Aktywacja mięśni w przypadku powrotu do sportu po operacji stawu kolanowego przy użyciu terapii TECAR

Rehabilitacja po operacji kolana - terapia TECAR

Porady eksperta

Jak wygląda rehabilitacja po operacji stawu kolanowego? Przedstawiamy innowacyjną terapię TECAR, która umożliwia wykonanie zabiegu fizykalnego, kinezyterapii oraz terapii manualnej podczas jednej sesji.

Rehabilitacja stawu kolanowego po urazie i operacji

Staw kolanowy jest jednym z najbardziej złożonych elementów pod względem biomechanicznym w organizmie człowieka. Jest niezwykle podatny na urazy i najczęściej ulega kontuzjom. Dlatego też jego rehabilitacja może być długotrwała, żmudna, a nawet męcząca dla pacjenta.

Celem rehabilitacji po leczeniu operacyjnym jest przede wszystkim odzyskanie prawidłowej ruchomości w stawie, siły mięśniowej, biomechaniki oraz uelastycznienie blizny pooperacyjnej. Pacjent jest w stanie osiągnąć to za pomocą odpowiednich ćwiczeń, zabiegów fizykalnych, terapii manualnej oraz kinesiotapingu. Trzy pierwsze z tych punktów można połączyć, dzięki terapii TECAR.

Rehabilitacja po operacji kolana - terapia TECAR

Terapia TECAR w rehabilitacji stawu kolanowego

Terapia TECAR polega na wprowadzeniu energii do organizmu człowieka. Pacjent zauważa efekty już po pierwszym zabiegu, a dla terapeuty metoda TECAR jest pomocnikiem w terapii manualnej.

Terapia TECAR stosowana jest w przypadku wszelkich urazów,  aby przyśpieszyć proces rekonwalescencji, zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz działać na tkankę przeciwzapalnie. Doskonale sprawdza się także w przypadku aktywizacji mięśni po operacji stawu kolanowego.

Przebieg zabiegu – aktywacja mięśni po operacji stawu kolanowego

Terapeuta podczas zabiegu używa trybu rezystywnego, ponieważ zamierza oddziaływać na tkanki mniej uwodnione (struktury stawu kolanowego). Pacjent ustawia się w ćwierćprzysiadzie. Płytkę bierną, dokładnie pokrytą kremem do terapii TECAR, umieszczamy pod stopą kończyny, która była operowana. Elektrodą czynną z odpowiednią nakładką magnetyczną opracowujemy głowę przyśrodkową mięśnia czworogłowego uda.

W kolejnym kroku pacjent zostaje w tej samej pozycji, ale unosi zdrową kończynę delikatnie ku górze. Terapeuta oddziałuje elektrodą czynną na mięsień kończyny dolnej, a drugą ręką delikatnie próbuje wytrącić pacjenta z równowagi. Następnie pacjent (pozostając w ćwierćprzysiadzie) zdrową kończyną wykonuje imitację wykroku przód-tył oraz do boku po kilka razy na każdą stronę.

Aktywacja mięśni po operacji stawu kolanowego

Taką terapię stosuje Michał Kaczmarek – fizjoterapeuta pracujący z polską kadrą lekkoatletów i tenisistek. Do usprawnienia mięśni po operacji stawu kolanowego za pomocą aparatu TECAR rekomenduje następujący dobór parametrów:

  • Tryby pracy: rezystywny
  • Moc leczenia: 10-20 AV
  • Czas zabiegu: 10-20 minut.

Przebieg zabiegu – krok po kroku – możesz zobaczyć w naszym filmie:

Jeśli masz pytania dotyczące terapii TECAR lub chcesz bezpłatnie przetestować aparat w swoim gabinecie, to zapraszamy do kontaktu.

Autor: Klaudia Ostrogórska

Klaudia Ostrogórska jest licencjonowanym fizjoterapeutą, w trakcie ukończenia studiów magisterskich na Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia w Krakowie. Jej specjalizacją jest terapia związana z wykorzystaniem fali uderzeniowej w kosmetologii. Odbyła również szereg praktyk z rehabilitacji sportowej.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *