Guzki Schmorla: operacja, fizykoterapia czy ćwiczenia?

Guzki Schmorla: operacja, fizykoterapia czy ćwiczenia?

Porady eksperta

Usłyszałeś diagnozę i martwisz się o swój kręgosłup? Guzki Schmorla nie są powodem do niepokoju – ma je wiele osób, które żyją z nimi wiele lat bez żadnych objawów, a diagnozuje się je często przypadkiem, przy innych problemach. Co to są guzki Schmorla i w jaki sposób się je leczy? Zapraszamy do lektury.

Guzki Schmorla – co to jest?

Kręgosłup to jedna z najważniejszych struktur w ciele człowieka. By działał prawidłowo, pomiędzy tworzącymi go kręgami znajdują się krążki międzykręgowe (które znamy też pod potoczną nazwą „dyski”).

Guzki Schmorla – inaczej wpukliny lub przepukliny dotrzonowe w blaszkach granicznych kręgów – to zmiany w piersiowym lub lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Powstają, gdy jądro miażdżyste krążka międzykręgowego zaczyna uwypuklać się w górę i w dół do trzonów sąsiadujących z nim kręgów. Nacisk ten powoduje zniekształcanie kości oraz tworzenie się w nich wgłębień.

Guzki Schmorla – przyczyny

Naukowcy nie wiedzą jeszcze, w jaki sposób powstaje guzek Schmorla i co dokładnie indukuje ten proces. Najprawdopodobniej dzieje się to w okresie dojrzewania, kiedy organizm szybko rośnie. Różne hipotezy łączą powstawanie guzków w blaszkach granicznych m.in. z przeciążeniami i urazami, wadami rozwojowymi lub niedoborami składników odżywczych istotnych dla układu kostnego. Nie bez znaczenia jest też genetyka – w grupie podwyższonego ryzyka są osoby mające bliskich, u których wykryto to schorzenie. Zauważono też, że problem ten częściej dotyka mężczyzn niż kobiet.

Guzki Schmorla: operacja, fizykoterapia czy ćwiczenia?

Objawy guzków Schmorla

Guzki na kręgosłupie zwykle nie dają żadnych objawów, dlatego diagnozowane są w bardzo różnym wieku. Nie ma jednak powodów, by się nimi martwić. U niektórych osób może pojawić się ból, osłabienie mięśni przy kręgosłupie, ich spięcie lub ograniczenie ruchomości kręgosłupa. Problemy te często są spowodowane stanem zapalnym np. w okresie powstawania guzków, a nie samym uciskiem blaszek granicznych na trzon kręgu.

Niektórzy pacjenci obawiają się, czy guzki Schmorla to rak – choć w trakcie diagnostyki różnicowej lekarz powinien wykluczyć zmiany nowotworowe, to same guzki tego typu schorzeniem nie są.

Leczenie guzków Schmorla

Jako że guzki Schmorla w kręgosłupie same z siebie zazwyczaj nie dają objawów, to nie wymagają też leczenia. Jeżeli pojawia się ból kręgosłupa, jest on traktowany tak samo, jak w innych przypadkach – środkami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi oraz fizjoterapią.

W wyjątkowych przypadkach guzki Schmorla wymagają operacji. Jest to zwykle zabieg wertebroplastyki, podczas którego wzmacnia i stabilizuje się kręgosłup za pomocą cementu kostnego. Zdarza się to jednak bardzo rzadko, u większości pacjentów wystarczy właściwa rehabilitacja.

Poza ćwiczeniami stosuje się zabiegi fizykalne. W zależności od dokładnej sytuacji pacjenta specjalista może zalecić między innymi:

  • laseroterapię wysokoenergetyczną – działająco przeciwbólowo i przeciwzapalnie,
  • krioterapię miejscową – łagodzącą ból,
  • jonoforezę – dostarczającą lek bezpośrednio w uszkodzone miejsce,
  • magnetoterapię,
  • techniki manualne – służące rozciągnięciu i uelastycznianiu mięśni.

W przypadku laseroterapii polecamy przede wszystkim lasery wysokoenergetyczne iLUX, które umożliwiają szerokie personalizowanie parametrów zabiegów, przeprowadzenie skutecznej terapii przeciwbólowej i przeciwzapalnej, a przede wszystkim – niemal natychmiastowe osiągnięcie efektu przeciwbólowego.

Najważniejsza jednak będzie kinezyterapia, zwłaszcza regularne treningi własne pacjenta. W przypadku guzków Schmorla ćwiczenia mają na celu przywrócenie właściwego ustawienia kręgosłupa, poprawę jego pracy oraz wzmocnienie całego obszaru. Aktywność powinna być oczywiście dostosowana do możliwości osłabionych mięśni, nie należy przesadzać z częstotliwością lub intensywnością ćwiczeń. Najlepiej więc skonsultować plan treningów z fizjoterapeutą.

Guzki Schmorla a praca fizyczna

Jeżeli pracujesz fizycznie i masz problemy związane z guzkami Schmorla, niestety powinieneś przemyśleć zmianę pracy lub stanowiska. Takie odciążenie kręgosłupa będzie konieczne na czas leczenia i rehabilitacji, ale także później. Nawet po zakończonej terapii plecy wymagają więcej uważności niż u osób, które takich problemów nie miały. W wymagających pracach fizycznych trzeba co najmniej zmodyfikować zadania najbardziej obciążające kręgosłup. Nie decydując się na to, pacjent ryzykuje nawrotem dolegliwości i pogorszeniem swojego stanu.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *