Nowe lasery wysokoenergetyczne Mectronic Medicale – seria iLUX SMART i iLUX PLUS

Nowe lasery wysokoenergetyczne Mectronic Medicale – seria iLUX SMART i iLUX PLUS

Nowości sprzętowe

Lasery wysokoenergetyczne iLUX są jedną z najskuteczniejszych metod leczenia bólu pochodzenia mięśniowo-szkieletowego. Mogą być stosowane z powodzeniem w ostrej fazie zapalnej, gdyż wykorzystują długości fal i tryb impulsowy, zapewniające atermiczność zabiegu (co oznacza, że tkanki nie nagrzewają się). W zestawieniu porównujemy dwie nowe serie aparatów: iLUX SMART i iLUX PLUS.

Cechy wspólne aparatów iLUX SMART i iLUX PLUS

Lasery wysokoenergetyczne iLUX SMART i iLUX PLUS to urządzenia lekkie, kompaktowe i proste w obsłudze. Posiadają dotykowy wyświetlacz, bibliotekę schorzeń oraz opcję aktualizacji do modułu ScanX, który umożliwia automatyczne skanowanie (naświetlanie) i leczenie dużych obszarów ciała.

Nowe lasery wysokoenergetyczne Mectronic Medicale – seria iLUX SMART i iLUX PLUS

Dzięki opatentowanym aplikatorom stożkowym oraz ramieniu, iLUX może stać się niezależnym urządzeniem skanującym – wystarczy zmienić tryb pracy z manualnego na automatyczny ScanX. Praca w tym trybie nie wymaga obsługi urządzenia przez fizjoterapeutę, co pozwala zmaksymalizować wydajność pracy.

Zestawienie danych technicznych aparatów

Aparaty iLUX SMART i iLUX PLUS różnią się głównie mocą, długością zastosowanej fali, trybami emisji i trybami pracy.

Porównanie laserów wysokoenergetycznych iLUX SMART i iLUX PLUS

Moc laserów wysokoenergetycznych iLUX

Urządzenie serii SMART pracuje z mocą 10 W, natomiast seria PLUS w zależności od aparatu – 10 W, 15 W, 20 W i 30 W.

Długość fali

Urządzenie iLUX SMART pracuje na fali o długości 1064 nm. Taki parametr umożliwia skierowanie prawidłowej dawki prosto w patogen. Dzięki temu uzyskuje się szybki efekt przeciwbólowy, kontrolę nad procesami zapalnymi oraz głęboką aktywację procesów metabolicznych.

Seria iLUX PLUS, w zależności od wybranego modelu, może działać na fali o długości 1064 nm (tak samo jak seria SMART) lub o dwóch różnych długościach – 810 i 980 nm.

Zastosowanie fali długości 810 nm ułatwia regenerację. Fala ta pozwala na szybką aktywację procesu natlenienia hemoglobiny, tym samym na przekazanie odpowiedniej dawki energetycznej do mięśni i ścięgien. Fala o długości 980 nm pozwala na uzyskanie szybszego efektu przeciwbólowego. Optymalizuje działanie receptorów mechanicznych i termicznych oraz aktywuje mechanizm „bramkowania bólu” (w połączeniu z trybem E2C).

Tryby emisji

Każdy z trybów emisji w aparacie to inny efekt biologiczny. Urządzenie iLUX SMART posiada 8 trybów emisji – ciągły, 3 tryby pulsacyjne, E2C (stochastyczny), Antinf (przeciwzapalny), HPM oraz Dimmer. Pozwala to na szerokie spektrum działania m.in. aktywację procesów regeneracji, optymalizację procesów pro- i przeciwzapalnych, zmniejszenie dolegliwości bólowych i ograniczenie efektu termicznego podczas terapii.

Urządzenie iLUX PLUS posiada tych trybów aż 13. Oprócz wyżej wymienionych, w serii PLUS mamy jeszcze: BURST, PBM, THP i tryb własny (Custom). Dzięki tym wszystkim trybom można precyzyjnie dostosować parametry terapii do przewlekłych i ostrych schorzeń.

Tryby pracy

Oba aparaty mają możliwość ustawienia:

  • określonego czasu trwania terapii,
  • określonej ilości energii, jaka ma być przekazywana podczas terapii,
  • protokołu terapeutycznego wybranego według obszaru (iLUX SMART zawiera 60 wbudowanych protokołów, iLUX PLUS aż 150),
  • efektu terapeutycznego, który chcemy uzyskać stosując zabieg (efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny, przeciwobrzękowy, rozluźniający, biostymulacyjny).

Dodatkowo w aparacie serii PLUS istnieje tryb punktów spustowych, a także aparat ma możliwość tworzenia i zapisywania własnych protokołów terapeutycznych.

Akcesoria dodatkowe

Aparaty iLUX sprzedawane są z dodatkowymi akcesoriami. Seria SMART posiada m.in. okulary ochronne, małą nakładkę na aplikator, pedały (przenośny i stacjonarny), miarkę i klucz bezpieczeństwa. Zestaw serii PLUS uzupełniony został o stolik pod aparat i dużą nakładkę na aplikator.

iLUX SMART czy iLUX PLUS? Którą serię wybrać?

Oba aparaty mają szerokie spektrum działania i z powodzeniem mogą służyć w każdym gabinecie fizjoterapeutycznym.

Seria SMART jest dla osób ceniących sobie wygodę, posiadających mniejszy budżet, ale chcących utrzymać jakość swoich usług na wysokim poziomie. Aparat iLUX SMART pozwala uzyskać różne efekty terapeutyczne za pomocą jednego zabiegu. Aż 60 protokołów terapeutycznych, obejmujących najczęściej występujące schorzenia, pozwala terapeucie zastosować zabieg u większości swoich pacjentów. W przypadku braku określonego protokołu pomocne okazują się pozostałe tryby, które pozwalają zindywidualizować podejście.

Natomiast dla osób wymagających polecamy zestaw iLUX PLUS, którego dużym atutem jest dodatkowe wyposażenie i liczniejsze tryby pracy. Niewątpliwie plusem tej serii jest również posiadanie 150 protokołów terapeutycznych oraz możliwość tworzenia własnych. Ponadto można dostosować wersję aparatu do długości fali i mocy, z jaką chcemy pracować. Wszystko razem sprawia, że urządzenie jest uniwersalne, pozwala na działanie w wielu schorzeniach, oszczędza czas i maksymalizuje efekty działania. Tak bogata wersja sprawia, że urządzenie stanie się z pewnością jedną z lepszych inwestycji i będzie stanowić pomoc w codziennej pracy gabinetowej.

Angelika Sosulska-Zielezińska
Autor: Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *