Wykorzystanie terapii TECAR w leczeniu zwyrodnienia stawu kolanowego

Terapia TECAR w leczeniu zwyrodnienia stawu kolanowego

Porady eksperta

Rehabilitacja stawu kolanowego często obejmuje zabiegi magnetoterapii i krioterapii, jednak to innowacyjna terapia TECAR cechuje się dużo większą skutecznością. Terapia ta – poprzez fale radiowe o wysokiej częstotliwości – oddziałuje w miejscu pojawienia się zwyrodnienia stawu kolanowego. Jak wygląda zabieg i jakie parametry są rekomendowane? Szczegółowo wyjaśniamy to w artykule.

Efekty leczenia zwyrodnienia stawu kolanowego przy wykorzystywaniu terapii TECAR

Już po pierwszym zabiegu z wykorzystaniem aparatu do terapii TECAR można zaobserwować pierwsze efekty w leczeniu zwyrodnienia stawu kolanowego. Fale radiowe o wysokiej częstotliwości docierają do stawów, więzadeł i mięśni, przez co fizjoterapeuta ma dostęp do różnych struktur stawu kolanowego. Po wykonanym zabiegu zmniejszają się dolegliwości bólowe i stan zapalny. Zwiększa się natomiast zakres ruchu w stawie. Ponadto poprawie ulega ukrwienie tkanek, co pobudza regenerację mięśni w stawie kolanowym.

Terapia TECAR w leczeniu zwyrodnienia stawu kolanowego

Po serii zabiegów pacjent powinien odczuć wyraźne zmniejszenie dyskomfortu, dzięki czemu nawet prace fizyczne czy treningi, wiążące z częstym zginaniem stawu kolanowego, nie będą uciążliwe z powodu postępujących zmian zwyrodnieniowych w stawie.

Przebieg leczenia zwyrodnienia stawu kolanowego za pomocą aparatu Doctor TECAR

Podczas zabiegu zaleca się, by pacjent przebywał w pozycji siedzącej na fotelu z podnóżkiem pod podudzie. Przed właściwym zabiegiem należy nałożyć niewielką ilość kremu na płytkę bierną i rozprowadzić go równomiernie na jej powierzchni. Płytkę należy ułożyć pod podudziem, na nodze, w której chcemy rozpocząć opracowywanie stawu kolanowego.

Podczas tej części zabiegu należy ustawić na ekranie urządzenia tryb rezystywny. Cienką warstwę kremu rozprowadzamy na kolanie i wybieramy małą nakładkę, którą umieszczamy na głowicy. Moc urządzenia ustawiamy na 10 AV i wykonujemy okrężne ruchy głowicą wokół kolana. Opracowane powinny zostać takie miejsca jak rzepka, szpara stawowa i dół podkolanowy. Pacjent podczas wykonywania zabiegu powinien odczuwać ciepło.

Zwyrodnienie stawu kolanowego - leczenie aparatem Doctor TECAR

Celem wyżej podanych czynności jest kumulacja energii w stawie i pobudzenie krążenia, dzięki czemu więzadła stymulowane są do szybszej regeneracji.

W dalszej części zabiegu fizjoterapeuta przykłada głowicę do zewnętrznej strony dłoni, jednocześnie przykładając drugi i trzeci palec do okolic troczki i szpary stawowej. Działanie to ma na celu zwiększenie ruchomości stawu.

Parametry zabiegu

Innowacyjna metoda fizjoterapii TECAR charakteryzuje się nie tylko skutecznością, ale także jest nieinwazyjna. Jednoczesne oddziaływanie fal radiowych na więzadła, chrząstki i mięśnie w stawie kolanowym sprawia, że podczas zabiegu w sposób kompleksowy można opracować wszystkie elementy stawu kolanowego. Właśnie dlatego terapia TECAR z powodzeniem może zastąpić masaż rehabilitacyjny, ponieważ w przypadku wykonywania masażu manualnego terapeuta nie zawsze ma możliwość dostępu do wszystkich tkanek w stawie, a ryzyko wzmożenia schorzenia podczas nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu jest zdecydowanie większe.

W leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego aparatem Doctor TECAR rekomenduje się następujący dobór parametrów:

  • Tryb pracy: rezystywny,
  • Moc leczenia: 10-20 AV,
  • Czas zabiegu: 10 minut.

Przebieg zabiegu – krok po kroku – możesz zobaczyć w naszym filmie:

Jeśli masz pytania dotyczące terapii TECAR lub chcesz przetestować aparat w swoim gabinecie, to zapraszamy do kontaktu.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *