Jakie akcesoria dodatkowe do fizykoterapii są niezbędne w każdym gabinecie rehabilitacyjnym?

Akcesoria do fizykoterapii - elektrody aluminiowe

Porady sprzętowe

Większość aparatów do fizykoterapii, które są stosowane w gabinetach rehabilitacyjnych – oprócz samych sterowników – posiada elementy eksploatacyjne, niezbędne do wykonywania zabiegów. Do wyposażenia dodatkowego możemy zaliczyć również wszelkiego rodzaju aplikatory, głowice i sondy, które można dokupić w dowolnym momencie po nabyciu aparatu. Poniżej przedstawiono podział akcesoriów dodatkowych w zależności od stosowanej terapii.

Akcesoria do elektroterapii

W skład niezbędnego wyposażenia do elektroterapii wchodzą przede wszystkim elektrody, woreczki wiskozowe, opaski do elektrod, woreczki z piaskiem oraz kable (przewody).

Dostępnych jest kilka rodzajów elektrod do elektroterapii, tj. silikonowe (nazywane również węglowymi), samoprzylepne, aluminiowe oraz cynowe. Oprócz tego, że różnią się pomiędzy sobą tworzywem z jakiego są wykonane, to wybiera się je np. w zależności od miejsca zabiegu, rodzaju stosowanego prądu, intensywności eksploatacji itd.

Elektrody dostępne są w różnych rozmiarach oraz kształtach, dzięki czemu jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią elektrodę do naszego pacjenta.

Ponadto do przeprowadzenia terapii nietrzymania moczu lub kału, zalecane jest stosowanie specjalnych elektrod: endowaginalnej i analnej.

Jeżeli chodzi o woreczki wiskozowe, to stosuje się je w celu zabezpieczenia przed bezpośrednim kontaktem elektrody ze skórą pacjenta i jej poparzeniem. Jednocześnie, dzięki zwilżeniu woreczków wodą, zapewniane jest odpowiednie przewodnictwo podczas zabiegu.

Woreczki wiskozowe posiadają wiele rozmiarów, dzięki czemu są idealnie dopasowane do używanej elektrody. Nie używa się ich jedynie przy elektrodach samoprzylepnych, ponieważ te umieszcza się bezpośrednio na skórze pacjenta.

Akcesoria dodatkowe do elektroterapii
Akcesoria do aparatu BardoMed E1 – woreczki wiskozowe, opaski mocujące elektrody, kable.

Do stabilnego umiejscowienia elektrod (aby nie zsuwały się z ciała pacjenta) stosuje się opaski do elektrod oraz woreczki z piaskiem. Opaski do elektrod wykonane są z rozciągliwego materiału zakończonego rzepem, dzięki czemu możemy bardzo precyzyjnie i mocno umieścić elektrodę w pożądanym miejscu. Natomiast przy zabiegach wykonywanych w okolicy pleców często stosuje się woreczki z piaskiem przykładając nimi uprzednio położone elektrody na ciele pacjenta.

Akcesoria do ultradźwięków

W przypadku ultradźwięków produktem eksploatacyjnym, a jednocześnie niezbędnym do przeprowadzenia terapii, jest żel do ultradźwięków/USG. Jest to koloid wodny, który umożliwia przenikanie fal ultradźwiękowych do tkanek pacjenta. Bez żelu do ultradźwięków przeprowadzenie zabiegu jest w zasadzie niemożliwe, chyba że wykonujemy zabieg w wodzie, która sama w sobie pełni rolę przewodnika.

Wyjątek stanowi zabieg bezobsługowych ultradźwięków, podczas którego zamiast żelu stosuje się specjalne Gel Pady – żelowe, elastyczne krążki, które umieszcza się w podciśnieniowej głowicy. Dużą zaletą Gel Padów jest fakt, że podczas wykonywania zabiegu ani pacjent, ani terapeuta “nie brudzi się” płynnym żelem, a tym samym terapia jest bardziej higieniczna.

Akcesoria do laseroterapii

Zabieg laseroterapii – ze względu na możliwość uszkodzenia wzroku – wymaga używania przeznaczonych do tego celu okularów ochronnych. Zarówno lekarz, jak i pacjent powinni posiadać taką ochronę podczas zabiegu. Muszą to być certyfikowane okulary, które zabezpieczają oczy przed wiązkami światła laserowego o długościach fal w zakresie ok. 600-1100 nm.

Akcesoria do światłolecznictwa

W przypadku światłolecznictwa, a dokładnie zabiegów wykonywanych za pomocą lampy Sollux, podobnie jak w przypadku laseroterapii, wymagane są okulary, z tym, że model okularów pacjenta różni się od tych, które używa terapeuta. Okulary dla pacjenta posiadają plastikowe, całkowicie zasłaniające i przylegające do oczu elementy, które zamocowane są na twarzy za pomocą elastycznej gumki. Pacjent podczas terapii nie powinien widzieć zupełnie nic. Natomiast okulary terapeuty wyglądają bardzo podobnie do okularów do laseroterapii, ale posiadają inne szkła, z filtrem chroniącym oczy przed promieniowaniem lampy Sollux.

Oprócz okularów, wyposażeniem dodatkowym są również filtry do lampy Sollux. Najbardziej popularne to czerwony i niebieski. Umieszcza się je na końcu osłony lampy, aby określone promienie przenikały przez ich szkło i docierały do ciała pacjenta. Każdy z filtrów ma zupełnie inne zastosowanie, dlatego kolor filtra dobieramy w zależności od schorzenia pacjenta.

Autor: Aleksandra Olszak

Aleksandra Olszak jest fizjoterapeutką, Doradcą sprzętowym w firmie BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia na kierunku fizjoterapia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jej specjalizacją jest praca z nowoczesnymi i innowacyjnymi urządzeniami do fizykoterapii takimi jak: laser wysokoenergetyczny oraz terapia Tecar.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *