Aktywacja mięśni po urazie stożka rotatorów za pomocą terapii TECAR

Uraz stożka rotatorów - terapia TECAR

Porady eksperta

Uszkodzenie stożka rotatorów jest jednym z najczęstszych problemów w stawie barkowym. W artykule wyjaśniamy, jak wygląda leczenie uszkodzenia stożka rotatorów, a także szczegółowo przedstawiamy zabieg aktywacji mięśni po urazie, przeprowadzany aparatem Doctor TECAR.

Uraz stożka rotatorów - terapia TECAR

Stożek (pierścień) rotatorów i przyczyny jego uszkodzenia

Stożek (pierścień) rotatorów jest strukturą złożoną z czterech ścięgien obręczy barkowej: mięśnia nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, podłopatkowego i obłego mniejszego. Pełni bardzo ważną funkcję, ponieważ odpowiada za ruchy obrotowe w stawie, unoszenie ramion oraz stabilizuje głowę kości ramiennej.

Pierścień rotatorów
Mięśnie wchodzące w skład pierścienia rotatorów: 11. Nadgrzebieniowy, 12. Podłopatkowy, 13. Podgrzebieniowy, 14. Obły mniejszy

Do uszkodzenia stożka rotatorów dochodzi podczas urazu (np. upadku na wyprostowaną kończynę), a także w następstwie zmian zwyrodnieniowych ścięgien i mięśni obręczy barkowej. Uszkodzenie może mieć charakter przewlekły i być spowodowane regularnym wykonywaniem czynności wymagających unoszenia ramion. Dotyczy to sportowców (zwłaszcza siatkarzy) oraz niektórych grup zawodowych (np. malarzy).

Leczenie uszkodzenia stożka rotatorów

Leczenie uszkodzenia stożka rotatorów będzie się odbywało poprzez rehabilitację zachowawczą (w przypadku kiedy uszkodzenie nie wymaga leczenia operacyjnego) bądź poprzez artroskopię, za pomocą której przyszywane jest zerwane ścięgno do guzka większego kości ramiennej. Po zabiegu operacyjnym należy niezwłocznie wprowadzić rehabilitację. Celem takiej terapii będzie uzyskanie prawidłowej ruchomości, biomechaniki ruchu oraz siły mięśniowej.

Rehabilitacja obejmuje:

  • ćwiczenia ruchowe,
  • fizykoterapię,
  • terapię manualną,
  • kinesiotaping.

Bardzo ważna będzie również aktywacja mięśni, do której polecamy terapię TECAR. Sprawdzi się ona doskonale po urazie stożka rotatorów. Nie tylko przyspieszy proces rekonwalescencji, ale też zmniejszy dolegliwości bólowe pacjenta oraz będzie działać przeciwzapalnie na tkankę.

Terapia TECAR po urazie stożka rotatorów

Jak wygląda zabieg aparatem Doctor TECAR? Pacjent kładzie się na materacu bądź leżance na boku, po stronie zdrowej kończyny. Płytkę bierną za pomocą np. opaski do elektrod przytwierdzamy do dłoni kończyny chorej. Następnie pacjent wykonuje rotację zewnętrzną w stawie ramiennym. Terapeuta za pomocą elektrody czynnej opracowuje okolicę łopatki oraz guzka większego i mniejszego kości ramiennej.

Aktywacja mięśni po urazie stożka rotatorów - terapia TECAR

W kolejnym etapie pacjent w pozycji klęku wykonuje również rotację zewnętrzną, ale tym razem z oporem taśmy rehabilitacyjnej, którą umieszczamy przed pacjentem. Tym razem elektrodę bierną umieszczamy za ubraniem w okolicach kręgosłupa lędźwiowego, a elektrodą czynną opracowujemy okolicę łopatki.

W ostatnim kroku pacjent przyjmuje pozycję stojącą, opierając się chorą ręką o duża piłkę gimnastyczną, którą umieszczamy przy ścianie na wysokości kończyny górnej. Tym razem umieszczamy płytkę bierną trochę niżej, czyli w okolicach pośladka, a czynną elektrodą nadal opracowujemy okolicę łopatki. Natomiast terapeuta dodatkowo wykonuje delikatne ruchy piłką.

Terapia odbywa się z zastosowaniem następujących parametrów:

  • Tryby pracy: rezystywny,
  • Moc leczenia: 10-20 AV,
  • Czas zabiegu: 10-20 minut.

Przebieg zabiegu – krok po kroku – możesz zobaczyć w naszym filmie:

Jeśli masz pytania dotyczące terapii TECAR lub chcesz bezpłatnie przetestować aparat w swoim gabinecie, to zapraszamy do kontaktu.

Autor: Klaudia Ostrogórska

Klaudia Ostrogórska jest licencjonowanym fizjoterapeutą, w trakcie ukończenia studiów magisterskich na Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia w Krakowie. Jej specjalizacją jest terapia związana z wykorzystaniem fali uderzeniowej w kosmetologii. Odbyła również szereg praktyk z rehabilitacji sportowej.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *