Aparat do terapii falą uderzeniową – który wybrać?

Porady sprzętowe


1157574_580026682055243_1979478742_nObecnie na rynku można spotkać się z kilkoma rodzajami aparatów do terapii falą uderzeniową. Różnią się one innowacyjnością, dostępnymi opcjami, zakresem pracy, ceną, a także wyglądem. Podpowiadamy: jak wybrać odpowiedni aparat i cieszyć się jego   prawidłową pracą przez długie lata.

ESWT – co warto wiedzieć o fali uderzeniowej?

Terapia falą uderzeniową (ESWT –  Extracorporeal Shock Wave Therapy) to nic innego jak zastosowanie fali akustycznej, która w krótkim czasie przenosi energię w bolące miejsce. Zyskuje ona swoją popularność na całym świecie już od końca XX wieku, dzięki temu, iż zabiegi wykonywane przy jej pomocy są bezpieczne i nieinwazyjne. Szczególnie widoczne efekty jej stosowania obserwuje się w: ortopedii, chirurgii, medycynie sportowej, rehabilitacji, reumatologii, medycynie estetycznej, dermatologii i wielu innych. Ze względu na dziedzinę, w której wykorzystywana jest terapia falą uderzeniową generowanie fali może odbywać się na dwa sposoby:

1). Skupione fale uderzeniowe, generujące silne i krótkie impulsy akustyczne, znajdują zastosowanie przede wszystkim w medycynie zabiegowej, tj. urologii, kardiologii, ortopedii.

2). Radialne fale uderzeniowe, czyli impulsy wytwarzane przez sprężone powietrze, które posiadają leczniczy wpływ na tkanki, wykorzystywane w szczególności w fizjoterapii, medycynie estetycznej czy kosmetologii.

Wytworzona fala może rozchodzić się promieniście lub w sposób skoncentrowany (co uzależnione jest od rodzaju zastosowanego aplikatora). Głębokość penetracji wiąże się natomiast z zdolnością wchłaniania danej tkanki, kształtem i typem przekaźnika, ciśnieniem,  a także częstotliwością.

Bez względu na mechanizm wytwarzania fali, efekty jej działania zależą od wyzwolonej energii, a dokładnie jej gęstości. W niektórych przypadkach działanie fali dotyczy dezintegracji złogu wapniowego, w innych ma działanie przeciwbólowe. Dlatego też, jednym z ważniejszym parametrów jest ilość energii przypadająca na jednostkę powierzchni. W związku z tym można ją podzielić na niskoenergetyczną oraz wysokoenergetyczną.

O czym pamiętać przy wyborze aparatu?

Podczas wyboru aparatu należy skupić się na dobraniu odpowiedniego sprzętu do własnego zapotrzebowania terapeutycznego, oczekiwań związanych z kosztami zakupu czy serwisowaniem. Ponadto, ważne jest, by zapoznać się ze sprzętem i jego obsługą poprzez uważane przeczytanie instrukcji dostarczonej przez producenta. Co więcej, warto zwrócić uwagę na czytelny wyświetlacz, prostą obsługę, przyjazne, wielojęzyczne menu oraz gabaryty aparatu. Niska waga sprzętu jest jego nieocenioną zaletą jeżeli chodzi o transport, na przykład do domu pacjenta.

Istotnym zagadnieniem, który trzeba wziąć pod uwagę jest możliwość regulowania parametrów zabiegu lub ich stopniowego zwiększania podczas terapii. Zalicza się do nich: ciśnienie (od 1,4 – 5 barów), częstotliwość impulsów (0,5 – 22 Hz), liczba generowanych impulsów (1 – 10 000).

Niezbędnym krokiem podczas wyboru aparatu do terapii falą uderzeniową jest sprawdzenie czy dokonana została rejestracja produktu w Urzędzie Rejestracji Wyrobów Medycznych oraz czy dany aparat posiada certyfikat CE.

Obecnie, terapia falą uderzeniową cieszy się dużym powodzeniem zarówno wśród terapeutów, jak i pacjentów i jest uważana za jedną z najskuteczniejszych terapii w leczeniu schorzeń związanych z układem mięśniowo-szkieletowym.

Więcej na temat tego jaki aparat wybrać przeczytasz w czasopiśmie Rehabilitacja w praktyce nr 6/2

Jaki aparat do fali uderzeniowej wybrać?

oraz zobaczysz na poniższym filmie:

Autor: Anna Cebeńko

Anna Cebeńko to Ekspert firmy BardoMed w zakresie doradztwa w wyborze najlepszych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Posiada 6-letnie doświadczenie pracy w firmie. Chętnie podpowie również w jaki sposób wypromować swój gabinet przy wykorzystaniu najbardziej innowacyjnych urządzeń oraz możliwości social mediów.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *