Laser wysokoenergetyczny w leczeniu stanu zapalnego

Leczenie stanu zapalnego laserem wysokoenergetycznym

Porady eksperta

Zastosowanie lasera wysokoenergetycznego przez fizjoterapeutów w leczeniu pacjentów z różnymi schorzeniami wciąż wykazuje tendencję wzrostową. Laseroterapia wysokoenergetyczna jest innowacyjną terapią, która doskonale sprawdza się między innymi w leczeniu stanu zapalnego, zarówno w fazie ostrej, jak i przewlekłej.

Tryb Antinf w leczeniu stanu zapalnego

Efekt przeciwzapalny w laserze wysokoenergetycznym iLUX uzyskujemy przez użycie trybu Antinf. Emisja wiązki laserowej w trybie Antinf obejmuje serię impulsów o regularnej mocy, czasie trwania impulsu oraz czasie przerwy między impulsami (tzw. tryb impulsowy lub tryb super impulsowy ze znacznie częstszymi i szybszymi regularnymi impulsami).

Leczenie stanu zapalnego laserem wysokoenergetycznym

Szybkie impulsy pozwalają zmaksymalizować efekt przeciwzapalny poprzez kontrolowaną aktywację mikrokrążenia, która skutkuje rozszerzaniem naczyń krwionośnych oraz zainicjowaniem resorpcji obrzęków. Stan zapalny – jako proces toczący się w organizmie ludzkim – jest wrodzonym mechanizmem obronnym, który pojawia się w odpowiedzi na działanie szkodliwych czynników fizycznych, biologicznych czy chemicznych. Ostatecznym celem terapii jest wyeliminowanie początkowej przyczyny uszkodzenia komórek lub tkanek i rozpoczęcie procesu gojenia, a także jego przyśpieszenie i wspomaganie.

Efektem laseroterapii wysokoenergetycznej jest wyrównanie hydrostatycznego ciśnienia  wewnątrzkapilarnego, poprzez utrzymywanie aktywności układu żylnego i jego stymulację. Zwiększa się również światło naczyń limfatycznych, co poprawia ich perystaltykę oraz funkcjonalność, a w konsekwencji zmniejsza obrzęk powstały w macierzy komórkowej.

Łączenie trybu przeciwzapalnego z innymi trybami lasera

Tryb przeciwzapalny Antinf można łączyć z innymi trybami dostępnymi w laserze wysokoenergetycznym iLUX, czyli przeciwbólowym czy też biostymulującym (w zależności od potrzeb terapii i pacjenta), dzięki czemu w trakcie jednego zabiegu możliwe jest osiągnięcie trzech efektów terapeutycznych: przeciwbólowego, przeciwzapalnego oraz biostymulacyjnego. Sporym ułatwieniem dla terapeutów może być biblioteka schorzeń zawierająca ok. 60 różnych patologii i protokołów zabiegowych.

Leczenie stanu zapalnego – parametry zabiegu

Laser wysokoenergetyczny iLUX wyróżnia się wysoką skutecznością w leczeniu stanów zapalnych w obrębie mięśni oraz stawów. Świetnie sprawdza się m.in. w terapii sportowców, o czym przekonali się fizjoterapeuci największych klubów sportowych, takich jak AC Milan czy Trentino Volley.

Fizjoterapeuci, którzy korzystają z lasera wysokoenergetycznego w terapii stanów zapalnych, rekomendują użycie następujących parametrów w trybie Antinf:

  • Moc leczenia: 10-12 Wat
  • Czas zabiegu: 3 minuty
  • Ilość dżuli: 800 J

Przebieg zabiegu przedstawiamy w naszym filmie:

Dzięki parametrom, jakie proponuje iLUX, mamy pewność, że skuteczność terapii będzie zadowalająca zarówno dla terapeutów, jak i przede wszystkim dla pacjentów borykających się z uciążliwym stanem zapalnym. Dodatkowo należy pamiętać, że leczenie laserem wysokoenergetycznym iLUX jest niezwykle efektywne, nieinwazyjne i co najważniejsze – bezbolesne.

Autor: Paulina Kilian

Paulina Kilian jest fizjoterapeutką, doradcą sprzętowym Zespołu BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W zawodzie pracuje już od 5 lat. Jej specjalizacją jest terapia związana z drenażem limfatycznym. Odbyła również szereg praktyk z osobami starszymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *