Zastosowanie terapii Tecar w leczeniu punktów spustowych i drenażu limfatycznym

Terapia Tecar

Porady eksperta

Terapia Tecar może być rewelacyjnym uzupełnieniem terapii takich jak np. kinezyterapia, terapia manualna czy osteopatia. W artykule przedstawiamy sposoby przeprowadzenia terapii Tecar w przykładowych schorzeniach.

O terapii Tecar

Terapia Tecar (Trasferimento  Energetico Capacitivo e Resistivo) polega na “wtłaczaniu” energii do tkanek, wprawianiu komórek w drgania o odpowiedniej częstotliwości, a tym samym stymulowaniu ich do przebudowy i regeneracji. Terapia ta oparta jest na połączeniu działania fali radiowej oraz prądu zmiennego, dokładniej prądu przemiennego, w której wykorzystywane są dwa tryby pracy: kondensacyjny (pojemnościowy) i rezystywny (oporowy).

Terapia Tecar

Terapia Tecar została wynaleziona przez Włochów i stosowana jest przez nich już od kilkudziesięciu lat, zarówno w sporcie (korzysta z niej np. klub sportowy AC Milan), jak również w fizjoterapii ortopedycznej czy reumatologicznej. Więcej o samej terapii przeczytasz w naszym wpisie blogowym: Terapia Tecar – czym jest i jak działa?

Terapia punktów spustowych przy zastosowaniu Tecar

Terapia punktów spustowych klasyczną, manualną metodą jest męcząca zwłaszcza dla pacjenta, ponieważ bardzo często towarzyszy jej ból. Przy zastosowaniu terapii Tecar jesteśmy w stanie bardzo szybko, a przede wszystkim bezboleśnie poradzić sobie z nieprzyjemnymi zgrubieniami w obrębie mięśnia i powięzi.

Pomimo że do tkanek bardziej uwodnionych dedykowany jest tryb kondensacyjny, w przypadku punktów spustowych używamy trybu rezystywnego, aby działać precyzyjnie i głęboko w krótkim odstępie czasu. Do przeprowadzenia tego zabiegu stosujemy małą, punktową nakładkę na elektrodę czynną. Wielkość elektrody biernej dopasowujemy do wielkości powierzchni, do jakiej ma ona przylegać (np. na plecy zastosujemy dużą elektrodę).

Jeżeli chodzi o moc, to ustawiamy ją na takich parametrach, na których Biotransfer wyświetla się w kolorze zielonym/żółtym. Musimy pamiętać, że ilość wtłaczanej energii zależy w dużym stopniu od ustawienia elektrod względem siebie. Im mniejsza odległość pomiędzy elektrodami, tym powierzchnia, na której rozkłada się energia, jest mniejsza i ciepło narasta szybciej.

Zanim przystąpimy do wykonywania zabiegu, musimy pamiętać o zastosowaniu kremu do terapii Tecar. Kremem smarujemy całą powierzchnię elektrody biernej oraz robimy “kropki” kremem na ciele naszego pacjenta w miejscach punktów spustowych, na których będziemy pracować elektrodą czynną.

Terapia Tecar - aparat i akcesoria
Aparat do terapii Tecar z zestawem akcesoriów

Przy pracy na punktach spustowych, np. w obrębie mięśnia kapturowego, elektrodę bierną możemy umieścić pod pośladkiem (z tej samej strony, na której pracujemy), natomiast elektroda czynna wędruje bezpośrednio na znaleziony wcześniej punkt spustowy na mięśniu.

Po ustawieniu odpowiedniej mocy na aparacie, prosimy pacjenta, aby na zmianę unosił i opuszczał barki w momencie, gdy my zatrzymamy się na danym punkcie spustowym. Ma to trwać dosłownie kilka sekund (najlepiej odliczać na głos), po czym “masujemy” ten sam punkt elektrodą czynną. Powtarzamy to samo maksymalnie trzy razy na jeden Trigger Point. Dzięki aktywności pacjenta, terapia jest bardziej efektywna, a my precyzyjnie trafiamy w punkt, powodując jego rozluźnienie.

Drenaż limfatyczny za pomocą aparatu Tecar

Praca aparatem Tecar to przede wszystkim praca na płynach, dzięki czemu w bardzo łatwy sposób jesteśmy w stanie je uruchomić, a tym samym umożliwić wypłukiwanie zbędnych metabolitów stanu zapalnego oraz zmniejszyć wielkość powstałych obrzęków. Tak naprawdę dobrze jest rozpocząć każdy zabieg kilkoma minutami drenażu.

Zabieg drenażu wykonujemy przy zastosowaniu trybu pojemnościowego i – podobnie jak przy punktach spustowych – moc dostosowujemy do wskaźnika Biotransferu.

W przypadku drenażu kończyny górnej zabieg przeprowadzamy kolejno od szyi, okolic obojczyka, dołu pachowego, przez wewnętrzną część ramienia, dół łokciowy i wewnętrzną część przedramienia.

W drenażu kończyny dolnej natomiast zabieg zaczynamy od przepony, przez dolne partie brzucha, pachwinę, wewnętrzną część uda, dół podkolanowy i wewnętrzną część podudzia. Do wykonania zabiegu użyjemy małej nakładki, a czas zabiegu jest zależny od powierzchni, na jakiej pracujemy i wynosi mniej więcej od 1 do 2 minut na daną część, np. na pachwinie wystarczy minuta, ale na wewnętrzną część uda możemy już przeznaczyć 2-3 minuty. Całość zabiegu powinna zmieścić się w ok. 10-15 minutach.

Autor: Aleksandra Olszak

Aleksandra Olszak jest fizjoterapeutką, Doradcą sprzętowym w firmie BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia na kierunku fizjoterapia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jej specjalizacją jest praca z nowoczesnymi i innowacyjnymi urządzeniami do fizykoterapii takimi jak: laser wysokoenergetyczny oraz terapia Tecar.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *