Magnetoterapia w domu – kiedy warto wyposażyć się w domowy aparat do magnetoterapii?

Magnetoterapia w domu

Porady eksperta

Magnetoterapia działa przeciwbólowo, redukuje stan zapalny, przyspiesza wchłanianie obrzęków, gojenie się złamań, jest polecana do leczenia osteoporozy. Ze względu na korzyści i bezpieczeństwo, jakie za sobą niesie ten rodzaj terapii, magnetoterapia może być stosowana w domu. Wyjaśniamy, kiedy warto wyposażyć się w domowy aparat do magnetoterapii i jaki model wybrać.

Magnetoterapia w domu

Jakie efekty przynosi zabieg magnetoterapii?

Magnetoterapia wpływa na struktury komórkowe, wspierając przywracanie równowagi  fizjologicznej organizmu. Impulsowe pole magnetyczne wspomaga wymianę jonów pomiędzy stronami błon komórkowych. Działania te pomagają przywracać prawidłowy transbłonowy potencjał, który jest kluczowy w procesie odżywiania komórkowego. Procesy te są równoważne działaniu przeciwbólowemu, redukcji stanu zapalnego i przyspieszaniu wchłaniania obrzęków. Ponadto, magnetoterapia o niskiej częstotliwości jest szczególnie wskazana do przyspieszania gojenia się złamań i opóźniania redukcji gęstości kości powodowanej przez osteoporozę.

Pozostałe efekty, jakie można uzyskać dzięki zabiegom magnetoterapii w domu, to:

  • poprawa mikrokrążenia,
  • poprawa regeneracji tkanek miękkich i nerwowych,
  • redukcja napięcia mięśniowego,
  • wzmocnienie układu odpornościowego,
  • pomoc w leczeniu migren,
  • przyśpieszenie gojenia się ran,
  • odżywienie tkanek.

Magnetoterapia w domu

Jak widać – magnetoterapia ma szeroki wachlarz zastosowań, a ponadto jest bardzo praktyczna i wygodna, ponieważ zabiegi można wykonywać przez ubranie, wszelkie bandaże oraz opatrunki gipsowe. To zdecydowanie ułatwia korzystanie z magnetoterapii w domu, gdyż można ją przeprowadzać np. podczas oglądania telewizji czy czytania książki.

Jak przygotować się do magnetoterapii domowej?

Do zabiegów magnetoterapii domowej nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy pozbyć się metalowych elementów ubioru, protez zębowych czy przedmiotów zawierających metal i znajdujących się w bliskiej odległości (w tym telefon). Można pozostać w pełnym ubiorze, ponieważ pole magnetyczne przez nie przenika, tak jak przez wszystkie tkanki naszego ciała.

Jaki aparat do magnetoterapii domowej?

Do przeprowadzenia zabiegu magnetoterapii domowej potrzebny jest odpowiedni aparat przeznaczony do tego typu zabiegów. Najlepiej, jeśli aparat do takiej terapii jest mały, przenośny i wygodny w użytkowaniu oraz zawiera czytelną instrukcję, dzięki której wykonanie zabiegu będzie jeszcze łatwiejsze. Wszystkie te kryteria spełniają aparaty włoskiej produkcji z linii I-Tech. Do wyboru mamy kilka modeli, różniących się między sobą parametrami (natężeniem pola magnetycznego, akcesoriami zawartymi w zestawie oraz ilością programów użytkowych).

Najbardziej zaawansowanym modelem z serii przenośnych aparatów domowych jest dwukanałowy aparat MAG 2000 Plus o natężeniu pola magnetycznego aż 200 Gaussów w każdym kanale. W zestawie posiada dwa różne rodzaje aplikatorów magnetycznych (pas z 3 solenoidami oraz parę solenoidów płaskich).

Aplikatory magnetyczne to część aparatów, dzięki której pole magnetyczne przekazywane jest do organizmu. Mogą one mieć różną formę. Najbardziej rozpoznawalne w gabinetach  rehabilitacyjnych są solenoidy w formie obręczy, czyli tzw. cewki i taki rodzaj aplikatora dostępny jest dla wcześniej wspomnianego aparatu MAG 2000 Plus oraz jego nieco tańszej wersji MAG 2000. Warto podkreślić, że MAG 2000 posiada jeden typ aplikatora i wytwarza pole magnetyczne o nieco mniejszym natężeniu (150 Gaussów na każdy kanał).

Do obu aparatów opcjonalnie dostępne są również maty magnetyczne, które są najwygodniejszą formą przeprowadzania zabiegu magnetoterapii w domu. Do wyboru są dwa rozmiary mat do magnetoterapii domowej: mniejsza o nazwie TAP 2000 o wymiarach 40x40cm oraz większa Osteomat 2000 w rozmiarze 160x65cm.

Obie są bardzo wygodne i można na nich leżeć czy spać, aplikując zabieg na kręgosłup lub kończyny. Większa mata – ze względu na swoje rozmiary – doskonale nadaje się do leczenia  wcześniej już wspomnianej osteoporozy. Choroba ta jest coraz częstszym zjawiskiem społecznym i wymaga leczenia całego układu szkieletowego, dlatego dobrym pomysłem jest użycie takiej właśnie maty do przeprowadzania zabiegów magnetoterapii w domu.

Dlaczego magnetoterapia w domu?

Coraz więcej osób prywatnych interesuje się zabiegami domowej magnetoterapii. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ dzięki przenośnemu aparatowi do magnetoterapii można zaoszczędzić sporo czasu i mieć dostęp do zabiegu zawsze wtedy, kiedy go potrzebujemy. Dodatkowo unikamy czekania w kolejce na zabiegi, która niejednokrotnie przewyższa nawet 6 miesięcy. I przede wszystkim zyskujemy wygodę użytkowania.

Oczywiście przed zakupem aparatu do domowej magnetoterapii najlepiej skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby indywidualnie omówić, czy ten zabieg jest wskazany i czy nie ma do niego przeciwwskazań.

Autor: Paulina Kilian

Paulina Kilian jest fizjoterapeutką, doradzą sprzętowym Zespołu BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W zawodzie pracuje już od 5 lat. Jej specjalizacją jest terapia związana z drenażem limfatycznym. Odbyła również szereg praktyk z osobami starszymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *