Fizjoterapia w ciąży – jak może pomóc?

Ciąża wiąże się z pewnymi zmianami i dodatkowymi obciążeniami dla organizmu kobiety. Ciało przechodzi przez szereg procesów, które umożliwiają wspieranie rosnącego płodu. Jak w takim razie wspierać ten organizm przez 9 miesięcy? Odpowiedzią może być fizjoterapia.
Spis treści
Jakie zmiany zachodzą w organizmie w ciąży?
Chociaż ciąża jest naturalnym stanem, to jednak stanowi obciążenie dla wielu układów i narządów. Pod względem fizjologicznym w okresie ciąży dochodzi do następujących zmian w organizmie:
- wzrost wagi,
- zmiany hormonalne,
- zwiększenie obciążenia układu krążenia,
- zmiany w układzie oddechowym,
- zwiększenie obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego,
- zmiany w układzie pokarmowym,
- nacisk na narządy wewnętrzne.
Wszystkie te zmiany mogą negatywnie wpływać na samopoczucie kobiety i prowadzić do wystąpienia pewnych problemów.
Z jakimi problemami mogą borykać się kobiety w ciąży?
Liczba i intensywność występujących problemów będzie zależeć od poziomu obciążenia organizmu. U większości kobiet im bliżej porodu, tym organizm będzie bardziej obciążony, tym samym będzie borykał się z większą liczbą problemów. Wśród najczęściej spotykanych są:
- bóle pleców,
- bóle miednicy i pachwiny,
- obrzęki,
- zaburzenia postawy ciała.
W wielu przypadkach współpraca z fizjoterapeutą może złagodzić bóle czy obrzęki, występujące w ciąży. Jednak to tylko część celów, które przyświecają fizjoterapii w ciąży.
Fizjoterapia w ciąży – cele i zakres
Myśląc o fizjoterapii w ciąży w pierwszej kolejności mamy w głowie fizjoterapeutę uroginekologicznego. Najczęściej wizyta jest związana z przygotowaniem organizmu do samego wysiłku porodowego, m.in. z:
- pracą nad wzmacnianiem i świadomym rozluźnianiem mięśni dna miednicy,
- nauką technik prawidłowego oddechu i ćwiczeń oddechowych ułatwiających poród,
- nauką pozycji wertykalnych, umożliwiających aktywny poród,
- edukacją w zakresie prawidłowej postawy i wzorców ruchowych,
- przygotowaniem do planowanego cięcia cesarskiego.
Do fizjoterapeuty uroginekologicznego udają się również kobiety przed porodem, które chcą pomóc dziecku w obróceniu się i wstawieniu głowa do kanału rodnego. Fizjoterapeuta poprzez pozycje i manewry manualne stara się pomóc dziecku w obrocie. Więcej o tej specjalizacji przeczytasz w artykule: Fizjoterapia uroginekologiczna – w jaki sposób zabiegi fizykalne mogą wspomagać leczenie kobiecych problemów?
Oprócz tego kobieta ciężarna może udać się do fizjoterapeuty w celu:
- zniwelowania dolegliwości bólowych, najczęściej bólu kręgosłupa, miednicy, pachwiny itd.
- rozluźnienia przepony i umożliwienia jej właściwej pracy,
- poprawy elastyczności układu mięśniowo-szkieletowego,
- zapobiegania rozstępom,
- dobrania bezpiecznej dla siebie aktywności fizycznej,
- zapobiegania lub zmniejszenia już istniejących obrzęków kończyn oraz zastojów żylnych,
- regeneracji i relaksacji organizmu.
Większość z powyższych celów realizuje się poprzez podejmowanie aktywności fizycznej.
W pierwszym trymestrze ma ona za zadanie przygotować organizm do kolejnych tygodni ciąży i porodu, zmniejszyć ryzyko powikłań i patologii ciąży oraz zapobiegać i łagodzić zmiany w ciele powstające w trakcie ciąży. W tym trymestrze unika się ćwiczeń siłowych, wytrzymałościowych i skocznych. Zalecane są natomiast spacery i basen.
W drugim trymestrze ważna jest praca z postawą ciała, przede wszystkim zapobieganie pogłębianiu się lordozy lędźwiowej i wzmacnianie mięśni grzbietu, a także nauka oddychania torem brzusznym. Ważna jest również nauka relaksacji.
W ostatnim trymestrze największą wagę przykłada się do zwiększenia zakresów ruchu oraz rozluźnienia i rozciągnięcia tkanek miękkich. Co więcej, podejmowana aktywność fizyczna ma zapobiegać lub łagodzić powstające obrzęki i zastoje żylne.
Dodatkowo aktywność fizyczna podejmowana w ciąży działa na psychikę – minimalizuje stres ciążowy, pozytywnie wpływa na nastawienie i redukuje obawy związane z porodem. Bardzo częste są ruchowe zajęcia indywidualne lub grupowe np. pilates czy joga w ciąży. Każdorazowo należy jednak skonsultować podjęcie aktywności ze specjalistą prowadzącym, aby dobrać aktywność do aktualnego stanu kobiety.
Oprócz aktywności fizycznej, kobiety w ciąży często są oklejane taśmami do kinesiotapingu. Ta procedura działa wspomagająco przy zmniejszaniu obrzęków oraz niwelowaniu dolegliwości bólowych. Taśmy stosuje się również, gdy u ciężarnej powstanie rozejście mięśnia prostego brzucha.
Kolejną procedurą wykonywaną w ciąży jest masaż. Ma on przede wszystkim rozluźnić napięte mięśnie i działać relaksująco.
Należy pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek dolegliwości w pierwszej kolejności trzeba skonsultować się ze specjalistą. Nie powinno się wprowadzać żadnego rodzaju leczenia na własną rękę.