Więzadła w kolanie – urazy i metody leczenia przy wykorzystaniu zabiegów fizykalnych

Więzadła w kolanie - uraz podczas uprawiania sportu

Porady eksperta

Staw kolanowy to bardzo skomplikowana struktura, dla której więzadła stanowią istotne wzmocnienie. Przejmują bowiem część obciążeń i ograniczają przemieszczanie się kości wobec siebie. Naciągnięte, naderwane, zerwane więzadła w kolanie – czym się te urazy różnią, jak je rozpoznać i leczyć? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Czym są więzadła?

Więzadła to elementy zbudowane z tkanki łącznej, przyczepione do kości. Są mało elastyczne, ponieważ ich głównym zadaniem jest wspieranie stawów i utrzymywanie kości we właściwym ułożeniu wobec siebie. Przez to jednak łatwiej ulegają urazom takim jak naciągnięcie, naderwanie czy zerwanie. Najczęściej kontuzja dotyczy więzadeł w kolanie ze względu na duże obciążenia i skomplikowaną budowę tego stawu. Dlatego to właśnie na więzadłach kolana skupiamy się w artykule.

Więzadła w kolanie - uraz podczas uprawiania sportu

Więzadła stawu kolanowego

W stawie kolanowym ze względu na jego dużą ruchomość, a przez to konieczność stabilizacji w różnych płaszczyznach, mamy kilka rodzajów więzadeł. Są to:

  • więzadło krzyżowe przednie (ACL),
  • więzadło krzyżowe tylne (PCL),
  • więzadło poboczne strzałkowe (LCL),
  • więzadło poboczne przyśrodkowe piszczelowe (MCL),
  • więzadło rzepki.

Naciągnięte, naderwane lub zerwane więzadło w kolanie – objawy

Naciągnięcie, naderwanie oraz zerwanie to trzy stopnie tego samego rodzaju urazu. Objawy różnić się więc będą przede wszystkim nasileniem.

W przypadku zerwanego więzadła w kolanie, czyli w sytuacji, kiedy przerwane są wszystkie włókna, odczuwalny będzie silny, uniemożliwiający obciążenie nogi ból, pojawi się obrzęk, uczucie niestabilności kolana oraz charakterystyczny odgłos trzaskania w stawie podczas prób poruszania nim.

Po naderwaniu (zerwaniu części włókien) i naciągnięciu (uszkodzeniu tylko niewielkiej ilości tkanki) także pojawiają się ból i obrzęk, ale zamiast całkowitego braku możliwości obciążenia kończyny naderwaniu towarzyszy trudność z poruszaniem się, a naciągnięciu jedynie ograniczenie ruchomości stawu. To jednak płynne granice, a samodzielnie trudno jest poprawnie zdiagnozować problem. Koniecznie więc trzeba skonsultować się z lekarzem, a w przypadku silnych objawów – udać się nawet na SOR.

Zerwane, naderwane, naciągnięte więzadła w kolanie – jak leczyć i ile trwa leczenie?

To tkanki, które goją się trudno, dlatego w przypadku całkowitego zerwania więzadła w kolanie, konieczna jest operacja jego rekonstrukcji lub przyszycia. Artroskopia może okazać się konieczna także w sytuacji silniejszego naderwania któregoś z więzadeł krzyżowych, bo te odbudowują się trudniej niż poboczne. Po takim zabiegu powrót do pełni sił może trwać nawet kilka miesięcy. Odpowiednio dobrana rehabilitacja jest kluczowa, by ten czas w miarę możliwości skrócić.

Na szczęście zabieg chirurgiczny nie jest konieczny dla większości łagodniejszych przypadków tego urazu. Jak w takim razie leczy się te kontuzje więzadeł? Przede wszystkim odpoczynkiem i rehabilitacją.

Najłatwiej goją się więzadła poboczne – ich regeneracja zajmuje około 6 tygodni, podczas których najlepiej odpoczywać w domu z lekko uniesioną i nieco ugiętą nogą oraz poruszać się o kuli, by nie obciążać kończyny. Jeśli wychodzenie do pracy jest konieczne, należy zakładać stabilizator.

Uszkodzone więzadła stawu kolanowego a rehabilitacja

W pierwszej fazie leczenia rehabilitacja obejmuje zabiegi o działaniu przeciwzapalnym, niwelujące ból oraz obrzęk. Należą do nich między innymi krioterapia i terapia aparatami Doctor TECAR.

Później kluczową rolę pełni kinezyterapia. Ćwiczenia najpierw bierne, a z czasem czynne, mają za zadanie pomóc odzyskać pełny zakres ruchu w stawie, kontrolę mięśniową i czucie głębokie. Istotne będzie zarówno wzmacnianie, jak i rozciąganie wszystkich okolicznych partii mięśni: uda, łydki, a także mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Na tym etapie znów pomocne mogą okazać się zabiegi elektrostymulacji albo terapii TECAR, wspierające aktywizację tkanek.

Kolejnym elementem leczenia będzie trening równoważny i mobilizacja rzepki.

W całym procesie powrotu do zdrowia mogą być wykorzystywane także inne metody fizykalne, takie jak laseroterapia, magnetoterapia, hydroterapia czy kinesiotaping – ich dobór zależy między innymi od rozmiaru urazu, indywidualnych potrzeb pacjenta, możliwości gabinetu, ale też na przykład tempa regeneracji.

Niestety w przypadku naderwanego więzadła w kolanie nie da się określić, ile potrwa leczenie – po łagodnym urazie może to być jedynie 6 tygodni, po rekonstrukcji więzadła nawet 6 do 9 miesięcy. Podobnie jak zakres kontuzji, tak i długość leczenia mogą być bardzo różne. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i rzetelnie stosować do zaleceń.

Ostatni etap to stopniowy powrót do ćwiczeń sportowych, takich jak jazda na rowerze stacjonarnym, bieganie, skakanie i inne dynamiczne elementy. Potem można już cieszyć się  normalnymi treningami, choć i tu warto na początku powstrzymać ekscytację i zachować ostrożność oraz umiar.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *