Zastosowania drenażu limfatycznego w regeneracji sportowej

Drenaż limfatyczny - regeneracja sportowców

Porady eksperta

Drenaż limfatyczny to zabieg mający na celu usprawnienie pracy układu limfatycznego. Istnieją różne możliwości wykonania drenażu limfatycznego – manualnie przez terapeutę lub przy pomocy aparatów do drenażu. W regeneracji sportowców  najlepsze efekty tego zabiegu można uzyskać wykorzystując aparaty do drenażu.

Drenaż limfatyczny dla sportowców – zabieg, wskazania i aparaty

Zabieg polega na masażu uciskowym wybranych części ciała (np. kończyn dolnych lub górnych), wykonywanym do granicy pojawienia się bólu. Poprzez uciski przeprowadzane w specjalnej sekwencji, zalegająca chłonka jest przesuwana w kierunku węzłów chłonnych. Istotą drenażu limfatycznego jest likwidacja obrzęków poprzez przepchnięcie limfy oraz udrożnienie węzłów chłonnych.

Drenaż limfatyczny - regeneracja sportowców

Osoby uprawiające sport często borykają się z przemęczeniem mięśni, obrzękami i kontuzjami. Obrzęki pojawiają się przy wielu kontuzjach i kiedy utrzymują się przez dłuższy czas, utrudniają powrót do regularnych treningów. Aparaty do drenażu limfatycznego zastępują ręce terapeuty, pozwalając mu zaoszczędzić czas oraz siły i dając tym samym możliwość zwiększenia wydajności zabiegów leczniczych.

Drenaż limfatyczny aparatami oferowanymi przez BardoMed idealnie sprawdza się u sportowców ze względu na bardzo duży zakres możliwości regulacji ciśnienia generowanego przez maszynę. Nasze “drenaże” generują ciśnienie nawet do 295 mmHg. Tak wysokie ciśnienie pozwala na wykonywanie efektywnych zabiegów oraz usunięcie nawet długo utrzymujących się obrzęków. W zależności od konkretnego modelu aparatu do drenażu limfatycznego, ma on wbudowane różne tryby pracy. Zastosowanie naprzemienne różnych trybów pracy zapobiega przyzwyczajeniu się pacjenta do jednego odczucia, przez co zabieg jest intensywniejszy i bardziej skuteczny.

Zalety stosowania drenażu limfatycznego w regeneracji sportowców

Wykorzystanie drenażu limfatycznego do odnowy biologicznej sportowców przynosi bardzo dobre efekty. Pomaga usprawnić pracę układu krążenia oraz układu limfatycznego, przez co przyczynia się do szybszej regeneracji sportowców po ciężkich treningach czy startach w zawodach.  Zastosowanie drenażu daje uczucie „lekkich nóg” oraz zmniejsza zmęczenie kończyn dolnych. Drenaż limfatyczny idealnie sprawdza się na zgrupowaniach oraz podczas szczytu sezonu sportowego, kiedy sportowiec musi utrzymać najlepszą formę przez dłuższy okres czasu.

Aparat CarePump do presoterapii - regeneracja sportowców

Oprócz mankietów na kończyny, można dokupić mankiet na biodra oraz brzuch, a także mankiet w formie krótkich spodenek na brzuch, biodra, pośladki oraz uda. Mankiety w aparatach do drenażu limfatycznego różnią się ilością komór. Dostępne są mankiety z 4, 6, 8 lub 12 komorami. Im więcej komór w mankiecie, tym działanie podczas drenażu jest bardziej selektywne i dokładne.

Najważniejszą zaletą aparatów do drenażu limfatycznego używanych w regeneracji sportowców jest możliwość stosowania tej formy terapii zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba, a nie jak w przypadku wielu innych metod – najczęściej raz na kilka dni. Drenaż limfatyczny jest bezinwazyjnym zabiegiem, który w połączeniu z prawidłowo prowadzonym treningiem jest jedną z najlepszych metod wsparcia treningu i zapobiegania kontuzjom. Drenaż limfatyczny może być pomocny w regeneracji sportowców uprawiających różne dyscypliny sportowe. Bardzo dobre efekty przynosi stosowanie go u osób uprawiających sporty lekkoatletyczne i wytrzymałościowe.

Sylwia Dudek
Autor: Sylwia Dudek

Sylwia Dudek to młoda i dynamiczna absolwentka fizjoterapii, która z entuzjazmem podchodzi do każdego stawianego przed nią zadania. Specjalizuje się w tematyce drenażu limfatycznego ale nie stanowią dla niej problemu inne sprzęty do rehabilitacji i fizykoterapii. 

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *