Haluksy: operacja czy nieinwazyjne metody leczenia?

Haluksy - operacja czy nieinwazyjne metody leczenia

Porady eksperta

Wokół niektórych schorzeń narosło wiele mitów. Jednym z takich przypadków są haluksy. Jak leczyć ten problem? Czy operacja jest konieczna? Które terapie nieinwazyjne warto rozważyć? Przedstawiamy różne metody leczenia haluksów w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia.

Spis treści

Czym są haluksy?

Haluks, nazywany też paluchem koślawym (z łac. hallux valgus), to bolesne schorzenie stopy, występujące dosyć często. Jest on efektem odchylania się palucha w kierunku stopy, a pierwszej kości śródstopia w stronę przeciwną. To skutkuje uwypukleniem kości po wewnętrznej stronie na wysokości przodostopia.

Haluksy - operacja czy nieinwazyjne metody leczenia

Krótko o przyczynach haluksów i objawach

Przyczyn powstawania haluksów jest wiele. Mogą nią być różne wady kończyny dolnej, które przekładają się na inne elementy układu ruchu i całą postawę (np. płaskostopie, kolana koślawe czy skrętne ustawienie miednicy). Niewątpliwie bardzo często winę za te dolegliwości ponoszą również ciasne obuwie oraz wysokie obcasy. Dlatego niezależnie od stadium choroby (a także wtedy, kiedy jeszcze się nie pojawiła), zakładanie szpilek warto zostawiać jedynie na specjalne okazje.

Objawy haluksów są łatwe do rozpoznania. Poza charakterystycznym zniekształceniem może pojawić się ból, zaczerwienienie, pęcherze, zgrubienie naskórka. Deformacja będzie się pogłębiać do tego stopnia, że z czasem chory może mieć problem z zakupem butów i cierpieć z powodu podwichnięcia stawu śródstopno-palcowego.

Haluksy – jak leczyć?

Kiedy mowa o leczeniu tego schorzenia, często pojawia się wątek operacji na haluksy. Niestety nie bez powodu – jeśli mamy haluksy, operacja może okazać się nieunikniona. Zmiany z nimi związane łatwo się pogłębiają, a jednocześnie bardzo trudno je cofnąć. W związku z tym operacja jest najskuteczniejszą metodą leczenia, choć na szczęście nie zawsze konieczną. We wczesnym stadium choroby wystarczające może być leczenie zachowawcze.

Jednym z najważniejszych działań będzie oczywiście eliminowanie potencjalnych przyczyn pogłębiania się haluksów:

  • zmiana obuwia na wygodne, odpowiednio miękkie i właściwie wyprofilowane,
  • osiągnięcie prawidłowej wagi ciała (nadwaga także jest czynnikiem sprzyjającym występowaniu haluksów),
  • poprawna technicznie aktywność fizyczna,
  • pilnowanie właściwej postawy ciała.

W ramach nieinwazyjnych metod leczenia stosuje się wkładki ortopedyczne na haluksy, terapia może być również wspierana zastrzykami przeciwzapalnymi oraz zabiegami fizjoterapeutycznymi.

Nieinwazyjna metoda leczenia haluksów - fala uderzeniowa

Jak leczyć haluksy we wczesnym stadium? Zabiegi fizykalne

Fizjoterapeuta może zaproponować kilka metod leczenia haluksów. Terapia laserem czy falą uderzeniową, jak już wspomnieliśmy, nie cofnie zmian w stopie, ale może zahamować ich rozwój, zadziałać przeciwbólowo i przeciwzapalnie, ograniczając ryzyko dodatkowych problemów. Przy wczesnym stadium choroby można rozważyć je jako alternatywę dla operacji (jeśli choroba nie będzie postępować), ale nawet w trudniejszych przypadkach, wymagających zabiegu chirurgicznego, warto stosować je w ramach przygotowania do zabiegu, jak i późniejszej rehabilitacji.

Terapia falą uderzeniową, np. aparatem Rosetta ESWT, poprawia mikrokrążenie w wybranym obszarze, a przez to przyspiesza metabolizm i odbudowę tkanek oraz działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Ponadto fala uderzeniowa w skali mikro rozbija tkanki kostne i włókniste, dzięki czemu może dojść do wspomnianej wcześniej regeneracji tkanek.

Równie dobrze działa na haluksy leczenie laserem, najlepiej aparatami do laseroterapii wysokoenergetycznej. Docenia się je przede wszystkim za efekt biostymulacyjny, czyli pobudzenie tkanek do regeneracji. Poza tym pomagają leczyć pojawiające się w stawie stany zapalne, a przy zastosowaniu odpowiedniego trybu (w laserach iLUX jest on nazwany E2C) mogą także bardzo szybko łagodzić ból.

Poza tym specjalista może rekomendować zastosowanie kinesiotapingu, by poprawić ułożenie palców i odciążyć stopę, oraz ćwiczenia do wykonywania w domu.

Haluksy – leczenie operacyjne

Haluksy w zaawansowanym stopniu, kiedy paluch boli, wpływa na funkcję stopy i biomechanikę całego ciała, wymagają zabiegu chirurgicznego. Decyzję o operacji należy podjąć dosyć szybko, ponieważ jeśli stan będzie się pogarszał, to może dojść do zniszczenia stawu śródstopno-palcowego. Wtedy konieczna jest endoproteza, a rekonwalescencja i rehabilitacja trwają dłużej.

Sam zabieg może być przeprowadzany bardzo różnymi technikami, ale zwykle trwa około godziny. Jeżeli tylko da się go przeprowadzić małoinwazyjnie, to rana nie jest duża i szybko się goi. Cała rekonwalescencja, wraz z rehabilitacją, trwa zwykle przez około 3 miesiące, ale trzeba pamiętać, że jest to kwestia bardzo indywidualna, zależna od wielu czynników.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Malgosia |

    Ciekawi mnie operacja laserowa haluksów .

    1. Dominika Czyrnek |

      Dzień dobry, niestety jest to zagadnienie wykraczające poza zakres naszej działalności.
      pozdrawiamy!