Większy ból po rehabilitacji – co może być przyczyną?

Większy ból po rehabilitacji – co może być przyczyną?

Porady eksperta

Jedną z najczęstszych przyczyn korzystania z rehabilitacji jest ból, który jest objawem toczących się zmian w organizmie. Z dolegliwościami bólowymi udajemy się do fizjoterapeuty na masaż, kinezyterapię, fizykoterapię czy terapię manualną, aby się tego bólu pozbyć. Co więc w przypadku, gdy po rehabilitacji pojawia się ból nawet o większym natężeniu? Co może być tego przyczyną? Wyjaśniamy w artykule i wskazujemy zabiegi fizykalne o działaniu przeciwbólowym.

Spis treści

Co oznacza większy ból po rehabilitacji?

Rehabilitacja ma za zadanie przywrócić pacjenta do możliwie największej sprawności fizycznej. Fizjoterapeuta ma możliwość zastosowania ogromu metod i terapii, aby to osiągnąć. Niejednokrotnie już po jednej wizycie czy kilku zabiegach udaje się uzyskać poprawę i pacjent bez bólu wychodzi z gabinetu. Nie jest to jeszcze powód do pełnego zadowolenia. Zapytacie dlaczego?

Intensywna rehabilitacja wiąże się z przejściowym pogorszeniem stanu pacjenta i jest to zjawisko powszechne i normalne. Poprzez masaże, terapię manualną, ćwiczenia i zabiegi fizykalne terapeuta oddziałuje na mięśnie, tkanki miękkie czy połączenia stawowe. Jego zadaniem jest rozluźnienie nadmiernie napiętych struktur, uelastycznienie tkanek, zwiększenie zakresu ruchu w stawach albo terapia zrostów czy blizn.

Czynności te wymagają czasem zadziałania siły z zewnątrz lub pracy w maksymalnym możliwym zakresie. Ból może być wówczas reakcją na ucisk lub rozciąganie.

Większy ból po rehabilitacji – co może być przyczyną?

Manewry terapeutyczne mogą również spowodować powstanie mikrourazów, zakwasów albo miejscowego stanu zapalnego, a w konsekwencji wrażenia bólowe.

Mogą również być odpowiedzią organizmu na działanie czynników fizykalnych po zabiegach fizykoterapeutycznych. Wówczas ból pojawia się na drugi dzień.

Nie każdy musi doświadczać bólu po rehabilitacji i ciężko przewidzieć, czy ból pojawi się u danego pacjenta oraz z jakim natężeniem. Wszystko to zależy od odpowiedzi organizmu na dany bodziec oraz takich czynników jak: wiek pacjenta, stan zdrowia, obecne schorzenie, historia chorobowa, stosowana terapia czy wrażliwość na ból.

Kiedy należy się martwić bólem po fizjoterapii?

Ból związany z rehabilitacją może być intensywny. Zazwyczaj pojawia się od razu podczas manewrów terapeutycznych lub na drugi dzień po wizycie u fizjoterapeuty czy masażysty. Ból ten powinien stopniowo zmniejszać swoją intensywność i zanikać.

Jeśli ból utrzymuje się kilka dni, nie zmniejsza swojej intensywności lub odczucia bólowe zwiększają się, to warto wtedy ten stan skonsultować ze specjalistą, prowadzącym proces rehabilitacji.

Najpopularniejsze zabiegi przeciwbólowe w fizykoterapii

Możliwości przeciwbólowego działania fizjoterapii są ogromne. Najpowszechniejsze są ogólnodostępne zabiegi fizykoterapeutyczne, które można stosować nawet w stanie ostrym. Do najpopularniejszych zaliczamy krioterapię, laseroterapię, elektroterapię i ultradźwięki.

Krioterapia

Krioterapia to zabieg z użyciem niskich temperatur o działaniu miejscowym lub ogólnoustrojowym. Hamuje procesy zapalne, zmniejsza obrzęki i blokuje receptory czuciowe.

Najczęściej stosuje się krioterapię miejscową z użyciem ciekłego azotu lub tlenku węgla, żele chłodzące i zimne okłady oraz krioterapię ogólnoustrojową w postaci kriokomory.

Laseroterapia

Laseroterapia to terapia wykorzystująca aparaty emitujące światło laserowe o określonej długości fali do leczenia różnych schorzeń i dolegliwości.  Podstawowym celem laseroterapii jest stymulacja procesów biologicznych w komórkach, co może prowadzić do przyspieszenia procesów gojenia, zmniejszenia stanów zapalnych, łagodzenia bólu oraz poprawy mikrokrążenia.

Można stosować laser punktowy, który jest precyzyjny lub skaner laserowy, który pozwala równomiernie naświetlić większą powierzchnię ciała. Wyróżnia się również lasery wysokoenergetyczne i lasery niskoenergetyczne.

Elektroterapia

Elektroterapia to duża grupa zabiegów, które mogą działać w różny sposób. Może być skuteczną metodą łagodzenia bólu, zwłaszcza w przypadku schorzeń neurologicznych, pourazowych czy przewlekłego bólu.

Chcąc wywołać taki efekt najczęściej stosuje się:

  • TENS, czyli przezskórną elektryczną stymulację nerwów. Jeden z najczęściej stosowanych zabiegów przeciwbólowych w elektroterapii. Wykorzystuje się w tym przypadku prądy o niskiej częstotliwości. Aparat wysyła impulsy elektryczne do zakończeń nerwów czuciowych.
  • Jonoforezę, czyli zabieg wykorzystujący prąd stały i gaziki nasączone lekiem. Bardzo często stosowane w przypadku bólów stawowych.
  • Prądy interferencyjne, czyli rodzaj terapii, w której wykorzystuje się dwa niezależne obwody z prądem o różnych częstotliwościach. Stosuje się ustawienie elektrod w formie kwadratu i krzyżowanie się ich w miejscu największego bólu. W przypadku interferencji mamy możliwość dotarcia do głębszych tkanek.

Ultradźwięki

Ultradźwięki to zabieg z użyciem specjalnej głowicy, emitującej drgania mechaniczne o częstotliwości 800-24000 kHz. Wywołuje mikromasaż tkanek i sprawdza się bardzo dobrze przy bólu z przeciążenia lub nadmiernego napięcia mięśni. Można przeprowadzić ten zabieg również z użyciem żelu przeciwbólowego i poprzez falę ultradźwiękową substancje będą przedostawać się dalej w głąb tkanek. Taki zabieg nazywany fonoforezą.

Oczywiście fizjoterapeuta może zaproponować też inne przeciwbólowe zabiegi fizykalne, dobrane do stanu pacjenta i leczonego schorzenia.

Angelika Sosulska-Zielezińska
Autor: Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *