Elektrostymulacja w domu – jak i po co ją stosować?
Zabiegi z użyciem prądów mają szerokie zastosowanie w medycynie, rehabilitacji i kosmetologii. W fizjoterapii są chętnie wybierane w przypadku schorzeń neurologicznych, ortopedycznych, reumatologicznych czy pacjentów bólowych. Zabiegi te kojarzą się przede wszystkim ze specjalistycznymi gabinetami i klinikami, jednak można je również z powodzeniem wykonywać w zaciszu domowym. Jak wykonać zabieg elektroterapii w domu i z jakich wskazań? Wyjaśniamy.
Spis treści
Czym jest domowa elektrostymulacja?
Elektrostymulacja to zabieg wykorzystujący prąd o niskim natężeniu, aby wywołać określone efekty w organizmie. Najczęściej stosuje się ją w celu złagodzenia dolegliwości bólowych, rozluźnienia napiętych oraz wzmocnienia osłabionych mięśni.
W przypadku elektrostymulacji funkcje podstawowe, cele i zasady działania będą takie same, niezależnie od tego, czy przeprowadzimy zabieg w gabinecie specjalistycznym czy w warunkach domowych. Różnice będą widoczne w sposobie przeprowadzania zabiegu, w samym aparacie, jego możliwościach i ustawieniach.
Aby elektrostymulacja była możliwa do wykonania w domu, to aparat musi być lekki, przenośny i łatwy w obsłudze dla każdego. W tym przypadku ważny jest przejrzysty wyświetlacz, intuicyjne menu i prosta instrukcja.
Aparaty do użytku domowego będą mieć zazwyczaj wbudowane programy dedykowane leczeniu konkretnych schorzeń, aby wystarczyło nacisnąć przycisk i cieszyć się efektami.
Aparaty w gabinetach specjalistycznych są często większe, mniej poręczne, za to bardziej rozbudowane w funkcje, z możliwością leczenia wielu schorzeń. Urządzenia te posiadają wbudowane tryby do leczenia najczęstszych problemów, ale pozwalają również na ustawienie własnych parametrów, dostosowanych indywidualnie do pacjenta i jego schorzenia. Elektrostymulatory domowe są również tańsze od tych dedykowanych dla profesjonalnych gabinetów, dzięki czemu stają się bardziej dostępne.
-
3115.00 złPrzenośny aparat do elektroterapii T-ONE REHAB
-
2335.00 złPrzenośny aparat do elektroterapii T-ONE MEDI PRO
-
290.00 złElektrostymulator TENS - AST
Zastosowanie domowej elektroterapii
Elektroterapia w domu ma złagodzić ból, rozluźnić napięte i wzmocnić osłabione mięśnie, poprawić ukrwienie i odżywienie tkanek, wpłynąć pozytywnie na mobilność. Dodatkowo elektrostymulacja przyspiesza regenerację po wysiłku i poprawia ogólne samopoczucie psychofizyczne. Elektrostymulacja w domu może również poprawić walory estetyczne m.in. ujędrnić ciało, poprawić wygląd skóry oraz zmniejszyć cellulit.
W jakich przypadkach warto zastosować elektroterapię domową? Szczególnie dobrze ten zabieg sprawdza się u osób:
- z napięciami i przeciążeniami mięśni,
- z bólami mięśniowo-szkieletowymi różnego pochodzenia,
- po zabiegach operacyjnych i długotrwałym unieruchomieniu,
- z zanikami mięśniowymi,
- z niedowładami po udarze czy uszkodzeniach neurologicznych,
- z chorobą zwyrodnieniową, rwą kulszową czy udową,
- u kobiet z silnymi bólami menstruacyjnymi.
Korzystanie z elektrostymulatora domowego daje swobodę i dostęp do zabiegu o każdej porze, bez wychodzenia z domu, dojazdów czy umawiania terminu w gabinecie.
Jakie prądy do domowej elektrostymulacji?
W domowej elektroterapii można wykorzystać kilka rodzajów prądów. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich, wraz z wyjaśnieniem, jak oddziałują na organizm.
Prądy EMS (NMES)
EMS (NMES) – inaczej stymulacja mięśniowo-nerwowa – to bezinwazyjna metoda elektrostymulacji, którą wykorzystuje się do stymulacji nerwów i mięśni. Zadaniem elektrostymulacji NMES jest wywołanie skurczu mięśnia bez pracy pacjenta.
Jest szeroko stosowana w rehabilitacji i sporcie. Bardzo popularne ostatnio są treningi EMS, czyli łączenie elektrostymulacji z aktywnymi ćwiczeniami. Pozwalają uzyskać szybsze wzmocnienie mięśni i przyrostu masy mięśniowej.
Prądy TENS
Przezskórna stymulacja nerwów to bardzo popularny w fizjoterapii zabieg. Wykorzystywany głównie w przypadku dolegliwości bólowych, m.in. przewlekłych i ostrych stanów bólowych czy bólów mięśniowych, pooperacyjnych i poporodowych.
Przez zastosowanie impulsów elektrycznych o niskiej częstotliwości stymulowane są nerwy. Uruchamia to mechanizm tzw. bramki bólu i prawie natychmiastowy efekt przeciwbólowy. TENS to zabieg, który nie leczy, a jedynie łagodzi objawy, ale jest korzystniejszy niż przeciwbólowe środki farmakologiczne.
Prądy FES
FES (inaczej funkcjonalna elektryczna stymulacja) to forma zabiegu stymulującego nerwy i mięśnie, dzięki działaniu prądu. Poprzez impulsy aktywowane są mięśnie i nerwy, co jest wykorzystywane w celu:
- przywrócenia aktywności mięśniowej,
- zmniejszenia bólu,
- odzyskania kontroli nad pęcherzem i jelitami,
- leczenia i zapobiegania odleżynom,
- poprawy funkcji seksualnych,
- poprawy połykania.
Terapię z wykorzystaniem FES stosuje się w neurorehabilitacji, głównie u pacjentów po udarze, urazie rdzenia kręgowego, z porażeniem mózgowym czy z opadającą stopą, np. na skutek stwardnienia rozsianego.
Prądy BEAUTY
Branża kosmetyczna chętnie wykorzystuje elektrostymulatory. Oczywiście profesjonalne aparaty do gabinetów różnią się parametrami i funkcjami od urządzeń do użytku domowego, ale na każdym można uzyskać zadowalające efekty.
Na przykładzie aparatu T-ONE MEDI PRO, który posiada 18 wbudowanych programów BEAUTY, możemy uzyskać efekty m.in. ujędrniające, modelujące, liftingujące, uelastyczniające, tonizujące i niwelujące zmarszczki.
Zasady domowej elektrostymulacji
Najpopularniejsze aparaty do elektrostymulacji wykorzystują prądy TENS i EMS. Wybór urządzenia dla siebie jest kluczowy, aby osiągnąć pożądane efekty. Na rynku dostępnych jest wiele modeli z różnymi opcjami, więc warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Urządzenie do domowej elektrostymulacji składa się z aparatu i samoprzylepnych elektrod, połączonych z aparatem przewodami.
Do zabiegu należy oczyścić i osuszyć skórę w miejscu naklejania elektrod. Osoba poddająca się zabiegowi powinna przyjąć wygodną pozycję i nakleić elektrody na skórę w miejscu zabiegu. Następnie, po uruchomieniu urządzenia, wybiera się odpowiedni program terapeutyczny i poddaje się zabiegowi. Wybór programu uzależniony jest najczęściej od zamierzonego celu i planowanych do uzyskania efektów.
Przeciwwskazania do domowej elektrostymulacji
Elektrostymulacja, jak każdy zabieg medyczny, ma swoje wskazania i przeciwwskazania. Mimo iż jest ona uważana za bezpieczną, to warto co jakiś czas skorzystać z porady fizjoterapeuty, który będzie czuwał nad prawidłowym przebiegiem procesu leczenia czy regeneracji.
Najczęstsze przeciwwskazania do zabiegu elektroterapii to:
- rozrusznik serca,
- metalowe implanty w polu zabiegu,
- nowotwory,
- zaburzenia czucia,
- nieustabilizowane schorzenia układu krążenia,
- owrzodzenia,
- choroby skóry,
- ostre stany zapalne.