Drenaż limfatyczny w warunkach domowych

Masaż limfatyczny w domu

Porady eksperta

Drenaż limfatyczny to zabieg polegający na poprawie przepływu limfy w naczyniach limfatycznych. Zastosowanie ma głównie w przypadku obrzęków spowodowanych zaleganiem chłonki i polega na mechanicznym „przepchnięciu” limfy do węzłów chłonnych. Drenaż (masaż) limfatyczny może być wykonany ręcznie, ale tylko przez wykwalifikowanego terapeutę, jak również przy użyciu specjalnych aparatów z pneumatycznymi mankietami. Właśnie dzięki takim urządzeniom, pacjenci mają możliwość wykonania masażu limfatycznego w warunkach domowych.

Zastosowanie drenażu limfatycznego, czyli dla kogo ten zabieg?

Presoterapia (drenaż limfatyczny) z wykorzystaniem aparatów, stosowana jest głównie u pacjentów z obrzękami kończyn dolnych i górnych. Obrzęki, czyli opuchnięcie, mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak:

Może to być również zwykłe zmęczenie i przeciążenie. Masaż limfatyczny wykonywany jest jednak nie tylko jako terapia (leczenie), ale również coraz częściej zastosowanie znajduje w zabiegach estetycznych przy zwalczaniu cellulitu lub w celach relaksacyjnych i regeneracyjnych.

Drenaż limfatyczny w domu

Masaż limfatyczny w domu

Większość z tych wskazań ma charakter przewlekły, więc żeby zapobiec nawrotom opuchlizny lub utrzymać ładny, zdrowy wygląd skóry, pacjent musi wykonywać zabieg masażu limfatycznego regularnie przez wiele miesięcy, lat, a często nawet do końca życia. Wykonywanie masażu limfatycznego bez odpowiedniej wiedzy może być niebezpieczne, może spowodować pogorszenie objawów lub nawet doprowadzić do działań niepożądanych. Dlatego najbezpieczniejszą formą masażu limfatycznego w domu, jest korzystanie ze specjalnie do tego przystosowanego sprzętu.

Aparaty do drenażu limfatycznego w domu

Większość urządzeń wykorzystywanych do presoterapii w placówkach świadczących usługi rehabilitacyjne, to urządzenia duże, często drogie i trudne w obsłudze. Są jednak też aparaty, które przeznaczone są przede wszystkim dla pacjentów do wykorzystania w warunkach domowych. Zaletą ich jest dostępna cena, łatwa obsługa, pełny zestaw zawierający już mankiety, dzięki czemu aparat jest gotowy do użytku zaraz po zakupie.

Przykładem urządzeń do masażu limfatycznego w domu są urządzenia z serii WIC.

Różnią się one ilością komór w mankietach – od czterech do sześciu – i ilością wbudowanych trybów pracy (1-3).

Do urządzeń trochę bardziej zaawansowanych należą:

Wszystkie wymienione urządzenia posiadają certyfikat medyczny CE.

Obsługa aparatu do drenażu limfatycznego

Obsługa aparatów do drenażu limfatycznego jest łatwa, dlatego pacjent może wykonywać zabieg w warunkach domowych. Pierwszym krokiem jest podłączenie mankietów do aparatu za pomocą specjalnych taśm, co w zależności od rodzaju urządzenia będzie różnie, ale zawsze czytelnie oznaczone, najczęściej kolorystycznie.

Po podłączeniu mankietów należy włączyć urządzenie, a następnie ustawić tryb pracy (jeśli mamy więcej niż jeden sekwencyjny) oraz ciśnienie i czas całego zabiegu. W bardziej zaawansowanych aparatach możemy jeszcze określić czas napełniania komór. Po ustawieniu wszystkich parametrów zabiegu, należy nałożyć mankiet lub mankiety i rozpocząć zabieg, włączając przycisk start. Po upłynięciu określonego czasu, urządzenie samo zakończy zabieg.

Główną zasadą, którą kierujemy się w konfiguracji parametrów, jest ustawienie ciśnienia tak, aby było to komfortowe dla pacjenta, a czas pracy najczęściej wynosi 15-20 min. Jeśli zabieg wykonywany jest w celach leczniczych, jego parametry najlepiej jest skonsultować wcześniej z lekarzem lub wykwalifikowanym terapeutą.

Trzeba również pamiętać, że jak każda terapia, tak i drenaż limfatyczny będzie przeciwwskazany u niektórych pacjentów (ostre stany zapalne, nowotwory złośliwe, zakrzepica, czy ciężkie choroby serca).

Autor: Monika Berdowska

Monika Berdowska to konsultant ds. sprzętu do rehabilitacji z kilkunastoletnim doświadczeniem w pracy z klientem. Monika z wykształcenia jest fizjoterapeutką a jej specjalnością jest praca ze sprzętem przeznaczonym do leczenia kontuzji sportowych.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 1. Alicja |

  Czy można używać aparat przy powiększonych węzłach chłonnych na szyji? Posiadam rozrusznik serca. Wyglada obiecująco ale czy dla mnie?Pozdrawiam Alicja

  1. Dominika Czyrnek |

   Pani Alicjo,
   w przypadku powiększonych węzłów chłonnych przed zakupem aparatu i wykonaniem zabiegu zachęcamy do konsultacji z lekarzem.
   Pozdrawiamy serdecznie!

 2. Dorota |

  Czy można używać pasa na biodra i brzuch przy istniejących przepuchlinach w odcinku lędźwiowym
  ?

  1. Dominika Czyrnek |

   Pani Doroto,
   Nie zaleca się, ponieważ zwiększając ciśnienie tłoczni brzusznej możemy spowodować zaostrzenie objawów.
   pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia!