Fizjoterapia uroginekologiczna – w jaki sposób zabiegi fizykalne mogą wspomagać leczenie kobiecych problemów?

Kobiece problemy a fizjoterapia uroginekologiczna

Porady eksperta

Fizjoterapia uroginekologiczna jest jedną ze specjalizacji  fizjoterapii i zyskuje coraz większa popularność wśród pacjentów w różnym wieku. Rehabilitacja uroginekologiczna ma na celu leczenie i zapobieganie różnym dysfunkcjom oraz  zmianom w obrębie dna miednicy. W artykule przedstawiamy wskazania, metody wykorzystywane w fizjoterapii uroginekologicznej i polecamy sprzęt do użytku domowego.

Fizjoterapia uroginekologiczna – wskazania

Głównymi schorzeniami, z którymi można się zgłosić do fizjoterapeuty uroginekologicznego, są:

  • nietrzymanie moczu,
  • nietrzymanie stolca,
  • wypadanie narządów płciowych,
  • dysfunkcje seksualne,
  • bolesne miesiączkowanie,
  • problem z rozstępem mięśnia prostego brzucha.

Rehabilitacja uroginekologiczna wskazana jest również kobietom w ciąży jako forma przygotowania do porodu, niwelowania dolegliwości związanych z ciążą, np. bólu kręgosłupa czy rozejścia spojenia łonowego, a także jako poporodowa regeneracja organizmu.

Kobiece problemy a fizjoterapia uroginekologiczna

Metody stosowane w fizjoterapii uroginekologicznej

Nadrzędnym założeniem fizjoterapii uroginekologicznej jest nauka świadomości swojego ciała, zarówno we wzorcach ruchowych, jak i napięcia mięśni. Najczęściej stosowanymi metodami są:

Elektroterapia na problemy uroginekologiczne

MIO-PERISTIM to aparat zaprojektowany i stworzony do leczenia schorzeń układu moczowo-płciowego, takich jak nietrzymanie moczu i stolca (inkontynencja).

Leczenie inkontynencji umożliwiają programy zabiegowe, w których stosowane są fale o odpowiednim kształcie, częstotliwości i szerokości impulsu. Sonda dopochwowa do leczenia nietrzymania moczu u kobiet oraz doodbytnicza do leczenia nietrzymania stolca u kobiet i mężczyzn przesyła impulsy do mięśni dna miednicy lub zwieracza, wywołując skurcze i wzmacniając je.

Zgodnie z zaleceniami przedstawionymi w tabelach programów, sugerujemy łączenie elektrostymulacji z odpowiednimi ćwiczeniami, wspomagającymi regenerację siły i napięcia mięśni dna miednicy. To właśnie osłabienie mięśni prowadzi do powstawania zaburzeń takich jak nietrzymanie moczu i obniżenie narządów płciowych. Z kolei wzmacnianie mięśni dna miednicy powoduje znaczne osłabienie symptomów wspomnianych schorzeń, a nawet hamuje dalszy ich rozwój.

Rehabilitacja dna miednicy powinna stanowić terapię pierwszego wyboru dla kobiet cierpiących na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Należy zaznaczyć, że tego rodzaju ćwiczenia powinny być przedstawione pacjentowi przez specjalistę (lekarza, fizjoterapeutę, położną). 

Ćwiczenia polegają na kurczeniu mięśni pochwy i odbytu bez angażowania mięśni brzucha i pośladków. Powtarza się je w różnych sekwencjach, zawsze postępując zgodnie z zaleceniami lekarza.

Aparat MIO-PERISTIM posiada osobne programy do leczenia:

  • wysiłkowego nietrzymania moczu i stolca,
  • naglącego nietrzymania moczu i stolca oraz
  • mieszanego typu nietrzymania moczu i stolca.

Kobiety w ciąży oraz w okresie połogu bezwzględnie powinny konsultować terapię z lekarzem prowadzącym lub fizjoterapeutą.

Dodatkowo – dzięki protokołom zabiegowym TENS – aparat MIO-PERISTIM wykorzystywany jest również do terapii przeciwbólowej. Impulsy TENS mogą zmniejszyć, a u wielu pacjentów nawet wyeliminować ból, występujący przy schorzeniach mięśni i ścięgien.

Mimo, że dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego oraz wydalniczego nadal są tematem niechętnie poruszanym przez pacjentów, zachęcamy gorąco do poszerzenia wiedzy na ich temat, wizyt u specjalistów fizjoterapii uroginekologicznej oraz dbania o swoje zdrowie również w zaciszu domowym z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu typu MIO-PERISTIM.

Autor: Paulina Kilian

Paulina Kilian jest fizjoterapeutką, doradcą sprzętowym Zespołu BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W zawodzie pracuje już od 5 lat. Jej specjalizacją jest terapia związana z drenażem limfatycznym. Odbyła również szereg praktyk z osobami starszymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *