Sprzęt rehabilitacyjny stosowany w terapii dzieci

Rehabilitacja dzieci - kinezyterapia

Porady sprzętowe

Rehabilitacja pediatryczna wykorzystuje szereg akcesoriów i urządzeń wspomagających terapię. W artykule przedstawiliśmy ich obszerny przegląd – począwszy od tradycyjnych akcesoriów (jak np. akcesoria do kinezyterapii) poprzez urządzenia do elektroterapii aż do najnowszego sprzętu do neurorehabilitacji.

Wskazania do rehabilitacji pediatrycznej

Rehabilitacja pacjentów wieku rozwojowego to w szczególności rehabilitacja w schorzeniach:

 • układu nerwowego i mózgowym porażeniu dziecięcym,
 • stanach dystroficznych rdzenia przebiegającymi z niedowładami (przepuklina oponowo rdzeniowa),
 • okołoporodowym uszkodzeniu splotu ramiennego,
 • postępujących chorobach nerwowo-mięśniowych,
 • rdzeniowym zaniku mięśni,
 • wadami wrodzonymi narządu ruchu, na przykład : wadami wrodzonymi stóp (np. stopa końsko-szpotawa), kręczem szyi, wrodzonym zwichnięciem biodra,
 • chorobami genetycznymi (np. zespołem Downa) i opóźnieniem rozwoju psychomotorycznego.

Rehabilitacja pediatryczna - pacjent i fizjoterapeuta

Kinezyterapia w rehabilitacji pediatrycznej

Kinezyterapia jest podstawą rehabilitacji pediatrycznej. Głównym jej celem jest zwiększanie i normalizacja siły mięśniowej, utrzymanie lub przywrócenie prawidłowych zakresów ruchu w stawach, korekcja wad postawy i zwiększenie ogólnej wydolności.

W kinezyterapii wykorzystujemy różnego rodzaju akcesoria zwiększające obciążenie podczas ćwiczeń, takie jak gumy, tubingi itd.

Metoda Bobath lub Vojty

Najczęściej stosowanymi terapiami u dzieci z zaburzeniami funkcjonowania układu nerwowego są metody neurorozwojowe Bobath i Vojty, będące główną terapią. W przypadku takich metod terapeutycznych kluczowym wyposażeniem dla gabinetu/poradni rehabilitacyjnej są odpowiednie stoły, mogące pomieścić terapeutę (lub terapeutów) i małego pacjenta.

Przy wyborze stołów rehabilitacyjnych, wykorzystywanych do terapii metodą Bobath i Vojty, ważna jest jakość wykonania i stabilność stołu, jego udźwig oraz łatwość sterowania wysokością za pomocą pilota nożnego czy specjalnej ramy wokół stołu.

Zaburzenia integracji sensorycznej i ich terapia

Kolejnym przykładem zaburzeń, z jakimi spotykają się terapeuci dziecięcy, są zaburzenia integracji sensorycznej. Zaburzenia integracji sensorycznej przejawiają się:

 • niewłaściwym poziomem uwagi (dziecko łatwo się rozprasza, nie potrafi skupić się dłużej na jednej czynności),
 • nadmierną albo zbyt małą wrażliwością na bodźce sensoryczne,
 • obniżonym poziomem koordynacji ruchowej,
 • opóźnionym rozwojem mowy,
 • trudnościami w zachowaniu (w nowych sytuacjach dziecko reaguje agresywnie lub wycofuje się).

Terapia zaburzeń integracji sensorycznej to terapia mająca na celu przywrócenie prawidłowego funkcjonowania pacjentów w wieku przedszkolnym i szkolnym, borykających się z trudnościami w codziennym funkcjonowaniu. Celem terapii jest dostarczanie kontrolowanych bodźców nastawionych na zabawę, co uatrakcyjnia terapię i daje bardzo dobre efekty terapeutyczne.

Do tego typu terapii wykorzystujemy różnego rodzaju akcesoria ułatwiające ćwiczenia, jak np. piłki, półkule czy poduszki sensoryczne.

Dobrze wyposażony gabinet kinezyterapii dziecięcej nie obejdzie się również bez dużej ilości sprzętu i wyposażenia dodatkowego, jakim są drabinki, materace do ćwiczeń oraz różnego rodzaju kształtki. Sprzęt ten oferujemy w kategorii Wyposażenie gabinetów rehabilitacyjnych.

Elektroterapia

W rehabilitacji dzieci wykorzystujemy też klasyczną fizykoterapię. Jedną z najczęściej stosowanych metod jest elektroterapia, wspomagająca leczenie w różnorakich schorzeniach neurologicznych. Często wybieraną opcją przez naszych klientów ze szpitali pediatrycznych są przenośne aparaty do elektroterapii renomowanej holenderskiej firmy Enraf Nonius z serii Tensmed.

Robot do rehabilitacji ręki Fourier Intelligence M2

Rozwój technologii w rehabilitacji, w tym również rehabilitacji pediatrycznej, spowodował pojawienie się na rynku zautomatyzowanych urządzeń służących najciężej chorym pacjentom. Przykładem może być robot do neurorehabilitacji kończyny górnej Fourier Intelligence M2, który z powodzeniem był już testowany w wiodących ośrodkach rehabilitacji neurologicznej w Polsce.

Robot do rehabilitacji ręki Fourier Intelligence M2 to urządzenie, które dzięki oprogramowaniu współpracującemu z platformą, umożliwia pracę nad neuroplastycznością mózgu.  Umożliwia pracę nad kończyną górną po uszkodzeniach centralnego układu nerwowego. Urządzenie posiada wiele trybów i poziomów pracy, które pozwolą dostosować poziom trudności do pacjenta. Dzięki przygotowanym przez urządzenie raportom terapeuta jest w stanie ocenić poprawę takich parametrów jak siłę, zakres ruchu pacjenta i zakres pola pracy. Młodzi pacjenci bardzo chętnie uczestniczą w terapii na tym urządzeniu ponieważ ma ona charakter zręcznościowej gry komputerowej, co pozytywnie wpływa na zaangażowanie dziecka w ćwiczenia.

Firma Bardomed służy terapeutom nie tylko potrzebnym sprzętem i wyposażeniem do rehabilitacji dzieci, ale również wsparciem i doradztwem w zakresie wyboru odpowiedniego wyposażenia. Prowadzimy szkolenia z zastosowania sprzętu do fizykoterapii oraz umożliwiamy testowanie urządzeń w placówkach. Zapraszamy do kontaktu.

Autor: Jakub Musik

Jakub Musik to fizjoterapeuta, regionalny opiekun klienta na województwo śląskie oraz łódzkie. Studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada bogate doświadczenie jeżeli chodzi o innowacyjne urządzenia do fizykoterapii m.in. jest specjalistą w zakresie terapii falami uderzeniowymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *