Fizjoterapia a rehabilitacja – czym się różnią?
Rehabilitacja i fizjoterapia stosowane są często zamiennie, aby określić te same procedury. Warto jednak wiedzieć, że nie są to synonimy, a pojęcie rehabilitacji jest znacznie szersze. Mając wiedzę na temat każdego z tych pojęć będziecie świadomi, że stosowanie ich zamiennie nie jest do końca poprawne. Wyjaśniamy, czym różni się fizjoterapia od rehabilitacji.
Rehabilitacja – charakterystyka i zakres
Rehabilitacja to pojęcie bardzo szerokie i może zawierać w sobie fizjoterapię. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest to szereg interwencji mających na celu optymalizację funkcjonowania osób ze schorzeniami w interakcji z ich środowiskiem.
Mówiąc prościej: są to wszystkie działania, które mają pomóc zachować jak największą samodzielność w codziennych czynnościach i przywrócić pacjenta do zdrowia fizycznego i psychicznego, a także umożliwić pracę, naukę i rekreację.
Wyróżniamy rehabilitację medyczną, społeczną i zawodową.
- Rehabilitacja medyczna (lecznicza) – polega na kompleksowym działaniu, które ma na celu zniwelowanie deficytów zdrowotnych, poprawę jakości życia i ułatwienie powrotu do życia w ujęciu wieloaspektowym.
- Rehabilitacja społeczna – ma umożliwić osobie z niepełnosprawnością powrót do życia społecznego. Odbywa się to poprzez wyrabianie zaradności i samodzielności. Ma na celu również likwidację barier poprzez edukację społeczeństwa.
- Rehabilitacja zawodowa – jej zadaniem jest wprowadzenie osoby z niepełnosprawnością na rynek pracy poprzez przekwalifikowanie albo pomoc w pokierowaniu drogą zawodową np. poprzez poradnictwo zawodowe.
Rehabilitacją zajmuje się zespół specjalistów, nie jest to pojedyncza osoba. Do tego zespołu mogą należeć:
- fizjoterapeuta,
- terapeuta zajęciowy,
- logopeda i audiolog,
- psycholog,
- ortopeda,
- lekarz rehabilitacji,
- pielęgniarka,
- lekarz pierwszego kontaktu i inni.
Rehabilitantem więc nazywany jest członek zespołu rehabilitacyjnego. Jego rolą jest tak zmodyfikować środowisko, aby lepiej odpowiadało potrzebom pacjenta. Robi to we współpracy z rodziną i osobą zainteresowaną.
Fizjoterapia – charakterystyka i zakres
Celem fizjoterapii jest usunięcie dysfunkcji. Fizjoterapeuta pracuje z ciałem pacjenta, zazwyczaj z wybranym miejscem – kończyną, stawem czy grupami mięśniowymi.
Zakres jego działań jest obszerny, gdyż do gabinetów zgłaszają się zarówno dorośli jak i dzieci z problemami ortopedycznymi, neurologicznymi, kardiologicznymi czy pulmonologicznymi. Fizjoterapeuci pomagają również osobom po zabiegach, pacjentom starszym w przywróceniu funkcji, kobietom w ciąży i z dolegliwościami w obrębie dna miednicy, a nawet w przypadkach onkologicznych.
Równie szeroki jak zakres działań jest wachlarz zabiegów, które fizjoterapeuta ma możliwość zastosować. Podzielić je można zgodnie z podziałem fizjoterapii na:
- kinezyterapię – różne ćwiczenia lecznicze np. ćwiczenia w odciążeniu, ćwiczenia z oporem, ćwiczenia oddechowe, ogólnousprawniające;
- fizykoterapię – wykorzystanie zjawisk fizycznych w celach leczniczych. Zabiegi fizykoterapeutyczne wykonuje się z użyciem aparatów do ultradźwięków, urządzeń generujących promieniowanie podczerwone czy pole magnetyczne, aparatów do krioterapii, laserów biostymulacyjnych i laserów wysokoenergetycznych czy aparatów do terapii TECAR;
-
39500.00 złLaser wysokoenergetyczny iLUX SMART 10 W, 810nm + 980nm
-
39000.00 złAparat do terapii TECAR - DOCTOR TECAR SMART
- masaż – oddziaływanie mechaniczne na tkanki za pomocą rąk terapeuty. Najczęściej stosowane są: masaż klasyczny, sportowy, izometryczny, relaksacyjny.
- terapię manualną – od niedawna wyróżniana jako dział fizjoterapii i polega na oddziaływaniu na pacjenta wykorzystując specjalne techniki wykonywane za pomocą rąk terapeuty (stąd nazwa).
Podsumowując, nie jest błędem nazwanie fizjoterapeuty rehabilitantem, warto jednak znać różnicę w ich funkcjach i zakresie kompetencji.