Manualny drenaż limfatyczny czy mechaniczny?

Mechaniczny drenaż limfatyczny wykonywany w domu

Porady eksperta

Drenaż limfatyczny jest zabiegiem bardzo uniwersalnym, pomocnym nie tylko przy obrzękach limfatycznych, ale też przyspieszającym regenerację czy redukującym cellulit. Niektórzy specjaliści wykonują go ręcznie, inni sięgają po profesjonalne sprzęty. Czym różni się ręczny drenaż limfatyczny od mechanicznego? Które rozwiązanie jest lepsze?

Czym jest drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny to zabieg fizjoterapeutyczny, polegający na masażu uciskowym, który służy poprawieniu przepływu krwi oraz limfy w organizmie. Ze względu na specyfikę problemów z układem limfatycznym, najczęściej zabiegi przeprowadza się na kończynach dolnych lub górnych – to bowiem stamtąd limfa czy krew mają do przebycia najdłuższą drogę, dlatego też na tej linii organizm potrzebuje wsparcia. Jednak takie masaże mogą obejmować również  obszar brzucha, bioder i pośladków.

Najczęściej mechaniczny lub manualny masaż limfatyczny stosuje się, żeby zlikwidować obrzęki i ból nimi powodowany, przyspieszyć regenerację po treningu, a także w profilaktyce niewydolności układów krążenia i limfatycznego. Jednak zabiegi te służą również do usuwania cellulitu i detoksykacji oraz wspomagają leczenie otyłości. Jak widać, z korzyści, jakie daje drenaż limfatyczny, korzysta nie tylko medycyna i fizjoterapia, ale również kosmetologia.

Mechaniczny drenaż limfatyczny wykonywany w domu

Drenaż limfatyczny manualny lub mechaniczny – co to znaczy?

Drenaż limfatyczny można przeprowadzać na dwa sposoby.

Manualny drenaż limfatyczny wykonywany jest, jak sama nazwa wskazuje, ręcznie. Ruch płynów ustrojowych jest stymulowany i wspierany przez delikatny ucisk i okrężne ruchy dłoni, kierujące krew i limfę w stronę węzłów chłonnych.

Drenaż limfatyczny mechaniczny (presoterapia) jest z kolei zabiegiem o tych samych założeniach i celach, wykorzystującym te same procesy, ale przeprowadzanym za pomocą różnego typu urządzeń do presoterapii.

Te najpopularniejsze składają się z aparatu oraz mankietów, przeznaczonych na kończyny górne i dolne, ale można dokupić mankiety np. na biodra i brzuch czy nawet w formie krótkich spodenek, obejmujących też obszar pośladków i górną część ud.

Mankiety mają od kilku do nawet kilkunastu komór, które wypełniane są powietrzem, wywierającym nacisk na wybraną część ciała. Ucisk może się przesuwać (pierwsze komory wypuszczają powietrze, kiedy kolejne się napełnią) lub stopniowo zwiększać swój zakres – wszystko zależy od tego, jaki tryb pracy urządzenia zostanie wybrany.

Masaż limfatyczny mechaniczny czy ręczny – zalety i wady obu rozwiązań

Drenaż limfatyczny manualny może wydawać nam się bardziej zindywidualizowany, wymuszający na fizjoterapeucie całkowite skupienie na pacjencie. Nie można zaprzeczyć, że zdarzają się sytuacje, kiedy jest to potrzebne – w wielu przypadkach jednak dobranie odpowiednich ustawień aparatu będzie równie, a czasem i bardziej skuteczne. Dlaczego?

Aparat, wykonujący mechaniczny drenaż limfatyczny, jest bowiem odporny na zmęczenie, stres czy osłabienie. Nawet najlepszy specjalista miewa lepsze oraz gorsze dni, nie zawsze dysponuje jednakowymi zasobami energii. Tymczasem urządzenie, wykonujące za niego część ciężkiej, fizycznej pracy pozwala mu oszczędzić siły.

Co więcej, korzystanie z osiągnięć technologii jest korzystne również dlatego, że… skraca kolejki! W czasie, który rehabilitant musiałby poświęcić na ręczny drenaż limfatyczny, pacjent jest masowany przez urządzenie, a specjalista może zaopiekować się drugą osobą.

Mechaniczny drenaż limfatyczny kończyn dolnych - CarePump

Ponadto niektóre aparaty do drenażu limfatycznego mechanicznego pozwalają na podpięcie 4 mankietów jednocześnie, czyli możliwość przeprowadzenia zabiegu u dwóch pacjentów, obejmującego np. obie kończyny dolne. To na przykład ułatwia opiekę nad sportowcami, którzy kończą trening jednocześnie. Takim aparatem jest MK 300Lmax.

Ręczny drenaż limfatyczny natomiast pozwala na łatwiejszą obserwację efektów zabiegów na bieżąco i większą indywidualizację zabiegu, kiedy terapeuta na przykład chce nieco więcej czasu poświęcić konkretnemu obszarowi. W wielu takich przypadkach wystarczą jednak odpowiednie ustawienia w aparacie.

Trudno więc jednoznacznie uznać któreś rozwiązanie za lepsze lub gorsze. Aparat do mechanicznego masażu limfatycznego niewątpliwie ułatwi specjaliście pracę, a pacjentowi zapewni odpowiednią opiekę, nie zastąpi on jednak całkowicie profesjonalisty, który oceni potrzeby pacjenta i zaplanuje rehabilitację, a czasem także wykona ją samodzielnie, uwzględniając nawet najbardziej specyficzne czynniki.

Presoterapia w domu

Na pewno ogromną zaletą mechanicznego drenażu limfatycznego jest fakt, że można wykonać go samodzielnie w domu. Oczywiście warto najpierw skonsultować się ze specjalistą – rehabilitantem, fizjoterapeutą (w przypadku sportowców może być to też lekarz prowadzący zawodnika) czy kosmetologiem.

Do użytku domowego oraz sportowcom polecamy przede wszystkim aparaty z serii CarePump – poręczne, kompaktowe i zasilane akumulatorowo, dzięki czemu zabieg drenażu limfatycznego można wykonać wszędzie, również w ogrodzie, w plenerze czy w drodze powrotnej z zawodów. Urządzenia te zaprezentowaliśmy we wcześniejszej części artykułu. Ich obsługa jest bardzo łatwa, co można zobaczyć na przykładzie aparatu CarePump MOVE6, obsługującego makiety 6-komorowe:

Polecamy także nasz inny tekst blogowy: Drenaż limfatyczny w warunkach domowych, w którym znajdują się m.in. informacje o zastosowaniu domowej presoterapii.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *