Kinesiotaping – jak działa i jakie techniki są stosowane?

Kinesiotaping - plastrowanie dynamiczne

Porady eksperta

Kinesiotaping to plastrowanie dynamiczne różnych części ciała, specjalnymi elastycznymi taśmami. W artykule przedstawiamy w skrócie historię kinesiotapingu i wyjaśniamy, jakie jest jego zastosowanie. Charakteryzujemy także taśmy do kinesiotapingu i podpowiadamy, jakie techniki mogą być stosowane do oklejania taśmami kinesio.

Historia kinesiotapingu w skrócie

Metoda została opracowana w latach 70. XX wieku przez japońskiego chiropraktyka Kenzo Kase, który po kilku latach badań klinicznych wprowadził nową technikę leczenia. W 1995 roku Amerykańskie Krajowe Stowarzyszenie Trenerów Sportowych uznało kinesiotaping za skuteczną metodę uzupełniającą leczenie. W Europie została rozpowszechniona w połowie lat 90. XX wieku, a na początku XXI wieku polscy fizjoterapeuci włączyli ją do metod rehabilitacji. Obecnie taping ma szerokie zastosowanie w fizjoterapii, szczególnie w sektorze sportowym.

Kinesiotaping - plastrowanie dynamiczne

Czym charakteryzują się taśmy do kinesiotapingu?

Taśmy do kinesiotapingu wykonuje się w 100% z bawełny, która pokryta jest hipoalergicznym klejem akrylowym. Taśmy zostały tak zaprojektowane, aby naśladowały właściwościami ludzką skórę. Rozciągają się one jedynie wzdłuż, a ich sprężystość wynosi nawet do 130% pierwotnej długości. Są one wodoodporne, nie utrudniają wykonywania czynności dnia codziennego (łącznie z kąpielą). Ich użytkowanie jest możliwe nawet do tygodnia czasu.

Zastosowanie kinesiotapingu

Kinesiotaping wykorzystuje stymulację poprzez mechaniczne drażnienie receptorów skóry. Zastosowanie szeregu technik pozwala na osiągnięcie właściwego funkcjonowania układu mięśniowego oraz kostno-stawowego. Dzięki odpowiedniej aplikacji jesteśmy w stanie uzyskać:

 • poprawę krążenia krwi,
 • prawidłowe napięcie mięśniowe,
 • prawidłowe ustawienie powierzchni stawowych,
 • prawidłową ruchomość powięzi,
 • zmniejszyć obrzęki limfatyczne,
 • zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Techniki oklejania taśmami do kinesiotapingu

Zanim przejdziemy do omówienia technik oklejania, należy przedstawić kształty taśm do kinesiotapingu, ponieważ występuje pomiędzy nimi istotne powiązanie. Do podstawowych kształtów taśm, których używamy w kinesiotapingu zaliczamy:

 • „I”
 • „Y”
 • „X”
 • „Sieć”
 • „Wachlarz”.
Kinesiotaping - techniki oklejania
Zastosowanie taśmy w kształcie wachlarza – technika aplikacji do korekcji limfatycznej/krążeniowej

Podstawowe techniki oklejania taśmami kinesio to:

 • Aplikacja hamująca aktywność mięśnia: oklejamy skórę nad mięśniem od jego przyczepu końcowego do początkowego, naciąg taśmy wynosi 15-25%. Używamy zazwyczaj taśm w kształcie litery: „I”, „Y” i „X”.
 • Aplikacja wspomagająca aktywność mięśnia: oklejamy skórę na mięśniem od jego przyczepu początkowego do końcowego, naciąg taśmy wynosi 15-35%. Używamy taśm w kształcie litery „I” i „Y”.
 • Korekcja mechaniczna: stosujemy ją, aby prawidłowo ustawić powierzchnie stawowe w pozycji neutralnej. Używamy 75-100% naciągu taśmy. Używamy taśm w kształcie litery „I” oraz „Y”. Stosujemy np. przy korekcji palucha koślawego.
 • Korekcja powięziowa: stosujemy, aby przywrócić prawidłową ruchomość. Używamy naciągu  10-50% oraz taśm w kształcie litery „I” oraz „Y”. Stosujemy np. przy dysfunkcji pasma biodrowo-piszczelowego.
 • Korekcja przestrzenna: celem korekcji jest zwiększenie przestrzeni pomiędzy tkankami, a tym samym zmniejszenie dolegliwości bólowych. Używamy napięcia 25-35% taśmy oraz kształtu litery „I”, tworząc gwiazdę. Stosujemy np. przy  punktach spustowych.
 • Korekcja limfatyczna/krążeniowa: jej zadaniem jest odprowadzenie nadmiernej ilości płynu z tkanek oraz zwiększenie przestrzeni międzykomórkowej, ułatwiającej przemieszczanie płynów. Stosuje się napięcie 10-15% taśmy w kształcie wachlarza. Używamy np. przy obrzęku limfatycznym kończyn.
Autor: Klaudia Ostrogórska

Klaudia Ostrogórska jest licencjonowanym fizjoterapeutą, w trakcie ukończenia studiów magisterskich na Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia w Krakowie. Jej specjalizacją jest terapia związana z wykorzystaniem fali uderzeniowej w kosmetologii. Odbyła również szereg praktyk z rehabilitacji sportowej.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *