Magnetoterapia w leczeniu boreliozy

Leczenie boreliozy

Porady eksperta

Borelioza to choroba zarówno trudna do zdiagnozowania, jak i leczenia. Tradycyjna terapia polega na leczeniu antybiotykami, ale w uśmierzaniu objawów chorobowych pomocna jest także magnetoterapia. W artykule szczegółowo wyjaśniamy, w jaki sposób można wykorzystać magnetoterapię w leczeniu objawowym boreliozy.

Borelioza – choroba i metody jej leczenia

Borelioza to jedna z najczęściej występujących w Polsce chorób zakaźnych. Wywołana jest przez bakterię Borrelia burgdorferi i przenoszona przez kleszcze oraz inne owady, jak np. komary czy pająki, jednak w Polsce ma miano głównej choroby odkleszczowej.

Leczenie boreliozy

Diagnostyka tej choroby wciąż przysparza lekarzom problemów i nie jest łatwa, a leczenie opiera się głównie na antybiotykoterapii. Pacjenci cierpiący na boreliozę starają się na wszelkie możliwe sposoby pomóc sobie ze złagodzeniem dość rozległych i niespecyficznych objawów, jakie daje  borelioza (w zależności od stadium choroby). Jednym ze sposobów radzenia sobie z objawami tego schorzeniem jest magnetoterapia, która przydaje się przede wszystkim w przewlekłych stanach przebytej choroby.

O magnetoterapii

W magnetoterapii wykorzystywane jest impulsowe pole elektromagnetyczne o niskiej częstotliwości i wysokim natężeniu, wzbudzane przez prąd elektryczny. Ten rodzaj bodźca fizykalnego już dawno temu zyskały całkowite uznanie w środowisku naukowym w leczeniu przewlekłych i zwyrodnieniowych schorzeń. Impulsowe pole elektromagnetyczne pobudza zmiany biologiczne w biomembranie, zapewniając dobrą biostymulację w celu przywrócenia prawidłowych funkcji komórkowych.

Wykorzystanie magnetoterapii w leczeniu boreliozy

Jak to wykorzystać w leczeniu boreliozy? Właśnie przez efekty terapeutyczne, jakie wywołuje ta terapia, czyli: poprawa ukrwienia, redukcja obrzęku, redukcja napięcia mięśniowego, zmniejszenie stanu zapalnego, poprawa regeneracji tkanek miękkich (gojenia), a przede wszystkim wywołanie efektu przeciwbólowego i w przypadku boreliozy stymulację procesów immunologicznych.

Ważne jest to, że magnetoterapia jest bezpiecznym zabiegiem, który jak najbardziej można stosować w domowym zaciszu. Zabiegi magnetoterapii można wykonywać w ubraniu, a także w opatrunkach gipsowych, ponieważ pole magnetyczne przenika przez nie i nie traci na mocy docierając w głąb tkanek. Należy jednak pamiętać, aby pozbyć się wszystkich metalowych elementów ubrania lub ozdób. Oczywiście magnetoterapii nie można stosować, jeśli występują do niej przeciwwskazania, do których należą m.in.: ciąża, nowotwory, metalowe implanty,  poważne choroby serca i układu krwionośnego.

Zabieg magnetoterapii i aparaty

Zabieg wykonuje się za pomocą aparatu do magnetoterapii oraz odpowiednich aplikatorów. W przypadku boreliozy zaleca się stosowanie magnetoterapii głównie na bolące stawy i kręgosłup. Polecany jest aparat MAG 2000 PLUS, który jest urządzeniem łatwym w użyciu, o wysokiej wydajności i dodatkowej pamięci – posiada 10 programów użytkownika z możliwością dostosowania czasu terapii, natężenia pola magnetycznego i częstotliwości pracy (w przypadku boreliozy częstotliwość powinna wynosić między 10 a 50Hz). Jest to urządzenie  odpowiednie do terapii zarówno w domu, jak i gabinecie fizjoterapeutycznym.

MAG 2000 PLUS posiada w zestawie profesjonalne aplikatory (parę płaskich solenoidów i pas z trzema solenoidami), które pozwalają na terapię zarówno dużych, jak i małych obszarów ciała z zastosowaniem wysokiego natężenia pola magnetycznego. Są wygodne w aplikacji i łatwo je założyć na odpowiednią część ciała.

Dodatkowo aparat można wyposażyć w matę do magnetoterapii w dwóch rozmiarach: mała o nazwie TAP 2000 lub większa o nazwie Osteomat 2000. Dzięki matom można w wygodny dla siebie sposób stosować terapię polem magnetycznym (pole magnetyczne przekazywane jest do organizmu właśnie za pomocą maty) nawet śpiąc na niej w nocy. Mata umożliwia aplikację terapii na większy obszar ciała.

W przypadku boreliozy każdy skuteczny sposób na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów wydaje się być na wagę złota. Jednym z takich metod może okazać się właśnie terapia polem magnetycznym z zastosowaniem odpowiedniego aparatu do magnetoterapii, którego można użyć w leczeniu boreliozy, a dokładniej w leczeniu objawów, jakie występują podczas tej choroby czyli m.in.: bóle stawów i mięśni, zapalenie stawów, kaletek maziowych czy przyczepów ścięgien. Oprócz antybiotykoterapii warto spróbować alternatywnych sposobów na radzenie sobie z objawami tej niewdzięcznej choroby. W razie potrzeby doboru odpowiedniego aparatu zapraszamy do kontaktu.

Autor: Paulina Kilian

Paulina Kilian jest fizjoterapeutką, doradcą sprzętowym Zespołu BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W zawodzie pracuje już od 5 lat. Jej specjalizacją jest terapia związana z drenażem limfatycznym. Odbyła również szereg praktyk z osobami starszymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  1. Urszula |

    Magnetoterapia jest super. Mój mąż oczyścił organizm z pasożytów i teraz o wiele lepiej się czuje.

    1. Dominika Czyrnek |

      Pani Urszulo, bardzo się cieszę, że magnetoterapia sprawdziła się również u Pani męża. Serdecznie pozdrawiamy!