Terapia ultradźwiękowa – porównanie metody klasycznej i bezobsługowej

Porady eksperta

Jednym z najnowszych osiągnięć fizykoterapii jest unikalna, innowacyjna metoda StatUS. Co to jest? Jakie są podobieństwa i różnice w porównaniu z klasyczną terapią ultradźwiękową wykonywaną od lat? Jakie są możliwości zastosowania metody bezobsługowej? Na te pytania znajdziecie informacje w dalszej części artykułu.

Spis treści

Terapia ultradźwiękowa

Terapia ultradźwiękowa jest zabiegiem fizykalnym, w którym wykorzystane są fale ultradźwiękowe w celu wywołania efektu terapeutycznego w tkankach położonych głębiej.

Terapia ultradźwiękowa ma wiele zastosowań, dlatego jest jedną z najbardziej znanych i najpopularniejszych metod fizykalnych.

Klasyczna terapia ultradźwiękowa

Klasyczny zabieg przeprowadza się z użyciem głowicy ultradźwiękowej o średnicy 4-10 cm. Zabieg powinien być przeprowadzany na dużym obszarze ciała.

Aby zabieg wykonany został poprawnie i przyniósł maksymalne możliwe efekty terapeutyczne, trzeba pamiętać o 3 zasadach:

  • należy zastosować środek przewodzący ultradźwięki (żel do ultradźwięków),
  • przez cały czas trwania zabiegu głowica powinna równolegle przylegać do skóry,
  • zabieg wykonuje się ciągle przemieszczając głowicę po ciele pacjenta (zazwyczaj wykonuje się ruchy okrężne), czyli tzw. techniką labilną.

Zabieg z użyciem aparatu Sonopuls 190S (StatUS) – bezobsługowe ultradźwięki

Użycie bezobsługowego aparatu Sonopuls 190S (StatUS) pozwala:

  • oszczędzić czas i wysiłek terapeuty,
  • zastosować skuteczną terapię i wyeliminować ryzyko pomyłki terapeuty,
  • precyzyjnie zadziałać w miejscu problemu,
  • równomiernie dawkować falę ultradźwiękową na całym obszarze działania.

Do przeprowadzenia zabiegu używa się specjalnych gel padów (krążków żelowych). Tabela 1 prezentuje krótkie porównanie obu wymienionych wyżej metod.

Klasyczne i bezobsługowe ultradźwięki - porównanie metod
Tabela 1. Krótkie porównanie metody klasycznej i bezobsługowej

Zastosowane gel pady – w porównaniu z tradycyjnym żelem – są opcją bardziej higieniczną, mniej brudzącą (pacjent i całe najbliższe otoczenie nie jest pobrudzone żelem), a także umożliwiającą uzyskanie lepszej transmisji energii.

Elektroda StatUS, dzięki podciśnieniu, idealnie przylega do skóry, nawet do miejsc o wypukłej strukturze takich jak: kolano czy łokieć.

Aparat Sonopuls 190S umożliwia również zadziałanie ultradźwiękami w niskiej dawce (LIPUS – Low Intensity Pulsed Ultrasound), nie powodując efektów termicznych. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie stymulującego wpływu na wzrost kości, ścięgien i naprawę nerwów, a także wspomaganie procesów gojenia w ostrym oraz podostrym stanie zapalnym.

W tabeli 2 przedstawiono porównanie dwóch głowic bezobsługowych, dostępnych na rynku.

Porównanie głowic do bezobsługowych ultradźwięków
Tabela 2. Porównanie aparatu Sonopuls 190S (StatUS) i konkurencyjnego aparatu do bezobsługowych ultradźwięków

Wszystkie modele urządzeń do terapii klasycznej i bezobsługowej znajdują się w naszym sklepie w kategorii Aparaty do ultradźwięków. W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszymi fizjoterapeutami.

Autor: Jakub Musik

Jakub Musik to fizjoterapeuta, regionalny opiekun klienta na województwo śląskie oraz łódzkie. Studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada bogate doświadczenie jeżeli chodzi o innowacyjne urządzenia do fizykoterapii m.in. jest specjalistą w zakresie terapii falami uderzeniowymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *