Laser wysokoenergetyczny iLUX w leczeniu obrzęków

Leczenie laserem wysokoenergetycznym

Porady eksperta, Porady sprzętowe

Laser wysokoenergetyczny, dzięki wysokiej efektywności, znajduje zastosowanie na wielu płaszczyznach. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, rozluźniająco oraz biostymulacyjnie. Niewielu fizjoterapeutów zdaje sobie jednak sprawę, że laseroterapia wysokoenergetyczna cechuje się również wysoką skutecznością w leczeniu obrzęków. Dotyczy to obrzęków o podłożu ortopedycznym czy reumatycznym, jak i tych, powstałych na skutek niewydolnego układu limfatycznego.

Laser wysokoenergetyczny iLUX – działanie przeciwobrzękowe

Laser wysokoenergetyczny stymuluje proces neoangiogenezy. Polega ona na tworzeniu się nowych naczyń włosowatych w tkance. Dzięki temu, w miejscu urazu zostaje przywrócona równowaga na poziomie mikrokrążenia. Zostaje również usunięty nadmiar zbędnych płynów i metabolitów powstałych na drodze stanu zapalnego.

Laser wysokoenergetyczny a obrzęk/krwiak po urazie

Wielu terapeutów ma problem z pacjentami, którzy zwracają się do nich o pomoc ze świeżymi urazami, np. skręconą kostką. Staw skokowy jest wtedy mocno obrzęknięty, ocieplony, często towarzyszy temu również krwiak oraz bardzo mała ruchomość. W przypadku tak świeżego urazu terapeuta nie jest w stanie zbyt wiele zrobić manualnie, może np. zastosować krioterapię czy taping, w celu zmniejszenia stanu zapalnego i obrzęku. W takim przypadku fizjoterapeucie przychodzi  z pomocą laser wysokoenergetyczny.

Jego ogromną zaletą jest fakt, że może być stosowany zarówno w stanach ostrych, jak i przewlekłych. W związku z tym, że stanu ostrego nie powinno się jeszcze bardziej ‘zaogniać’, stosuje się miejscowo dedykowane do tego celu impulsowe tryby pracy, które dostarczają wiązkę lasera z milisekundowymi przerwami. Dzięki temu terapia jest atermiczna i nie wywołuje efektu przegrzania tkanek. Obrzęk i krwiak są wchłaniane znacznie szybciej, a stan zapalny zostaje zmniejszony.

Zdj. Tygodniowa terapia przy pomocy lasera wysokoenergetycznego iLUX.

Laser wysokoenergetyczny a drenaż limfatyczny 

Aby jeszcze bardziej zwiększyć efektywność przeprowadzanej terapii warto jest rozpocząć ją od drenażu limfatycznego. Dotyczy to każdej terapii, zarówno typowo przeciwobrzękowej, jak i przeciwzapalnej czy biostymulacyjnej. Drenaż limfatyczny jest o tyle ważny, że dzięki uruchomieniu płynów w układzie limfatycznym pacjenta, szybciej usuwane są zbędne metabolity stanu zapalnego, zalegające w zmienionej patologicznie tkance.

Przeprowadzając drenaż limfatyczny przy użyciu lasera wysokoenergetycznego pracujemy w trybie ciągłym z dużą nakładką dystansującą umieszczoną na sondzie. Terapię rozpoczynamy od głównych węzłów chłonnych, a następnie przemieszczamy się w kierunku dystalnym leczonej kończyny. Dopiero tak wykonane udrożnienie naczyń limfatycznych umożliwia nam przejście do kolejnych etapów zabiegu.

ZOBACZ film, w którym FIZJOTERAPEUTA pokazuje, w jaki sposób wykonać zabieg laserem wysokoenergetycznym w terapii obrzęków:

Uwaga! Laser iLUX prezentowany w filmie i na zdjęciach pochodzi z wcześniejszej serii Mectronic Medicale. W 2021 roku producent poszerzył ofertę, a także zmienił design oraz parametry aparatów, ale urządzenia umożliwiają osiągnięcie tych samych efektów terapeutycznych. W przypadku wątpliwości, prosimy o kontakt z naszymi doradcami.

Autor: Aleksandra Olszak

Aleksandra Olszak jest fizjoterapeutką, Doradcą sprzętowym w firmie BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia na kierunku fizjoterapia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jej specjalizacją jest praca z nowoczesnymi i innowacyjnymi urządzeniami do fizykoterapii takimi jak: laser wysokoenergetyczny oraz terapia Tecar.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *