Coccygodynia – czym jest i jak ją leczyć?

Porady sprzętowe

fala uderzeniowa rosetta eswtCoccygodynia – w naszym kraju stosowana jest także spolszczona nazwa kokcygodynia – jest przewlekłym schorzeniem kości guzicznej, potocznie zwanej kością ogonową. Bóle najczęściej występują w pozycji siedzącej, ale mogą być również odczuwalne podczas stania. Czym jest to schorzenie i jak możemy je leczyć?

 Rozpoznanie i przyczyny coccygodynii.

Dolegliwości łączące się z coccygodynią to ból kręgosłupa w okolicach lędźwiowych, bóle w okolicach pachwin i stawów biodrowych oraz ból przejścia lędźwiowo-krzyżowego.

zespoly_bolowe_dolnego_odcinka_kregoslupa

Do najczęstszych powodów powstania coccygodynii zalicza się przede wszystkim uraz kości ogonowej, który może wystąpić na skutek: upadku i stłuczeń okolic pośladków, przedźwignięcia, czy też przewlekłych zaparć. Jednak najczęstszą jego przyczyną jest poród, co tłumaczy fakt, że aż 75% chorych na coccygodynie to kobiety w przedziale wiekowym 20-45 lat. Taki uraz skutkuje zwichnięciem lub złamaniem kości guzicznej, bądź uszkodzeniem systemu więzadłowego kości ogonowej, który odpowiedzialny jest za prawidłowe ustawienie w stawie krzyżowo-guzicznym.

Leczenie

Stosuje się kilka metod leczenia coccygodynii. Pacjenci najczęściej korzystają z :

  • Fizykoterapii,
  • Blokady okolicy ogonowej i krzyżowej,
  • Częstego odpoczynku,
  • Stosowania środków przeciwbólowych,
  • Kąpieli jodowo-solankowe,
  • Ćwiczeń, które wyrównują napięcie dna miednicy,
  • Leczenia operacyjnego.

Jedną z najbardziej nowoczesnych i skutecznych metod leczenia tego schorzenia jest użycie aparatu do terapii falą uderzeniową Rosetta ESWT. Zabieg jest wygodny, bezbolesny, przynosi szybkie efekty, a przede wszystkim nie jest krępujący dla pacjenta.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *