Elektrostymulacja w domu – jak i po co ją stosować?

Elektrostymulacja w domu – jak i po co ją stosować?

Porady eksperta

Zabiegi z użyciem prądów mają szerokie zastosowanie w medycynie, rehabilitacji i kosmetologii. W fizjoterapii są chętnie wybierane w przypadku schorzeń neurologicznych, ortopedycznych, reumatologicznych czy pacjentów bólowych. Zabiegi te kojarzą się przede wszystkim ze specjalistycznymi gabinetami i klinikami, jednak można je również z powodzeniem wykonywać w zaciszu domowym. Jak wykonać zabieg elektroterapii w domu i z jakich wskazań? Wyjaśniamy.

Czym jest domowa elektrostymulacja?

Elektrostymulacja to zabieg wykorzystujący prąd o niskim natężeniu, aby wywołać określone efekty w organizmie. Najczęściej stosuje się ją w celu złagodzenia dolegliwości bólowych, rozluźnienia napiętych oraz wzmocnienia osłabionych mięśni.

W przypadku elektrostymulacji funkcje podstawowe, cele i zasady działania będą takie same, niezależnie od tego, czy przeprowadzimy zabieg w gabinecie specjalistycznym czy w warunkach domowych. Różnice będą widoczne w sposobie przeprowadzania zabiegu, w samym aparacie, jego możliwościach i ustawieniach.

Elektrostymulacja w domu – jak i po co ją stosować?

Aby elektrostymulacja była możliwa do wykonania w domu, to aparat musi być lekki, przenośny i łatwy w obsłudze dla każdego. W tym przypadku ważny jest przejrzysty wyświetlacz, intuicyjne menu i prosta instrukcja.

Aparaty do użytku domowego będą mieć zazwyczaj wbudowane programy dedykowane leczeniu konkretnych schorzeń, aby wystarczyło nacisnąć przycisk i cieszyć się efektami.

Aparaty w gabinetach specjalistycznych są często większe, mniej poręczne, za to bardziej rozbudowane w funkcje, z możliwością leczenia wielu schorzeń. Urządzenia te posiadają wbudowane tryby do leczenia najczęstszych problemów, ale pozwalają również na ustawienie własnych parametrów, dostosowanych indywidualnie do pacjenta i jego schorzenia. Elektrostymulatory domowe są również tańsze od tych dedykowanych dla profesjonalnych gabinetów, dzięki czemu stają się bardziej dostępne.

Zastosowanie domowej elektroterapii

Elektroterapia w domu ma złagodzić ból, rozluźnić napięte i wzmocnić osłabione mięśnie, poprawić ukrwienie i odżywienie tkanek, wpłynąć pozytywnie na mobilność. Dodatkowo elektrostymulacja przyspiesza regenerację po wysiłku i poprawia ogólne samopoczucie psychofizyczne. Elektrostymulacja w domu może również poprawić walory estetyczne m.in. ujędrnić ciało, poprawić wygląd skóry oraz zmniejszyć cellulit.

W jakich przypadkach warto zastosować elektroterapię domową? Szczególnie dobrze ten zabieg sprawdza się u osób:

 • z napięciami i przeciążeniami mięśni,
 • z bólami mięśniowo-szkieletowymi różnego pochodzenia,
 • po zabiegach operacyjnych i długotrwałym unieruchomieniu,
 • z zanikami mięśniowymi,
 • z niedowładami po udarze czy uszkodzeniach neurologicznych,
 • z chorobą zwyrodnieniową, rwą kulszową czy udową,
 • u kobiet z silnymi bólami menstruacyjnymi.

Korzystanie z elektrostymulatora domowego daje swobodę i dostęp do zabiegu o każdej porze, bez wychodzenia z domu, dojazdów czy umawiania terminu w gabinecie.

Jakie prądy do domowej elektrostymulacji?

W domowej elektroterapii można wykorzystać kilka rodzajów prądów. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich, wraz z wyjaśnieniem, jak oddziałują na organizm.

Prądy EMS (NMES)

EMS (NMES) – inaczej stymulacja mięśniowo-nerwowa – to bezinwazyjna metoda elektrostymulacji, którą wykorzystuje się do stymulacji nerwów i mięśni. Zadaniem elektrostymulacji NMES jest wywołanie skurczu mięśnia bez pracy pacjenta.

Jest szeroko stosowana w rehabilitacji i sporcie. Bardzo popularne ostatnio są treningi EMS, czyli łączenie elektrostymulacji z aktywnymi ćwiczeniami. Pozwalają uzyskać szybsze wzmocnienie mięśni i przyrostu masy mięśniowej.

Prądy TENS

Przezskórna stymulacja nerwów to bardzo popularny w fizjoterapii zabieg. Wykorzystywany głównie w przypadku dolegliwości bólowych, m.in. przewlekłych i ostrych stanów bólowych czy bólów mięśniowych, pooperacyjnych i poporodowych.

Przez zastosowanie impulsów elektrycznych o niskiej częstotliwości stymulowane są nerwy. Uruchamia to mechanizm tzw. bramki bólu i prawie natychmiastowy efekt przeciwbólowy. TENS to zabieg, który nie leczy, a jedynie łagodzi objawy, ale jest korzystniejszy niż przeciwbólowe środki farmakologiczne.

Prądy TENS na kręgosłup lędźwiowy

Prądy FES

FES (inaczej funkcjonalna elektryczna stymulacja) to forma zabiegu stymulującego nerwy i mięśnie, dzięki działaniu prądu. Poprzez impulsy aktywowane są mięśnie i nerwy, co jest wykorzystywane w celu:

 • przywrócenia aktywności mięśniowej,
 • zmniejszenia bólu,
 • odzyskania kontroli nad pęcherzem i jelitami,
 • leczenia i zapobiegania odleżynom,
 • poprawy funkcji seksualnych,
 • poprawy połykania.

Terapię z wykorzystaniem FES stosuje się w neurorehabilitacji, głównie u pacjentów po udarze, urazie rdzenia kręgowego, z porażeniem mózgowym czy z opadającą stopą, np. na skutek stwardnienia rozsianego.

Prądy BEAUTY

Branża kosmetyczna chętnie wykorzystuje elektrostymulatory. Oczywiście profesjonalne aparaty do gabinetów różnią się parametrami i funkcjami od urządzeń do użytku domowego, ale na każdym można uzyskać zadowalające efekty.

Na przykładzie aparatu T-ONE MEDI PRO, który posiada 18 wbudowanych programów BEAUTY, możemy uzyskać efekty m.in. ujędrniające, modelujące, liftingujące, uelastyczniające, tonizujące i niwelujące zmarszczki.

Zasady domowej elektrostymulacji

Najpopularniejsze aparaty do elektrostymulacji wykorzystują prądy TENS i EMS. Wybór urządzenia dla siebie jest kluczowy, aby osiągnąć pożądane efekty. Na rynku dostępnych jest wiele modeli z różnymi opcjami, więc warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Urządzenie do domowej elektrostymulacji składa się z aparatu i samoprzylepnych elektrod, połączonych z aparatem przewodami.

Do zabiegu należy oczyścić i osuszyć skórę w miejscu naklejania elektrod. Osoba poddająca się zabiegowi powinna przyjąć wygodną pozycję i nakleić elektrody na skórę w miejscu zabiegu. Następnie, po uruchomieniu urządzenia, wybiera się odpowiedni program terapeutyczny i poddaje się zabiegowi. Wybór programu uzależniony jest najczęściej od zamierzonego celu i planowanych do uzyskania efektów.

Przeciwwskazania do domowej elektrostymulacji

Elektrostymulacja, jak każdy zabieg medyczny, ma swoje wskazania i przeciwwskazania. Mimo iż jest ona uważana za bezpieczną, to warto co jakiś czas skorzystać z porady fizjoterapeuty, który będzie czuwał nad prawidłowym przebiegiem procesu leczenia czy regeneracji.

Najczęstsze przeciwwskazania do zabiegu elektroterapii to:

 • rozrusznik serca,
 • metalowe implanty w polu zabiegu,
 • nowotwory,
 • zaburzenia czucia,
 • nieustabilizowane schorzenia układu krążenia,
 • owrzodzenia,
 • choroby skóry,
 • ostre stany zapalne.
Angelika Sosulska-Zielezińska
Autor: Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *