Zastosowanie drenażu limfatycznego po mastektomii

Drenaż limfatyczny, masaż uciskowy - mankiet

Porady eksperta

Mastektomia jest najbardziej radykalnym sposobem leczenia raka piersi. Wykonywana jest  głównie w przypadku nowotworu złośliwego. Decyzja o usunięciu piersi, sam zabieg jak i późniejsze leczenie i rehabilitacja nie należą do łatwych przeżyć dla kobiety zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym. Mimo to, warto zadbać o jak najlepsze przygotowanie zarówno przed jak i po operacji.

Czym jest mastektomia?

Mastektomia radykalna polega na usunięciu piersi wraz z mięśniami piersiowymi oraz węzłami chłonnymi pachowymi. Usunięcie układu chłonnego ogranicza przenoszenie się komórek nowotworowych do krwiobiegu, a tym samym powstawanie przerzutów. Powikłaniem takiego zabiegu może być zaburzenie odpływu chłonki (limfy) prowadzące do  obrzęku limfatycznego kończyny górnej i/lub klatki piersiowej na skutek gromadzenia się limfy w przestrzeni pozakomórkowej tkanek. Obrzęk limfatyczny może pojawić się u pacjentek kilka dni po zabiegu do nawet kliku lat. Jest to uciążliwa przypadłość, która nieleczona może ulec pogłębieniu, a im wcześniej rozpoczęte leczenie tym lepsze efekty.

Rehabilitacja po zabiegu mastektomii – jak wygląda?

W leczeniu obrzęku limfatycznego u pacjentek po mastektomii najbardziej sprawdza się kompleksowa rehabilitacja. W jej skład wchodzi kompresoterapia, drenaż limfatyczny, ćwiczenia czynne, rozluźniające oraz oddechowe, pozycje ułożeniowe, automasaż. Jednym ze skuteczniejszych sposób leczenia obrzęku po mastektomii jest drenaż limfatyczny. Może być wykonywany przez terapeutę lub z użyciem aparatu przeznaczonego do drenażu limfatycznego. Zabieg drenażu limfatycznego stymuluje i usprawnia przepływ płynów,  poprawia pracę przewodów limfatycznych oraz przyspiesza wymianę płynów w organizmie. Zdaniem wielu kobiet zabieg ten daje najbardziej widoczne efekty w walce z obrzękiem. Dużą zaletą tego zabiegu jest fakt, że pacjentki oprócz zabiegu wykonywanego w profesjonalnym gabinecie fizjoterapii, mogą wykonać go same w domu.

Przegląd aparatów do masażu uciskowego do rehabilitacji po mastektomii

Możliwość taką dają specjalne aparaty do drenażu limfatycznego.  Seria aparatów WIC 2008 jest łatwa w obsłudze i użyciu. Pozwoli to każdej pacjentce dodatkowo stosować taki zabieg w zaciszu własnego domu. Aparaty posiadają mankiety na kończyny dolne oraz kończynę górną, który służy właśnie do drenażu limfatycznego po zabiegu mastektomii. Do wyboru są mankiety posiadające 4 lub 6 komór oraz modele z jednym i trzema trybami pracy według uznania i potrzeb pacjentek. Filmiki instruktażowe dostępne na stronie z pewnością ułatwią obsługę aparatów. Aparaty te nadają się również do użytku w gabinetach rehabilitacyjnych. Oprócz serii WIC jest jeszcze seria LC dedykowana typowo do gabinetów. Aparaty są większe i bardziej profesjonalne. Mają od 5 do 8 trybów pracy co pozwala na dobranie odpowiedniego zabiegu dla większej ilości pacjentów oraz sześcio- i dwunastokomorowe mankiety, dzięki którym zabieg jest bardziej precyzyjny.

Kompleksowa opieka pacjentek po mastektomii jest niezwykle ważna w procesie leczenia i warto zadbać o nią w jak najdrobniejszych szczegółach. Oprócz profesjonalnej opieki lekarzy, psychologów, fizjoterapeutów kobiety powinny również same zadbać o swoje zdrowie. Dlatego dodatkowy zabieg drenażu limfatycznego po mastektomii wydaje się doskonałym pomysłem na poprawę stanu psychofizycznego każdej kobiety oraz przyniesieniu dodatkowej ulgi.

Autor: Paulina Kilian

Paulina Kilian jest fizjoterapeutką, doradcą sprzętowym Zespołu BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W zawodzie pracuje już od 5 lat. Jej specjalizacją jest terapia związana z drenażem limfatycznym. Odbyła również szereg praktyk z osobami starszymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *