Krioterapia w sporcie – zabieg krioterapii miejscowej

Krioterapia w sporcie - zabieg krioterapii miejscowej na kolano

Porady eksperta

Krioterapia znajduje zastosowanie nie tylko u osób dotkniętych rozmaitymi schorzeniami, ale także u sportowców. Dlaczego krioterapia miejscowa jest tak często stosowana w sporcie i jakie przynosi rezultaty? Wyjaśniamy w artykule.

Krioterapia miejscowa – charakterystyka zabiegu

Krioterapia miejscowa to zabieg polegający na ochładzaniu konkretnego miejsca ciała, w którym wystąpiły zmiany chorobowe. Do tego typu leczenia najczęściej stosuje się parę ciekłego azotu lub nadmuch zimnego powietrza. Krioterapia to świetny sposób na pozbycie się dolegliwości bólowych, obrzęków, a także stanów zapalnych, z którymi zmaga się niemała liczba sportowców.

Zabieg krioterapii odbywa się w gabinetach fizjoterapeutycznych lub szpitalach (w przypadku chorych). Przebiega w ten sposób, że do skóry zbliżany jest aplikator (w odległości ok. 15 cm), z którego uwalnia się gaz osiągający temperaturę nawet do -160 stopni C lub zimne powietrze (temperatura poniżej -30 stopni C). Pozwala to na obkurczenie tkanek i naczyń krwionośnych, które po kilkunastu minutach rozszerzają się, a krążenie krwi zostaje przyspieszone.

Zastosowanie krioterapii miejscowej w sporcie

Krioterapia to niezawodny sposób na pozbycie się dolegliwości bólowych i stanów zapalnych, ale nie tylko. Zabieg ten zmniejsza napięcie mięśni i poprawia krążenie krwi, dlatego stosowany jest zarówno u sportowców, którzy chcą poprawić swoje wyniki, jak i osób po przebytych kontuzjach lub w trakcie rehabilitacji.

Najczęstsze zastosowania krioterapii w sporcie to:

  • leczenie urazów,
  • opóźnienie odczuwania zmęczenia,
  • zwiększenie wydolności,
  • poprawa motoryki – równowaga, szybkość, siła dynamiczna mięśni, gibkość,
  • złagodzenie negatywnych skutków długotrwałej aktywności fizycznej.

Wskazania do krioterapii miejscowej wśród sportowców

Istnieją istotne wskazania do stosowania zabiegu krioterapii miejscowej u osób aktywnych fizycznie. Są to przede wszystkim różnego rodzaju urazy mięśni (naciągnięcie, nadwyrężenie), ścięgien (np. zapalenie ścięgna Achillesa, łokieć tenisisty) oraz stawów (np. uszkodzenie torebki stawowej, zwichnięcia). Krioterapię miejscową u sportowców stosuje się także w celu uśmierzenia bólu pooperacyjnego.

Pełna lista przeciwwskazań do krioterapii miejscowej oraz ogólnej znajduje się w innym tekście opublikowanym na naszym blogu: Krioterapia – wskazania i przeciwwskazania.

Krioterapia miejscowa w domu

Bardzo często zdarza się, że krioterapia jest stosowana nie w celach leczenia jakiejś jednostki chorobowej lub zespołu schorzeń, ale w formie profilaktyki. Sportowcy chętnie sięgają po taki rodzaj zabiegu również wtedy, gdy chcą poprawić swoje wyniki. Z tego powodu coraz większą popularność zdobywają urządzenia do krioterapii miejscowej, z których można korzystać samodzielnie.

Jakie urządzenia można stosować do krioterapii w domu?

Sportowcom polecamy przede wszystkim aparaty, które łączą krioterapię z drenażem limfatycznym:

Te niewielkie, przenośne urządzenia świetnie sprawdzą się w fizjoterapii sportowej, również podczas zawodów. Dzięki połączeniu krioterapii z drenażem można skrócić czas potrzebny na rehabilitację zwichnięć, nadwyrężeń, stłuczeń, zapalenia ścięgien czy torebki stawowej, a nawet złamań. Lista wszystkich zastosowań aparatu GIOCO Cryo-2 i GIOCO CryoTec-2 znajduje się w opisach produktów.

Do aparatów można podłączyć mankiety na stopę i kostkę, łydkę, kolano, udo, biodro i/lub plecy, ramię, przedramię, nadgarstek, łokieć czy bark, dzięki czemu leczenie urazu przebiega precyzyjnie.

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące produktów i doradzimy odpowiedni wybór. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy: Kontakt

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *