Nowoczesne aparaty do drenażu limfatycznego – czym kierować się przy wyborze?

Aparat do drenażu limfatycznego - mankiet na ramię

Nowości sprzętowe, Porady sprzętowe

Drenaż limfatyczny (inaczej zwany masażem limfatycznym, masażem uciskowym) to terapia, której głównym zadaniem jest polepszenie krążenia limfy w ciele pacjenta w miejscu tego wymagającym (np. noga, ręka czy brzuch). Jego działanie (przy pomocy specjalnych mankietów) opiera się na mechanicznym przesuwaniu chłonki w stronę węzłów chłonnych. Przyczynia to się do zniwelowania stanów zapalnych, przyspieszenia transportu wody w organizmie, a także do przyspieszenia procesów uodparniających. 

Czym jest drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny jest jedną z form fizjoterapii. Może być przeprowadzony przy pomocy rąk fizjoterapeuty lub urządzeń do tego celu stworzonych – drenaż limfatyczny mechaniczny określany również pneumatycznym masażem sekwencyjnym lub masażem uciskowym. Jest to metoda, która jest niezwykle relaksująca i bezbolesna dla pacjenta. Jej działanie sprowadza się do wywierania ucisku mechanicznego za pomocą mankietu pneumatycznego założonego na skórę i podskórną tkankę łączną. W trakcie wykonywania drenażu kontrolowana jest  sekwencja czasowa ucisku oraz jego siła. Masaż okolicy dotkniętej schorzeniem przeprowadzany jest poprzez uciskane powietrzem rękawy (mankiety), do których powietrze transportowane jest z aparatu (kompresora, sterownika) poprzez kanaliki giętkich przewodów. Wypełnianie powietrzem poszczególnych komór specjalnych mankietów we wcześniej ustalonych jednostkach czasu stwarza wolno przesuwający się ucisk. Tworzą się lekkie, miarowe fale uciskowe. Na koniec cyklu powietrze jest automatycznie wypompowywane. Po wykonanym drenażu osoba leczona odczuwa odprężenie, relaks i lekkość.

Aparat do drenażu limfatycznego - mankiety na nogi i ręce

Aparaty stosowane do drenażu limfatycznego

Zastosowanie aparatów do masażu limfatycznego idealnie sprawdza się  jako metoda wszechstronnego leczenia przeciwobrzękowego. Doceniana jest zarówno przez fizjoterapeutów, masażystów jak i przez ośrodki SPA, gabinety odnowy biologicznej oraz pacjentów stosujących je do użytku domowego.

Urządzenia z serii LC (LC600 i LC1200P) oraz WIC (WIC2008, WIC2008 M i WIC2008 MS) stanowią obecnie najnowocześniejszy dostępny na rynku sprzęt do drenażu limfatycznego. Oferowane modele mają szerokie zastosowanie w użytku profesjonalnym, ale również dzięki prostej obsłudze, niewielkim rozmiarom i atrakcyjnej cenie, doskonale sprawdzają się w przypadku terapii domowej.

Czym kierować się przy wyborze aparatu do drenażu limfatycznego?

  • Przeznaczenie:

Przy wyborze aparatu do drenażu limfatycznego, przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie do jakiego użytku aparat ma być przeznaczony.

W gabinetach rehabilitacyjnych zastosowanie znajdą wszystkie modele  serii LC i WIC w zależności czy ma być to aparat tylko do zabiegów stacjonarnych seria LC (bardziej profesjonalna, z większa ilością trybów pracy oraz komór w mankietach) czy też do fizjoterapii mobilnej – seria WIC oferująca aparaty 4 i 6-komorowe.

Sprzęt do masażu uciskowego przeprowadzanego w warunkach domowych powinien mieć niewielkie rozmiary i być prosty w obsłudze. Te kryteria spełniają aparaty  WIC2008, WIC2008 M i WIC2008 MS. Dzięki temu drenaż limfatyczny, wykonywany samodzielnie przez pacjenta nie stwarza żadnych utrudnień, jest przyjemny i bardzo efektywny. Pacjenci cierpiący na przewlekły obrzęk limfatyczny mogą zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy  dzięki własnemu sprzętowi do drenażu limfatycznego.

Mankiet - aparat do drenażu limfatycznego

  • Liczba komór i mankietów:

Wybierając aparat przeznaczony do drenażu limfatycznego należy zwrócić szczególną uwagę na liczbę komór w mankietach stosowanych do ucisku sekwencyjnego, które umieszczone są na ciele pacjenta. Każdy mankiet (rękaw)  podzielony jest na kilka segmentów (4, 6 lub 12), które pompowane są w takiej kolejności, by ucisk wywierany na ciało usprawniał przepływ limfy w kierunku węzłów chłonnych. Im więcej komór posiada taki mankiet, tym masaż staje się bardziej precyzyjny.

Mankiety, który wybrać?

Mankiety 12-komorowe zazwyczaj dedykowane są do większych aparatów przeznaczonych do profesjonalnego użytku w gabinetach rehabilitacyjnych (aparat LC1200 P). Do użytku domowego wystarczające są mankiety 4-6 komorowe (aparaty z serii WIC).

Liczba mankietów w zestawie do aparatu jest niemniej ważna, również ze względów finansowych. Najbardziej praktycznym zestawem polecanym do gabinetów rehabilitacyjnych jest zestaw 3 mankietów (2 na nogi i 1 na rękę) – aparat LC600 oraz zestaw z dodatkowym pasem biodrowym (aparat LC1200 P).

W użytku domowym najlepiej kierować się własnymi potrzebami, w zależności od schorzenia i umiejscowienia obrzęku.

Aparat do drenażu limfatycznego - mankiety na nogi

  • Parametry techniczne:

Pod tym względem należy zwrócić uwagę na  zakres ciśnienia jakie aparat  generuje – w przypadku aparatów LC i WIC wartość ciśnienia wynosi aż do 300mmHG, co stanowi największy zakres ciśnienia w aparatach dostępnych na polskim rynku.

Niewątpliwą zaletą  aparatów LC i WIC  jest również czytelny wyświetlacz LCD, na którym widoczne są istotne podczas zabiegu dane, a także możliwość ich regulacji (czas, szybkość, ciśnienie) oraz duża ilość trybów pracy ( do 8 rodzajów).

6-komorowy aparat do masażu uciskowego (drenażu limfatycznego)

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu drenażu limfatycznego

Wskazania i przeciwwskazania do drenażu limfatycznego

Autor: Paulina Kilian

Paulina Kilian jest fizjoterapeutką, doradcą sprzętowym Zespołu BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W zawodzie pracuje już od 5 lat. Jej specjalizacją jest terapia związana z drenażem limfatycznym. Odbyła również szereg praktyk z osobami starszymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *