Lumbago, czyli postrzał – przyczyny, objawy i leczenie

Lumbago (postrzał) - ból w dolnym odcinku kręgosłupa

Porady eksperta

Lumbago jest bardzo ogólnym terminem, który określa dolegliwości bólowe bezpośrednio związane z przeciążeniem kręgosłupa. Przez wzgląd na nieprzewidywalność oraz nasilenie bólu, często ten stan określa się jako „postrzał”. Jak rozpoznać lumbago? Czym różni się ona od rwy kulszowej? Jak wygląda leczenie tej dolegliwości i jaką rolę odgrywa rehabilitacja? Wyjaśniamy w artykule.

Lumbago a rwa kulszowa

Mechanizm lumbago skupia się na centralnej części krążka międzykręgowego, gdzie doprowadza do obrzęku jądra miażdżystego lub do wniknięcia jego fragmentów w szczeliny na pierścieniu włóknistym. Z kolei przyczyną rwy kulszowej jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, której mechanizm oraz etiologia nie są w pełni poznane.

Tak więc, mimo zbliżonej symptomatologii, warto zapamiętać, iż lumbago i rwa kulszowa to dwa różne stany. Lumbago jest jedynie miejscowym bólem. Dolegliwości związane z nerwem kulszowym są charakterystyczne pod kątem miejsca występowania: ból rozprzestrzenia się od dolnego odcinka kręgosłupa lędźwiowego, obejmując całą kończynę dolną.

Lumbago (postrzał) - ból w dolnym odcinku kręgosłupa

Przyczyny postrzału, czyli lumbago

Jedną z częściej wymienianych przyczyn blokady kręgosłupa są monotonne, powtarzające się wzorce ruchowe, które przeciążają kręgosłup. Ruchy, o których mowa, to przede wszystkim schylanie oraz dźwiganie. Cały proces przyspiesza zwiększona masa ciała, generująca większe obciążenie.

Możemy się również spotkać z określeniem „przewiania pleców”.  Zimne powietrze w kontakcie z rozgrzaną skórą okolicy lędźwiowej może podrażniać korzenie nerwowe, co sprzyja powstawaniu bólów krzyża.

Stany patologiczne takie jak dyskopatia, stany zwyrodnieniowe czy zmiany w architekturze kręgosłupa, również mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia lumbago. Jako czynniki ryzyka wyróżniamy przede wszystkim dysbalans mięśniowy oraz przebyte urazy. Brak aktywności fizycznej także może sprzyjać wystąpieniu lumbago, zwłaszcza jeśli połączymy go z ruchami obciążającymi kręgosłup (wspomniane już np. dźwiganie), do których ciało nie jest przyzwyczajone.

Objawy lumbago

Najbardziej charakterystycznymi objawami lumbago są:

  • ból zlokalizowany w dolnym odcinku kręgosłupa,
  • napięcie mięśni w okolicy odcinka lędźwiowego, powodujące sztywność pleców,
  • ograniczona ruchomość,
  • możliwy obrzęk w okolicy dotkniętej stanem zapalnym,
  • nasilenie bólu przy schylaniu się lub podczas siedzenia.

Objawy lumbago są uciążliwe i silne, niestety nierzadko prowadzą do unieruchomienia pacjenta, ponieważ każda aktywność wzmacnia ból.

Leczenie lumbago

Walka z dolegliwościami lumbago polega na leczeniu farmakologicznym, obejmuje podanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w formie maści lub doustnie.

W zależności od natężenia objawów stosuje się środki przeciwbólowe o różnej sile, którą dobiera się indywidualnie po wywiadzie z pacjentem. Rzadko stosuje się leczenie chirurgiczne.

Fizjoterapia w przypadku lumbago

Przed rozpoczęciem terapii należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które będą miały wpływ na przebieg leczenia, mowa między innymi o wadze pacjenta, wieku, płci czy poziomie aktywności fizycznej. Zaleca się rozciągające, delikatne ćwiczenia, które mogą być wykonywane także w wodzie. Warto zastosować również suche igłowanie oraz manipulację kręgosłupa.

Obecnie w leczeniu lumbago niezastąpione okazują się terapie innowacyjne takie jak diatermia krótkofalowa, terapia laserem wysokoenergetycznym lub terapia TECAR.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych faz leczenia lumbago, popartych licznymi badaniami, skutecznie poradzimy sobie z przyczyną oraz dolegliwościami stanu zapalnego.

Aparaty, działając atermicznie, zmniejszają temperaturę tkanek, dzięki czemu – w zależności od rodzaju zastosowanej terapii – otrzymujemy szybką redukcję objawów. To  przekłada się także na skrócenie czasu terapii oraz poprawę komfortu pracy z pacjentem.

Ćwiczenia a lumbago

Wykonywanie ćwiczeń ukierunkowane jest na wzmocnienie siły mięśni w obrębie kręgosłupa oraz ich rozciągniecie i rozluźnienie. Przyczynia się to również do redukcji bólu i poprawy stabilizacji, co z kolei przekłada się na minimalizowanie ryzyka związanego z nawracającymi objawami.

Aktywność fizyczna powinna być indywidualnie dopasowana do możliwości pacjenta i regularnie stosowana w celach profilaktycznych. Najskuteczniejszymi metodami są ćwiczenia wykonywane w wodzie, spacery oraz ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga.

Zobacz też: Rwa kulszowa – leczenie z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego

Autor: Bartłomiej Żołobowicz

Bartek jest fizjoterapeutą, doradcą sprzętowym firmy BardoMed. Specjalizuje się w innowacyjnych terapiach, takich jak terapia TECAR, laser wysokoenergetyczny, fala uderzeniowa.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *