Zastosowanie ultradźwięków w fizykoterapii i kosmetyce

Zastosowanie ultradźwięków w fizykoterapii i kosmetyce

Porady eksperta

Ultradźwięki w fizjoterapii wykorzystywane są przede wszystkim ze względu na działanie przeciwbólowe i rozluźniające mięśnie, ale posiadają więcej zastosowań. Co więcej – terapia ta stosowana jest także w gabinetach kosmetycznych, m.in. w postaci peelingu kawitacyjnego i sonoforezy. W artykule opisujemy działanie i zastosowanie ultradźwięków.

Spis treści

Czym są ultradźwięki?

Mianem ultradźwięków nazywamy fale dźwiękowe o tak dużej częstotliwości, że są one niesłyszalne dla człowieka. Jest to jedyna właściwość, która odróżnia je od dźwięków, które słyszymy na co dzień. Posiadają one częstotliwość od 1 do 3 MHz, podczas gdy górna granica częstotliwości słyszalnych przez człowieka wynosi 20 kHz.

Terapię z zastosowaniem takiego bodźca fizykalnego nazywamy mianem nadźwiękawiania lub sonoterapii.

Ultradźwięki – zastosowanie w fizjoterapii

Ultradźwięki działają przede wszystkim przeciwbólowo oraz rozluźniają napięcie mięśniowe. Ponadto wpływają one na naczynia krwionośne rozszerzając je. Często możemy się więc spotkać z informacją, że ultradźwięki są skuteczne w walce z procesami zapalnymi.

Zastosowanie ultradźwięków w fizykoterapii i kosmetyce

W fizjoterapii zabieg ultradźwięków ma szerokie zastosowanie. Powszechnie uważa się, że korzystanie z ultradźwięków redukuje objawy wielu dolegliwości. Ultradźwięki doprowadzają bowiem do mikromasażu tkanek. Podczas wykonywania zabiegu wyzwala się ciepło, które stymuluje dyfuzję wewnątrz komórki. Wpływa to na poprawę ukrwienia – dzięki temu regularne korzystanie z ultradźwięków redukuje ból oraz stany zapalne.

Ponadto ultradźwięki mają rozluźniający wpływ na mięśnie. Ta cecha z kolei sprawia, że jest to terapia idealna dla osób uprawiających sport.

Ultradźwięki mają także wpływ na wzrost jędrności skóry, dzięki czemu spłycają blizny.

Przed rozpoczęciem takiego zabiegu należy pamiętać o zastosowaniu żelu do ultradźwięków jako substancji sprzęgającej bądź leku w postaci maści. W przypadku zastosowania środków farmakologicznych zabieg taki nazywamy fonoforezą.

Warto podkreślić, że terapii ultradźwiękami nie należy przeprowadzać bezpośrednio nad sercem oraz gruczołami płciowymi. Nie wolno jej również stosować u dzieci i niemowląt. W przypadku użycia ultradźwięków w niewłaściwy sposób, mogą mieć one negatywny wpływ między innymi na układ krążenia oraz słuch.

Ultradźwięki – wykorzystanie w kosmetologii

Ultradźwięki znajdują zastosowanie również w kosmetyce. Najpopularniejszą terapią z wykorzystaniem ultradźwięków jest peeling kawitacyjny, drugim zabiegiem pod względem popularności jest natomiast sonoforeza. Właściwością ultradźwięków która ma szczególną wartość w gabinecie kosmetycznym jest zmiękczenie tkanek. Ultradźwięki stymulują również procesy regeneracyjne skóry.

Peeling kawitacyjny przy użyciu ultradźwięków

Zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków możemy wykonać w salonie kosmetycznym lub samodzielnie w domu, wykorzystując w tym celu aparat do peelingu kawitacyjnego. Sam zabieg peelingu jest najbezpieczniejszy, gdy wykonuje się go raz w miesiącu. Po przeprowadzeniu takiego zabiegu, skóra jest odżywiona oraz ma poprawiony kolor.

Peeling kawitacyjny sterylizuje oraz oczyszcza skórę. Dzięki terapii falami ultradźwiękowymi wyeliminujemy zaskórniki wraz z innymi zmianami, obejmującymi trudno dostępne miejsca.

Terapię ultradźwiękami stosuje się najczęściej w walce takimi problemami jak:

  • zmarszczki,
  • blizny,
  • trądzik,
  • przebarwienia,
  • nadmiar tkanki tłuszczowej,
  • sucha cera.
Autor: Bartłomiej Żołobowicz

Bartek jest fizjoterapeutą, doradcą sprzętowym firmy BardoMed. Specjalizuje się w innowacyjnych terapiach, takich jak terapia TECAR, laser wysokoenergetyczny, fala uderzeniowa.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *