Różnice między aparatami do magnetoterapii stacjonarnej a przenośnej

Przenośny aparat do magnetoterapii

Porady sprzętowe

W powszechnym przekonaniu aparaty przenośne do magnetoterapii posiadają niższe parametry zabiegowe niż aparaty stacjonarne. Jak pokazuje nasze porównanie – nie musi to być prawdą. Kiedy warto wyposażyć gabinet w stacjonarny aparat do magnetoterapii, a kiedy dobrym wyborem będzie aparat przenośny?

Aparaty do magnetoterapii przenośne czy stacjonarne – które wybrać?

Aparaty do magnetoterapii są wymagane w placówkach, które posiadają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Gabinety te najczęściej, ze względu na możliwości lokalowe, wybierają urządzenia o większych gabarytach oraz dedykowane do nich akcesoria takie jak: duże cewki do magnetoterapii (tzw. solenoidy, o różnych wymiarach, jeżeli chodzi o średnicę) mocowane na leżance czy dyski do magnetoterapii umieszczane na ciele pacjenta. Ich zaletą jest to, że zazwyczaj posiadają najwięcej gotowych i szybko dostępnych programów, a także (ze względu na swoje gabaryty) duży, kolorowy wyświetlacz. Przykładem jest tutaj aparat do magnetoterapii BARDOMED M1 wyposażony w ekran 5’7 cala oraz 81 gotowych programów.

Niemniej jednak, placówki, które współpracują z NFZ otrzymują również zlecenia na wizyty w domu pacjenta. Co więcej, spora liczba pacjentów chce przeprowadzać takie zabiegi samodzielnie w domu, ponieważ posiadając urządzenie „na własność” są w stanie wykonywać terapię nawet kilka razy dziennie w dłuższych cyklach.

Przenośny aparat do magnetoterapii Mag 700

Fizjoterapeuci, którzy wykonują zabiegi magnetoterapii w domu pacjenta, będąc terapeutami mobilnymi, chętnie wybierają aparaty przenośne do fizykoterapii, m.in. te do magnetoterapii, ponieważ są one lekkie oraz poręczne. Nie znaczy to jednak, że małe, mobilne urządzenia do magnetoterapii są gorszej jakości czy posiadają obniżone parametry. Poniższa tabela przedstawia porównanie parametrów technicznych oraz dostępnych aplikatorów aparatów do przenośnej magnetoterapii.

Porównanie dostępnych w ofercie BardoMed aparatów do przenośnej magnetoterapii

Poniższa, przygotowana przez nas tabela, pozwala na łatwe zorientowanie się w różnicach pomiędzy poszczególnymi urządzeniami do magnetoterapii. Pod uwagę wzięto 5 urządzeń: MAG 700, MAG 2000, MAG 2000 PLUS, MAG oraz ORTHOMAG.

Aparaty do magnetoterapii przenośne - porównanie parametrów

Jak widać w tabeli – głównymi różnicami pomiędzy poszczególnymi modelami są:

  • ilość programów,
  • możliwość zapisania własnych programów użytkownika,
  • ilość kanałów,
  • maksymalne natężenie pola magnetycznego (bardzo ważny parametr, od którego zależą efekty terapeutyczne).

Należy podkreślić, że im większe możliwości regulacji natężenia magnetycznego, tym lepiej. Ostatnim porównywanym parametrem, ale równie ważnym jak powyższe, są akcesoria, które kupujący otrzyma w zestawie. Przykładowo, mogą to być: pas z 2 solenoidami, pas z 3 solenoidami, mata do magnetoterapii czy materac do magnetoterapii.

W większości modeli, oprócz samego aparatu (sterownika), klient otrzymuje również któreś z wymienionych powyżej akcesoriów. Opcjonalnie może dobrać inne, dodatkowe akcesoria, w zależności od zapotrzebowania.

Wybór do placówki przenośnego aparatu do magnetoterapii zamiast aparatu stacjonarnego, może być dobrym rozwiązaniem nie tylko z powodu małych gabarytów. Powyższe porównanie pokazuje, że aparaty przenośne osiągają te same parametry zabiegowe, co będzie przekładać się na takie same efekty terapeutyczne. Wybór zatem zależy tylko od wielkości ośrodka i pełnionych przez niego usług.

Autor: Jakub Musik

Jakub Musik to fizjoterapeuta, regionalny opiekun klienta na województwo śląskie oraz łódzkie. Studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada bogate doświadczenie jeżeli chodzi o innowacyjne urządzenia do fizykoterapii m.in. jest specjalistą w zakresie terapii falami uderzeniowymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *