Rwa kulszowa – leczenie z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego

Rwa kulszowa

Porady eksperta

Jakie są przyczyny rwy kulszowej i jak wygląda jej leczenie? Uważamy, że fizjoterapia powinna być głównym sposobem nieinwazyjnego leczenia rwy kulszowej. Dlaczego? Szczegółowo wyjaśniamy to podczas opisu nowoczesnych metod leczenia, które wyróżniają się wysoką skutecznością i przynoszą ulgę w bólu już po kilku minutach lub po pierwszym zabiegu.

Czym jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa (potocznie zwana zapaleniem korzonków lub postrzałem) jest określeniem zespołu objawów bólowych, wynikających z podrażnienia lub ucisku nerwu kulszowego. Ból występuje w okolicach odcinka lędźwiowo-krzyżowego, pośladka oraz kończyny dolnej.

Rwa kulszowa

Dolegliwość ta może być wywołana przez:

  • uszkodzenie dysku,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • hiper- lub hipomobilność kręgosłupa,
  • przykurcze w rejonie miednicy i odcinka lędźwiowego.

Rwa kulszowa dotyka coraz większej liczby osób w różnym wieku, dlatego warto zapoznać się  z możliwościami leczenia rwy kulszowej, do których należy m.in. rehabilitacja.

Jak leczyć rwę kulszową? Nowoczesna fizjoterapia

W tym artykule zajmiemy się  sposobem leczenia rwy kulszowej z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu do fizjoterapii, którym jest terapia TECAR oraz laser wysokoenergetyczny iLUX.

Rwa kulszowa – leczenie laserem wysokoenergetycznym

Laseroterapia wysokoenergetyczna to zabieg polegający na bezpiecznym dostarczeniu dużej dawki energii do tkanek i komórek w bardzo krótkim czasie. Największym plusem terapii jest fakt, że dzięki specjalnie opracowanemu stochastycznemu trybowi pracy E2C, laser można stosować zarówno w stanie ostrym, jak i w przewlekłym.

Emisja wiązki laserowej E2C to seria impulsów o zmodulowanej częstotliwości i mocy, która wywołuje szybki efekt przeciwbólowy bez skutków ubocznych i nieprzyjemnych odczuć u pacjenta. Już po 3 minutach zabiegu można poczuć różnicę w zmniejszonej intensywności bólu i poprawę samopoczucia.

Dodatkowo tryb E2C można łączyć z  pozostałymi trybami pracy w laserze wysokoenergetycznym iLUX, dzięki czemu w trakcie jednego zabiegu możliwe jest osiągnięcie trzech efektów terapeutycznych: przeciwbólowego, przeciwzapalnego oraz biostymulacyjnego.

Kolejną możliwością, jaką daje nam laser wysokoenergetyczny w leczeniu rwy kulszowej, jest efekt rozluźniający. Dzięki niemu przykurczone lub nadmiernie napięte tkanki miękkie ulegają rozluźnieniu.

Terapia TECAR w leczeniu rwy kulszowej

Druga z zalecanych terapii w leczeniu rwy kulszowej to terapia TECAR z wykorzystaniem aparatu Doctor Tecar Standard lub Doctor Tecar AVx.

W tym przypadku do działania wykorzystywany jest prąd zmienny w połączeniu z falami radiowymi wysokiej częstotliwości, które – w zależności od wybranego trybu pracy – docierają do mięśni, układu krwionośnego i limfatycznego lub tkanek mniej uwodnionych, jak ścięgna, więzadła, stawy czy kości.

Za pomocą odpowiednich elektrod fale w postaci bezpiecznej energii zostają przetransferowane do wnętrza tkanek, gdzie uruchamiane są mechanizmy regeneracyjne. Przyspiesza to znacznie proces rekonwalescencji bolesnych tkanek, podczas leczenia rwy kulszowej.

Ucisk w rejonie nerwu kulszowego, do jakiego dochodzi w czasie rwy, powoduje zaburzenia przepływu krwi, która odżywia oraz dotlenia nerw i tym samym utrzymuje jego poprawne funkcjonowanie.

Zaburzenia odżywiania nerwu i przepływu limfatycznego będą powodować obrzmienie tkanek znajdujących się wokół nerwu, w wyniku czego powstaje ból lub nieprzyjemne odczucia.

Przy silnym podrażnieniu nerwu może występować mrowienie, osłabienie czucia lub nawet zaburzenia funkcji mięśni kończyny dolnej czy obręczy miednicznej.

Terapia TECAR może wspomóc rekonwalescencję i przyspieszyć leczenie, ponieważ opiera się na oddziaływaniu ciepła na organizm, które powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu poprawia się ukrwienie oraz metabolizm tkanek poddanych zabiegowi, co z kolei skutkuje zmniejszeniem bólu.

Aparat do terapii TECAR

Pacjenci cenią terapię TECAR ze względu na odprężający i relaksujący wpływ poprzez dostarczenie przyjemnego uczucia i natychmiastowy efekt, czyli ulgę już po pierwszym zabiegu.

Jeżeli masz pytania dotyczące sprzętu rehabilitacyjnego lub chcesz przetestować urządzenia w swoim gabinecie, to zapraszamy do kontaktu.

Autor: Paulina Kilian

Paulina Kilian jest fizjoterapeutką, doradcą sprzętowym Zespołu BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W zawodzie pracuje już od 5 lat. Jej specjalizacją jest terapia związana z drenażem limfatycznym. Odbyła również szereg praktyk z osobami starszymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *