Zastosowanie pneumatycznego drenażu limfatycznego w przypadku obrzęku kończyn dolnych

Drenaż limfatyczny - mankiet na kończynę górną

Porady eksperta

Wiele osób cierpi na schorzenia związane z puchnięciem nóg i stóp. Mogą być one spowodowane zwykłym przeciążeniem, zmianą pogody lub być wynikiem poważnych chorób typu niewydolność żylna, cukrzyca, zakrzepica żył głębokich. Obrzęk kończyn dolnych jest uciążliwy w codziennym funkcjonowaniu i kwalifikuje się do rozpoczęcia kompleksowej fizjoterapii. Jedną z proponowanych w tym przypadku metod jest drenaż limfatyczny, inaczej zwany masażem uciskowym czy masażem pneumatycznym.

Drenaż limfatyczny – definicja

Drenaż limfatyczny jest zabiegiem mającym na celu usprawnienie przepływu limfy w naczyniach limfatycznych. Limfa to płyn ustrojowy, w której skład wchodzi nie tylko płyn tkankowy, ale i komórki układu odpornościowego. Najważniejszą funkcją układu limfatycznego jest obrona przed zakażeniami.

Drenaż limfatyczny, masaż uciskowy - mankiet

Układ limfatyczny nie ma – tak jak układ krwionośny – mięśnia, który odpowiadałby za cyrkulację limfy w naczyniach. Odbywa się ona przy pomocy skurczy mięśni szkieletowych. Jeżeli mięśnie szkieletowe są z jakiegoś powodu niewydolne, to przepływ limfy jest zmniejszony, co ma bezpośredni wpływ na jej zaleganie w postaci obrzęków, które są wynikiem toczącego się stanu zapalnego.

Drenaż limfatyczny – wybrane schorzenia

Najczęściej zaleganie limfy dotyczy kończyn dolnych, czego wynikiem jest niewydolność układu mięśniowego. Do takiej sytuacji dochodzi na skutek następujących schorzeń:

 • niewydolność żylna,
 • zespół Raynauda,
 • choroba niedokrwienna kończyn dolnych,
 • neuropatie,
 • neuralgia,
 • limfopatia polekowa,
 • przewlekłe obrzęki,
 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • dna moczanowa,
 • otyłość.

Podane schorzenia są również głównymi wskazaniami do zabiegu drenażu limfatycznego.

Drenaż limfatyczny w przypadku schorzeń nóg – jak wygląda zabieg?

Ponieważ mięśnie szkieletowe wspomagają przepływ limfy, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest użycie w podanych wyżej przypadkach drenażu limfatycznego pneumatycznego. Jest to zabieg nieinwazyjny. Wykonywany jest przy pomocy urządzenia, które – wytwarzając ciśnienie w przystosowanych do okolicy zabiegowej mankietach – wspomaga pompę mięśniową, czego wynikiem jest przyspieszenie cyrkulacji limfy w naczyniach limfatycznych.

Ma to bezpośredni wpływ na zmniejszenie obrzęków w okolicy chorobowej, co z kolei łączy się również ze znacznym złagodzeniem dolegliwości bólowych, zaczerwienienia i tkliwości skóry.

Głównym celem zabiegu jest jak najszybsze pozbycie się obrzęku, co ułatwia organizmowi walkę z towarzyszącym najczęściej stanem zapalnym. Po zabiegu pacjent odczuwa wielką ulgę, zgłaszaną jako „lekkość” kończyn dolnych. Drenaż jest polecany nie tylko w konkretnych jednostkach chorobowych, ale również jako działanie prewencyjne. Częste obrzęki kończyn dolnych są wynikiem trybu pracy. Drenaż pneumatyczny stosowany w tym przypadku będzie wspomagał odpływ limfy nagromadzonej w wyniku utrzymywania długotrwałej pozycji stojącej.

Polecane urządzenia do masażu uciskowego (drenażu limfatycznego)

W ofercie BardoMed posiadamy kilka profesjonalnych aparatów do drenażu limfatycznego. Jeżeli chodzi o użytek domowy polecamy serię WIC, m.in.:

 • WIC 2008M (najbardziej ekonomiczny wybór) – urządzenie z czterema komorami oraz jednym trybem pracy;
 • WIC 2008 – aparat z czterema trybami pracy, ale z trzema trybami do wyboru (co wpływa na różnorodność, a tym samym skuteczność terapii);
 • z kolei urządzenie WIC 2008MS jest dedykowane dla osób, którym zależy na dobrej cenie idącej w parze z większą ilością komór. Aparat WIC 2008MS posiada ich 6 w każdym z mankietów.

Dla osób posiadających większy budżet i oczekujących jeszcze lepszych parametrów pracy, polecamy serię LC, w której skład wchodzą urządzenia LC 600 oraz LC 1200P. Są to sprzęty dedykowane do gabinetów, aczkolwiek LC 600 może być również wykorzystywany w domu.

Aparaty te charakteryzują się większą ilością komór (LC 600 – 6 komór a LC 1200P – 12 komór) oraz trybów pracy (LC 600 – 5 trybów a LC 1200P – 8 trybów).

Wartym podkreślenia jest fakt, że wszystkie powyższe urządzenia, niezależnie od rodzaju, posiadają pełny zestaw mankietów. W oferowanej cenie można nabyć urządzenie + dwa mankiety na nogi oraz mankiet na rękę (nie rekomendujemy używania dwóch mankietów na rękę równocześnie ze względu na ryzyko zwiększenia ciśnienia w obrębie klatki piersiowej).

Ponadto, wszystkie nasze urządzenia do drenażu limfatycznego posiadają certyfikat medyczny CE, co świadczy o tym, że jest to sprzęt medyczny i idealnie nadaje się do codziennej rehabilitacji zarówno w domu, jak również w gabinecie fizjoterapii.

Autor: Jakub Musik

Jakub Musik to fizjoterapeuta, regionalny opiekun klienta na województwo śląskie oraz łódzkie. Studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada bogate doświadczenie jeżeli chodzi o innowacyjne urządzenia do fizykoterapii m.in. jest specjalistą w zakresie terapii falami uderzeniowymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *