Laser wysokoenergetyczny w leczeniu bólu

Laser wysokoenergetyczny w leczeniu bólu

Porady eksperta

Laseroterapia wysokoenergetyczna jest innowacyjną terapią stosowaną w wielu schorzeniach, coraz bardziej popularną na świecie i w Polsce. Dzięki prekursorskim trybom emisji, laser wysokoenergetyczny iLux pozwala na dostosowanie energii tak, aby szybko zwalczyć ból mięśni czy stawów bez skutków ubocznych. To sprawia, że laseroterapię wysokoenergetyczną można uznać za jedną z najskuteczniejszych, fizykalnych metod leczenia bólu pochodzenia mięśniowo-szkieletowego.

Laser wysokoenergetyczny w leczeniu bólu

Tryb przeciwbólowy w laserze wysokoenergetycznym

Efekt przeciwbólowy w laserze wysokoenergetycznym iLux uzyskujemy przez użycie trybu pracy E2C inaczej zwanego stochastycznym, który został opatentowany przez Mectronic Medicale – włoską firmę produkującą lasery.

Emisja wiązki laserowej E2C to seria impulsów o zmodulowanej częstotliwości i mocy, która pozwala na wywołanie szybkiego efektu przeciwbólowego. Już po 3 minutach zabiegu pacjent może poczuć różnicę w intensywności bólu i poprawę samopoczucia.

Producent nie podaje konkretnej mocy, czasu trwania impulsu oraz czasu przerwy między impulsami. Parametry mają zmienne wartości i są dobrane tak, aby wywołać zamierzony efekt terapeutyczny, bez efektów ubocznych.

Tryb przeciwbólowy w laserze wysokoenergetycznym
Tryb stochastyczny E2C o działaniu przeciwbólowym

Emisja wiązki laserowej typu E2C wytwarza impulsy o zróżnicowanej mocy, które oddziałują na obwodowy układ nerwowy. Ten tryb pracy (w połączeniu z działaniem termomechanicznym na receptory obwodowego systemu nerwowego) pozwala na szybką polaryzację włókien typu A-delta i blokuje w ten sposób sygnał bólowy na zasadzie procesu zwanego „Gate Control”.

Tryb E2C może być łączony z innymi trybami emisji dostępnymi w laserze wysokoenergetycznym iLux, dzięki czemu w trakcie jednego zabiegu możliwe jest osiągnięcie trzech efektów terapeutycznych: przeciwbólowego, przeciwzapalnego oraz biostymulacyjnego.

Parametry zabiegu

Wspomniany tryb E2C pozwala  na wykorzystanie lasera w leczeniu bólu zarówno u pacjentów w stanie ostrym, świeżo po urazie, jak i u pacjentów z przewlekłym bólem różnego pochodzenia. Tryb ten jest również bardzo skuteczny w terapii bolesnych punktów spustowych.

Terapeuci stosujący w swojej praktyce laser wysokoenergetyczny iLux do uśmierzania bólu zalecają tryb E2C w dwóch seriach po 3 minuty z ustawieniem następujących parametrów:

  • Moc leczenia: 8 Wat
  • Ilość dżuli: 1200

Przebieg zabiegu (wraz z etapem ustawiania parametrów lasera) prezentujemy w naszym filmie:

Leczenie bólu kręgosłupa laserem wysokoenergetycznym

Laser wysokoenergetyczny doskonale nadaje się do leczenia bólu kręgosłupa, który w obecnych czasach jest niestety bardzo powszechną dolegliwością i dotyka coraz szerszej i młodszej populacji. Przykładowo – leczenie bólu odcinka szyjnego, który bardzo często wiąże się z ograniczoną ruchomością, odbywa się w trzech etapach, z wykorzystaniem trzech różnych trybów pracy.

W pierwszym, stosuje się tryb pracy ciągłej dwa razy po 60 dżuli na mięśniu czworobocznym oraz mostkowo-obojczykowo-sutkowym. Drugim etapem jest wykorzystanie trybu przeciwbólowego E2C z ustawieniem mocy 8 Wat w dwóch cyklach po 3 minuty na odcinku szyjnym kręgosłupa. Trzeci etap to użycie trybu przeciwzapalnego ant-inf o mocy 10 Wat w dawce 80 dżuli na cm2 aplikowany w tym samym miejscu, co wcześniejszy tryb przeciwbólowy. Podsumowując, parametry takiego zabiegu wyglądają następująco:

  • Moc leczenia: 8-10 Wat
  • Czas zabiegu: 9 minut
  • Ilość dżuli: 2000

Dzięki parametrom, jakie generuje laser wysokoenergetyczny iLux, leczenie bólu jest bardzo efektywne, nieinwazyjne, bezbolesne, a przede wszystkim niezwykle szybkie. Możliwość głębokiej penetracji tkanek, dzięki odpowiednim długościom fal laserowych (810 nm, 980 nm, 1064 nm), pozwala na dotarcie do ogniska bólowego i skuteczne działanie u jego źródła. Zatem terapia z wykorzystaniem lasera iLux ma same zalety, które można wykorzystać w swoim gabinecie, aby pomóc pacjentom w walce z bólem.

Autor: Paulina Kilian

Paulina Kilian jest fizjoterapeutką, doradcą sprzętowym Zespołu BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W zawodzie pracuje już od 5 lat. Jej specjalizacją jest terapia związana z drenażem limfatycznym. Odbyła również szereg praktyk z osobami starszymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *