Zerwane ścięgno – przyczyny, objawy, leczenie oraz rehabilitacja

Zerwane ścięgno - przyczyny, objawy, leczenie oraz rehabilitacja

Porady eksperta

Zerwanie ścięgna to kontuzja polegająca na całkowitym przerwaniu włókien ścięgnistych, odpowiadających za połączenie mięśnia z kością. Uraz ten dotyczy przede wszystkim kończyn dolnych – najczęściej najsilniejszego ścięgna, czyli ścięgna Achillesa, a także ścięgna w kolanie. Jakie mogą być przyczyny zerwania ścięgna? Czy w przypadku tego uszkodzenia zabieg chirurgiczny to jedyna skuteczna metoda? Jak wygląda terapia w gabinecie fizjoterapeuty na zerwane ścięgno? Tego dowiesz się z artykułu.

Spis treści

Przyczyny zerwania ścięgna

Bezpośrednią przyczyną zerwania ścięgna jest użycie zbyt dużej siły, która doprowadza do uszkodzenia.

Zerwanie jest następstwem urazu bezpośredniego lub pośredniego. W przypadku tego drugiego, do uszkodzenia może dojść w trakcie silnego skurczu, np. podczas impulsywnego startu do biegu lub podskoku. Jest to bezpośrednio powiązane z wykonywaniem aktywności fizycznych bez uprzedniego przygotowania i treningu.

Z kolei uderzenie w napięte ścięgno (np. kopnięcie) może być przyczyną bezpośredniego urazu ścięgna.

Za zerwane ścięgno nierzadko odpowiadają też zmiany chorobowe. Problemy w obrębie ścięgien bardzo często dotykają mężczyzn po 40. roku życia i jest to powiązane z pogarszającym się unaczynieniem w okolicy ścięgien oraz potencjalnymi zmianami zwyrodnieniowymi.

Zerwane ścięgno - przyczyny, objawy, leczenie oraz rehabilitacja

Objawy zerwania ścięgna

Do charakterystycznych objawów zerwania ścięgna zaliczamy:

  • chrupnięcie lub trzask, będące sygnałem zerwanego ścięgna,
  • silny ból, objawiający się nagle – występuje w spoczynku i nasila się w ruchu,
  • brak możliwości poruszania miejsca objętego urazem,
  • obrzęk w obrębie uszkodzenia,
  • wyczuwalne w dotyku przerwanie ścięgna.

Przy zerwaniu ścięgna często uszkodzeniu ulegają inne struktury, np. więzadła wokół oraz wewnątrz stawów lub chrząstka stawowa.

Leczenie oraz rehabilitacja w przypadku zerwanego ścięgna

Zerwanie ścięgna wymaga niezwłocznej interwencji lekarskiej. Badaniami, które należy wykonać w pierwszej kolejności są USG oraz RTG, dzięki którym jednoznacznie można określić miejsce wraz z rodzajem uszkodzenia.

Gdy ścięgno jest zerwane całkowicie, niezbędna jest interwencja chirurgiczna, podczas której włókna zostają zszyte. Po takim zabiegu należy unieruchomić kończynę na okres około 6. tygodni. Kolejnym etapem przywracania sprawności fizycznej jest rehabilitacja, która skupia się na ćwiczeniach oraz zabiegach fizykoterapeutycznych. Proces rekonwalescencji trwa zazwyczaj 4 tygodnie.

Podczas całego okresu rehabilitacji niezastąpiony jest sprzęt z zakresu innowacyjnej fizjoterapii: urządzenia do terapii TECAR oraz laser wysokoenergetyczny, które posiadają sprawdzone protokoły zabiegowe. Dzięki nim uzyskamy natychmiastowy efekt przeciwzapalny oraz przeciwbólowy. Dodatkowo – dzięki trybom biostymulacyjnym – znacznie zredukujemy czas powrotu pacjenta do pełnej sprawności fizycznej.

Odpowiednimi aparatami, które oferują szeroki wybór parametrów oraz trybów pracy, są aparaty DOCTOR TECAR oraz lasery wysokoenergetyczne iLUX.

Autor: Bartłomiej Żołobowicz

Bartek jest fizjoterapeutą, doradcą sprzętowym firmy BardoMed. Specjalizuje się w innowacyjnych terapiach, takich jak terapia TECAR, laser wysokoenergetyczny, fala uderzeniowa.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *