Konflikt rzepkowo-udowy, czyli kolano kinomana – jak go leczyć?

Ból w górnej części kolana - konflikt rzepkowo-udowy, czyli kolano kinomana

Porady eksperta

Dokucza ci ból w górnej części kolana? Może to być zespół rzepkowo-udowy, nazywany potocznie kolanem kinomana. Ten uraz może być spowodowany zarówno przeciążeniami podczas treningów, jak i siedzącym trybem życia. Leczenie koncentruje się na kinezyterapii, ale może być wspierane także innymi metodami. W artykule piszemy o przyczynach, objawach i rehabilitacji w przypadku kolana kinomana. 

Zapalenie stawu rzepkowo-udowego, czyli kolano kinomana

Kolano kinomana, którego oficjalna nazwa to konflikt rzepkowo-udowy, oznacza zapalenie stawu rzepkowo-udowego.

Staw rzepkowo-udowy znajduje się w górnej przedniej części kolana, pomiędzy rzepką a kością udową. To bardzo wytrzymała tkanka, która przyjmuje obciążenia zawsze wtedy, gdy zgina się nogę w kolanie. Czasem jednak może się zdarzyć, że powierzchnia chrzęstna stawu zostaje uszkodzona i pojawia się stan zapalny.

Ból w górnej części kolana - konflikt rzepkowo-udowy, czyli kolano kinomana

Zespół rzepkowo-udowy – przyczyny

Konflikt rzepkowo-udowy spowodowany jest zwykle przeciążeniami. Jednak niekoniecznie musi to być efekt uprawiania sportu. Choć często dotyka rowerzystów, biegaczy czy innych sportowców obciążających kolana, to równie popularny jest wśród osób prowadzących siedzący tryb życia. Dlaczego? Ponieważ staw przez długi czas dociska rzepkę do kości udowej, a rzadkie prostowanie kolana utrudnia mazi stawowej dotarcie między nie.

Do powstania urazu mogą przyczyniać się też dysproporcje mięśniowe, wady postawy lub źle dobrane obuwie.

Objawy kolana kinomana

Podstawowym, najważniejszym objawem jest ból kolana – całego lub górnej części, w okolicy, w której kość udowa spotyka się z rzepką.

Ból wywołuje jakiekolwiek obciążenie albo praca stawu rzepkowo-udowego, między innymi zginanie kolana, siedzenie, wstawanie, chodzenie, szczególnie po schodach, kucanie.

Początkowo ból nie jest silny, powoduje raczej dyskomfort podczas siedzenia, ale warto już wtedy zareagować na sygnały organizmu, przyjrzeć się swoim nawykom i spróbować je zmienić, by uniknąć poważniejszej kontuzji.

Z czasem może pojawić się trzeszczenie albo chrobotanie, które jest charakterystycznym objawem naruszenia gładkiej powierzchni rzepki.

Leczenie kolana kinomana

Leczenie zapalenia stawu rzepkowo-udowego koncentruje się na rehabilitacji. Jedynie ostre stany zapalne wymagają zastosowania zimnych okładów, leków przeciwzapalnych i dłuższego odpoczynku.

Pomocne w tym pierwszym okresie mogą być też nowoczesne metody fizykoterapeutyczne, które mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, jak na przykład laseroterapia, krioterapia lub magnetoterapia.

Zwykle – przy odpowiednio wczesnym zidentyfikowaniu zapalenia stawu rzepkowo-udowego – ćwiczenia wystarczą, by wrócić do zdrowia. W okresie rehabilitacji nie trzeba całkowicie rezygnować z mobilności, ale nie powinno się za bardzo obciążać stawu.

Głównym celem leczenia kolana kinomana jest rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni, ale zadaniem ćwiczeń jest też rozluźnienie okolicznych tkanek oraz zwiększenie elastyczności całej kończyny.

Zabieg chirurgiczny, zwykle artroskopowy, konieczny jest bardzo rzadko i najczęściej wynika z niewłaściwej budowy rzepki.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *