Zastosowanie treningu inercyjnego w sporcie i rehabilitacji

Trening inercyjny w sporcie

Porady eksperta

W profesjonalnym sporcie liczy się końcowy wynik rywalizacji, ale żeby sportowiec był w stanie konkurować na najwyższym poziomie, musi być do tego profesjonalnie przygotowany. Holistycznym przygotowaniem sportowca zajmuje się cały zespół specjalistów. Przewagę nad konkurencją daje zastosowanie nowatorskich rozwiązań. Jakich? Między innymi treningu inercyjnego, któremu poświęcamy ten artykuł.

Poziom siły mięśniowej a trening inercyjny

W większości dyscyplin sportowych kluczową rolę odgrywa poziom siły mięśniowej. Wiele przeprowadzonych badań nad zwiększaniem siły mięśniowej wskazuje, że standardowe wykorzystanie ciężaru zależnego od grawitacji obciąża głównie fazę koncentryczną pracy mięśnia. Dlatego szukano rozwiązania, które pozwoli na obciążenie fazy ekscentrycznej mięśnia.

Trening inercyjny w sporcie

Dzięki prowadzonym treningom ze zmiennym obciążeniem uzyskano lepsze rezultaty. Warto również zaznaczyć, że funkcja pracy ekscentrycznej mięśnia jako pierwsza zanika w przypadku kontuzji, więc oprócz zwiększania siły mięśniowej podczas treningu, tego typu sprzęt znalazł zastosowanie w rehabilitacji sportowców.

W treningu inercyjnym, w bardzo dużym stopniu zredukowano rolę grawitacji, z tego powodu trenażery inercyjne w języku angielskim nazywane są “the gravity-independent devices” – urządzeniami niezależnymi od grawitacji. Przyspieszenie grawitacyjne zostało w nich zastąpione przyspieszeniem generowanym przez siłę mięśni osoby, która ćwiczy na urządzeniu.

W jaki sposób się to dzieje? Urządzenia inercyjne posiadają element bezwładnościowy, np. tarczę inercyjną, która jest wprawiana w ruch podczas pracy koncentrycznej mięśni. Gdy przekroczony zostanie punkt “zwrotny” przez rozpędzoną masę, rozpoczyna się faza ekscentryczna pracy mięśni, a jest ona wywołana bezwładnością wprawionego w ruch elementu inercyjnego.

Trening ekscentryczny na urządzeniu EPTE Inertial System

Jaki sprzęt wybrać do treningu inercyjnego?

Przy wyborze tego rodzaju urządzenia należy zwrócić uwagę na dostosowanie sprzętu do różnego typu ćwiczeń. Większość sprzętu pozwala na ruch w jednej płaszczyźnie. Urządzenie inercyjne do treningu ekscentrycznego EPTE® Inertial System – dzięki dodatkowym zestawom – umożliwia wykonywanie ćwiczeń w prawidłowej pozycji i przy odpowiednim obciążeniu fazy ekscentrycznej pracy mięśnia.

Wybór zestawu uzależniony jest od dyscypliny sportowej. Dlatego producent udostępnia bazę filmów, które ułatwiają dobór komponentów. Można nawet wśród nich znaleźć konkretne ćwiczenia polecane dla danej dyscypliny sportowej, np. dla tenisistów. W tym przypadku w filmie prezentowany jest moduł główny.

Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę poszczególnych komponentów:

  • Squat Component – Epte® Inertial System to platforma odchylająca się w kątach zarówno dodatnich, jak i ujemnych. Pozwala na zmniejszenie lub zwiększenie intensywności ćwiczenia. Belka powyżej klęcznika daje dodatkową stabilność osobie wykonującej ćwiczenie.
  • Row Component – EPTE® Inertial System to ławka o nachyleniu minimalnym, która pozwala na ustawienie jej w dostosowanej do użytkownika odległości od wyciągu.
  • Leg Curl Component – EPTE® Inertial System to ruchoma ławka wraz z odchylanym oparciem, która pozwala na wykonywanie ćwiczeń w dowolnych pozycjach.

Monitorowanie efektów treningu inercyjnego

Producent zauważył również, że brak systemu pomiarowego powodował niemożliwość szczegółowego monitorowania postępów treningu lub terapii. Stworzony przez nich system z aplikacją (oprogramowanie pomiarowe – EPTE Encoder) pozwala na dokładne dostosowanie obciążeń dla sportowca oraz monitorowanie jego postępów. Umożliwia również prowadzenie dokładnych statystyk treningowych i badań na większej grupie.

Oprogramowanie pomiarowe - EPTE Encoder

Biorąc pod uwagę zalety funkcjonalne urządzenia inercyjnego do treningu ekscentrycznego EPTE® Inertial System oraz wysoką skuteczność treningu prowadzonego z jego wykorzystaniem, wydaje się on być bardzo perspektywiczną, rozwojową metodą treningu siły i powrotu sportowca po kontuzji.

Wyniki dotychczas przeprowadzonych eksperymentów zachęcają do podejmowania kolejnych badań nad skutecznością i wykorzystaniem treningu inercyjnego w rekreacji ruchowej, sporcie oraz rehabilitacji.  W razie dodatkowych pytań dotyczących urządzenia zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Autor: Jakub Musik

Jakub Musik to fizjoterapeuta, regionalny opiekun klienta na województwo śląskie oraz łódzkie. Studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada bogate doświadczenie jeżeli chodzi o innowacyjne urządzenia do fizykoterapii m.in. jest specjalistą w zakresie terapii falami uderzeniowymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *