Łączenie innowacyjnych metod fizykoterapeutycznych w terapii kontuzji i schorzeń

Innowacyjne metody fizykoterapeutyczne - laser iLUX Plus

Porady eksperta

Rozwój technologii pozwala fizjoterapeutom na skrócenie czasu powrotu pacjentów do sprawności i pełnej aktywności fizycznej, dzięki połączeniu tradycyjnych metod leczenia z innowacyjnymi. Które z nich warto zestawiać? Wspominamy o przezskórnej elektrolizie EPTE, treningu inercyjnym, laseroterapii wysokoenergetycznej oraz terapii TECAR, które z powodzeniem mogą być stosowane wraz z terapią manualną i kinezyterapią.

Spis treści

Nowoczesne terapie poprzedzone badaniami

Fizjoterapia jest działem medycyny, opierającym się na technikach i wykorzystaniu aparatów, które przyspieszają naturalne procesy regeneracji, cechuje je mała inwazyjność i brak przerywania ciągłości tkanki.

Badania prowadzone przez producentów przy współpracy z fizjoterapeutami owocują pojawianiem się nowoczesnych terapii i opracowywaniem szczegółowych protokołów postępowania. Urządzenia medyczne stanowią odpowiedź na problemy w różnicowaniu kontuzji czy schorzeń, a aparaty do fizykoterapii mają wywołać w ciele pacjenta pożądane efekty, takie jak zmniejszenie obrzęku, zminimalizowanie bólu, przyspieszenie gojenia i to często już podczas jednego zabiegu.

Producenci stale aktualizują oferty o nowe aparaty, które mają umożliwić osiąganie jak najbardziej spektakularnych efektów terapii przy zachowaniu prostoty użytkowania.

Innowacyjne metody fizykoterapeutyczne - laser iLUX Plus

Przezskórna elektroliza EPTE i trening inercyjny w rehabilitacji

Jednym z takich producentów jest hiszpańska firma Ionclinics. Efektem ich wieloletnich badań jest wprowadzenie na rynek serii produktów EPTE, w którego skład wchodzi aparat do elektrolizy przezskórnej EPTE® oraz EPTE® Inertial System.

Przezskórna elektroliza EPTE wykorzystuje bezbolesną metodę mikroprądów galwanicznych – aplikowanych za pomocą igły do akupunktury – powodując mikrouszkodzenia tkanki, co umożliwia jej szybką regenerację. Producent zaleca ją łączyć z treningiem isoinercyjnym, który – przez zwiększenie obciążeń na fazę ekscentryczną pracy mięśnia – umożliwia szybszy powrót do pełnego zakresu i stabilizacji ruchu, minimalizując ryzyko pojawienia się kolejnej kontuzji.

Lasery wysokoenergetyczne i aparaty do terapii TECAR od Mectronic Medicale

Jednym z czołowych producentów aparatów do terapii TECAR oraz laserów wysokoenergetycznych jest Mectronic Medicale. Ten włoski producent aparatów do fizykoterapii nie tylko koncentruje się na opatentowanych rozwiązaniach, ale również przykłada szczególną uwagę do ergonomii pracy na aparacie i zmniejszeniu kosztów eksploatacyjnych.

W laserach wysokoenergetycznych iLUX na szczególną uwagę zasługuje tryb E2C (przeciwbólowy) oraz przeciwzapalny. Dzięki atermiczności tych trybów z powodzeniem można używać ich w fazie ostrej urazu i tym samym minimalizować dolegliwości bólowe i modulować stan zapalny.

Co więcej – aparaty serii iLUX umożliwiają wybór konfiguracji z różnymi długościami fal, co przekłada się na maksymalizację efektów terapeutycznych poprzez aktywację i przyspieszenie procesów regeneracyjnych. Laser – po wybraniu dodatkowego modułu – umożliwia również pracę w trybie skanera, co nieznacznie wydłuża czas terapii, ale umożliwia terapeucie wykonanie zabiegu bezobsługowo.

Terapia TECAR jest nowatorskim wykorzystaniem diatermii krótkofalowej – prądu naprzemiennego, który charakteryzuje się zakresem fal o częstotliwości fali radiowej od 300 MHz do 1500MHz. Dzięki możliwości zmiany położenia wzajemnego elektrody biernej i czynnej oraz możliwości zmiany częstotliwości, możliwe jest bardziej precyzyjne działanie. Szybkie efekty terapeutyczne i mała inwazyjność zabiegu jest coraz częściej doceniana przez specjalistów.

Po wybraniu konfiguracji z modułem AVX, możliwe jest również przeprowadzenie zabiegu bezobsługowo lub połączenie go z kinezyterapią – wykonywaniem zadań ruchowych, potęgujących efekty terapeutyczne oraz usprawniających pracę nad powrotem funkcji i zakresu ruchu.

Terapia TECAR często wykorzystywana jest przez terapeutów w celu przygotowania tkanki do terapii manualnej, poprzez zmniejszenie napięcia mięśniowego i przyspieszenie krążenia.

Łączenie nowoczesnych terapii z klasycznymi

Wymienione terapie są coraz częściej wykorzystywane w nowoczesnych gabinetach, gdzie z powodzeniem łączy się je z terapią manualną i kinezyterapią. Obietnice skrócenia czasu terapii oraz osiągnięcia bardziej zadowalających efektów przekonują nie tylko właścicieli gabinetów – coraz częściej to pacjenci, wybierając specjalistów, zwracają uwagę, czy w ofercie znajdują się innowacyjne terapie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zastosowanych rozwiązaniach i wprowadzić je do swojej praktyki fizjoterapeutycznej? Skontaktuj się z nami – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. Niezbędne dane znajdziesz w zakładce Kontakt.

Autor: Jakub Musik

Jakub Musik to fizjoterapeuta, regionalny opiekun klienta na województwo śląskie oraz łódzkie. Studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada bogate doświadczenie jeżeli chodzi o innowacyjne urządzenia do fizykoterapii m.in. jest specjalistą w zakresie terapii falami uderzeniowymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *