tłuszczowej. Efektami tej terapii jest widoczna redukcja cellulitu, zmniejszenie obwodów, obkurczenie i ujędrnienie skóry.

Terapia Tecar - redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu
Redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu. Fot. Kolagen Clinic Dr n. med. Barbara Koleżyńska

Zabiegi wykorzystujące terapię Tecar cieszą coraz większą popularnością wśród klientek. Najbardziej doceniają one małą inwazyjność zabiegu i widoczne efektu już po pierwszej terapii. Ciepło wytwarzane podczas terapii potęguje działanie terapeutyczne, ale powoduje też rozluźnienie i odprężenie. Z tego powodu coraz więcej gabinetów kieruje zapytania ofertowe do naszej firmy. Jako firma oferujemy prezentację i przeszkolenie terapeuty w zakresie terapii, dzięki czemu najlepsze efekty terapii są widoczne u ich podopiecznych już od pierwszego kontaktu z aparatem. Zapraszamy do kontaktu.

Autor: Jakub Musik

Jakub Musik to fizjoterapeuta, regionalny opiekun klienta na województwo śląskie oraz łódzkie. Studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada bogate doświadczenie jeżeli chodzi o innowacyjne urządzenia do fizykoterapii m.in. jest specjalistą w zakresie terapii falami uderzeniowymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *